GAZZE’DEN HURUÇ: YÜZLERCE İŞGÂLCİ YAHUDİ ÖLDÜRÜLDÜ

Bugün sabah saatlerinde Gazze merkezli Filistinli mücahidler, İsrail’e karşı geniş kapsamlı bir huruç operasyonu başlattı…

Hamas’ın operasyonun başlangıcını duyurduğu video:

İlk olarak 06.30 sularında Gazze’den İsrail’e yüzlerce roket atılmaya başlandı. Sabah saatlerinden bu yana Tel Aviv ve Kudüs gibi bölgeleri de hedef alan yaklaşık 5 bin roket terör devleti İsrail’in işgâl ettiği yerleşim bölgelerine fırlatıldı.

Binlerce roket işgâlcilerin üzerine yağarken, Gazze’den başlayan huruç operasyonu işgâlcilerin çektiği sınır boyunca karadan, paramotorlarla havadan ve denizden olma üzere üç koldan gerçekleşti. Sınırdaki İsrail yerleşimlerine yüzlerce Filistinli savaşçı girerek çatışmaya başladı.

Mücahidlerin hedef aldığı noktalar:

Kassam Tugayları Genel Komutanı Muhammed ed Deyf, İsrail’e karşı “Aksa Tufanı Operasyonu”nu başlattıklarını ilân etti. “El Kassam Tugayı lideri Muhammed Daif: “İsrail, Filistinli kadınlara acımasızca saldırdı ve Mescid-i Aksa’nın kutsallığına saygısızlık etti. Bugün Filistin halkının ayağa kalkma, yollarını düzeltme ve bağımsız Filistin devletini kurma zamanıdır.”

Hamas lideri İsmail Heniye: Milletimizi ve dünyanın tüm özgür insanlarını ayağa kalkmaya ve savaşımıza katılmaya davet ediyoruz.

Gazze’den çıkarak işgâl altında tutulan bölgelerdeki terörist Yahudileri hedef alan mücahidler, hedeflerindeki İsrail terör üslerini ele geçirirken, kendilerine karşı koymaya çalışan sivil görünümlü Yahudi terör unsurlarını da bertaraf ederek ilerleyişlerini sürdürdüler…

Bu arada yağmaya devam eden roketlerden dolayı çok sayıda işgâlci Yahudi ölürken, kaçmak için havaalanına koşan Yahudi terör unsurları burada yoğunluk oluşturmaya başladı. İsrail vatandaşları akın akın Havalimanlarına gidiyor. Tüm yollar kapanmış durumda.

Sokaklarda kendilerine karşı koyan Yahudi teröristleri esri alan mücahidler, esirleri Gazze’ye taşımaya başladı. Esir alınanların arasında muharip unsurlardan da onlarcası olduğu kaydedilirken, yine onlarcasının da öldürüldüğü gelen görüntülerden açıkça görülebiliyor. Yahudi teröristlerden öldürülenler arasında bir de tuğgeneralin olduğu ifade ediliyor. Mücahidler, Yahudi teröristlerin ölülerini de Gazze’ye getirmekte… Diğer yandan baskın düzenleyen kimi mücahidler dönüş mümkün olmayınca esir aldıkları unsurlarla birlikte girdikleri evlerde terörist İsrail’e karşı direnişe geçiyorlar…

Terörist İsrail, Aksa Tufanı adlı huruç operasyonuna karşı başlattığı hamleye “Demir Kılıçlar” adını verdiklerini açıkladılar…

İşgâlcilerin sınırda kurdukları kontrol noktaları yıkıldı ve yüzlerce mücahid işgâl altındaki toprakları özgürleştirmek üzere akına katılırken işgâlci Yahudiler geri çekildi…

Yahudi leşleri:

Hamas Yetkilisi Salih el Aruri:

Yakında kurtarılmış Kudüs’te görüşürüz.

Kassam Tugayları Sözcüsü Ebu Ubeyde:

Çok konuşmayacağız. Açıklama da yapmayacağız. Düşman pişmanlıktan parmaklarını ısıracak. Geliyoruz.

İsrail’in Şa’ar Hanegev bölgesinin belediye başkanı Ofir Libstein, Hamas tarafından öldürüldü:

Ofir Libstein

İsrail Savunma Kuvvetleri alarma geçti. Ordu, ülkenin güney ve orta bölgelerinde yaşayanlara barınaklarda kalma çağrısında bulundu. Savunma Bakanı Yoav Gallant büyük miktarda yedek askerin çağrıldığını duyurdu.

Hamas’ın güçleri işgâl edilen birçok İsrail yerleşimine girdi, kentsel çatışmalar yaşanıyor.

İsrail Savunma Bakanlığı, ‘savaşa hazırlık’ durumunu ve büyük bir yedek kuvvet toplanmasını duyurdu.

İsrail şehirlerinin sokaklarında işgalci yerleşimcilere de ateş açılıyor. Kesin ölü sayısı henüz bilinmiyor.

Filistinliler ayrıca en az üç İsrail Humvee’sine el koydu, bir tankı yaktı ve Sderot şehrinde birçok kasabayı ve bir polis karakolunu ele geçirdi.

Hamas ‘büyük devrimin’ başladığını duyurdu ve tüm Arapları buna katılmaya çağırdı.

Operasyon, Ekim Savaşı’nın (İsrail adlandırmasıyla Yom Kippur) 50. yıl dönümünde başlatıldı.

Hamas ve ‘İslami Cihat’ militanları, ülkenin Gazze Şeridi sınırına 7-10 km uzaklıktaki yerleşim yerlerinde evlerin tamamını ele geçirdi ve çok sayıda kişiyi rehin aldı. – İsrail Kan Bet Radyosu

Filistin Halk Kurtuluş Cephesi de operasyona desteğini açıkladı.

Hamas’ın Aşkelon hapishanesindeki Filistinli tutsakları serbest bıraktığı iddia ediliyor.

İsrail Polisi: İsrail toprakları içerisinde şiddetli çatışmalar mevcut. Çatışmanın aktif olarak devam ettiği 21 bölge mevcut.

Filistin’de bulunan bütün İslami Cihat örgütleri Hamas’ın İsrail’e başlattığı saldırıya katıldıklarını duyurdu.

İsrail’in Güneyinden giriş yapan Filistin kuvvetleri, İsrail ordusuna ait çok sayıda teçhizatı ele geçirdi. Bölgede bulunan İsrail ordusunun belli bir kısmı geri çekilmek zorunda kaldı.

Lübnan Hizbullah’ı alarm durumuna geçti. Lübnan-İsrail sınırında hareketlilik mevcut. Lübnan Hizbullahı: Lübnan’daki İslami Direnişin liderliği, Filistin Direnişinin liderliğiyle doğrudan temas halinde ve olaylar ve operasyonların ilerleyişi hakkında sürekli bir değerlendirme yürütmektedir.

İsrail, Gazze’ye hava saldırılarına başladı.

İsrail Başbakanı Netanyahu:

İsrail Vatandaşlarına sesleniyorum, Savaştayız!

İsrail Donanması hazırlık seviyesi savaş durumuna çıkarıldı.

Savaş Kudüs’e de sıçradı. Kudüs’teki polis karakolu yakıldı. El-Kassam tugayları Mescid-i Aksa’da çok sayıda İsrail askerini esir aldı.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Hamas’ın militanlarının İsrail’e yönelik operasyonunu kınadı.

Telegram Enformasyon kanalından:

Gazzeli gruplar yıldırım hızında bir baskın silsilesi ile Gazze sınır hattını büyük kısmını İsrail Ordusu’ndan ele geçirdi.

Resmi rakamlara göre en az 250 İsrail sivili ve askeri öldü. Birkaç yüz kişi kayıp.

Onlarca askeri araç ve buldozer ele geçirildi veya imha edildi.

Bazı bölgelerde de Merkava tankları imha edildi.

Birkaç saatte Gazzeli gruplar İsrail’e 2 bin 500 roket gibi rekor miktarda atış yaptı roketlerin büyük kısmını gafil avlanan ve yoğun baskı altında kalan Demir Kubbe durduramadı.

Gazzeliler karadan tünellerle üslere sızdı ve askerlerin büyük kısmını öldürdü.

Aynı zamanda da sınır hattı üzerinden ve balık adamlarla da kıyılardan saldırı başlattı.

Muhtemelen en az 700 İsrail askeri öldü birkaç bin yaralı var.

Gazzeli grupların da en az 60 kaybı var.

İsrail de en az 100 hava saldırısı düzenledi.

Yedekler çağrılıyor takviyeler yollanıyor aşırı güvenlik önlemleri var.

Filistin tarihinin en büyük baskını yaşandı.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: