6 ŞEHİDİN KANLARI ÜZERİNDE İLİŞKİLERİ GELİŞTİRMEYİ KONUŞTULAR

19 Eylül günü İsrail güçlerinin Batı Şeria ve Gazze’de düzenlediği saldırılarda 6 Filistinlinin öldürüldüğü bildirildi.

Yerel kaynakların aktardığı bilgilere göre İsrail dün Batı Şeria’daki Cenin ve Eriha ile abluka altındaki Gazze Şeridi’nde saldırılar düzenledi.

Cenin kentine ve mülteci kampına dün akşam saatlerinde düzenlenen baskın sırasında çıkan çatışmalarda 4 Filistinli öldürüldü. Batı Şeria’daki Eriha’da bulunan Akbe mülteci kampında düzenlenen baskında ve Gazze Şeridi sınırında açılan ateşte de birer Filistinli can verdi.

Dün İsrail güçlerince öldürülen Filistinlilerin isimleri şu şekilde:

– Yusuf Salim Rıdvan (25 yaşında – Gazze Şeridi / Han Yunus)

– Mahmud Ali Nafi Saidi (23 yaşında – Cenin)

– Mahmud Halid Araravi (24 yaşında – Cenin)

– Rafet Ömer Hamayise (22 yaşında – Cenin)

– Ata Yasir Ata Musa (29 yaşında – Cenin)

– Darğam el-Ahras (19 yaşında – Eriha)

Öldürülen son isimlerle beraber İsrail’in bu yıl Filistin’deki saldırılarında hayatını kaybedenlerin sayısı 238’e ulaşmış oldu.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, İSRAİL BAŞBAKANI NETANYAHU İLE GÖRÜŞTÜ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler (BM) 78. Genel Kurulu’na katılmak üzere gittiği New York’ta İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu ile görüştü. Erdoğan sosyal medya hesabından görüşmeye ilişkin şu paylaşımı yaptı:

“BM 78’inci Genel Kurul temaslarımız kapsamında İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile bir görüşme gerçekleştirdik. İstişarelerimiz ülkemiz ve bölgemiz için hayırlara vesile olsun.”

İsrail Başbakanlık Ofisi’nden yapılan yazılı açıklamada ise şu ifadelere yer verildi:

“New York’taki Türkevi’nde Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya gelen Başbakan Binyamin Netanyahu, iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmekte olduğunu belirtti. İki lider ticaret, ekonomi ve enerji alanlarında ikili ilişkileri ilerletmeye devam etme kararı aldı.

Liderler, İsrail ve Suudi Arabistan arasındaki normalleşme de dâhil olmak üzere bölgesel ve uluslararası konuları da ele aldı.

Başbakan Netanyahu, İstanbul’daki İsrail hedeflerine saldırmak isteyen terör hücrelerinin kötü niyetlerini engelleyerek hayat kurtaran güvenlik birimlerinin verimli işbirliği için Türkiye Cumhurbaşkanı’na teşekkür etti.

İki lider İsrail ve Türkiye’yi ziyaret etmeleri için karşılıklı davetlerde bulundu. Yakın zamanda yapılacak ziyaretlerin düzenlenmesi konusunda mutabık kalındı.”

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d