ABD: ERDOĞAN’LA AYRILIK LAFTA, EYLEMDE BİZİMLE BERABER

ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin “değerli” bir NATO müttefiki olduğunu vurgulayarak, ittifakın güçlendirilmesi adına Ankara ile çalışmaya devam edeceklerini bildirdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Hamas’ın terör örgütü olmadığı yönündeki açıklamalarının ardından Türkiye’nin NATO’dan çıkartılması yönündeki çağrılara ilişkin soruya, “Bu konudaki fikir ayrılıklarımıza rağmen Türkiye’nin değerli bir NATO müttefiki olduğunu söyleyebilirim” yanıtını verdi.

İttifakın güçlendirilmesi adına Ankara ile çalışmaya devam edeceklerini söyleyen Miller, İsveç’in NATO’ya katılım protokolünün TBMM’ye sevk edildiğini de hatırlattı.

Miller, “NATO’nun güçlendirilmesi için onlarla (Türkiye) çalışmaya devam etmeyi sabırsızlıkla bekliyoruz” ifadesini kullanarak, söz konusu güçlendirme çalışmalarının İsveç’in NATO’ya katılımının hızlıca gerçekleştirilmesini de kapsadığını vurguladı.

Söz konusu anlaşmazlığın Türkiye yönetimiyle yaşadıkları ilk anlaşmazlık olmadığını vurgulayan Miller, ancak Türkiye’yi hala üretken ve yapıcı bir NATO müttefiki olarak gördüklerini söyledi.

Miller, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın söz konusu açıklamasına ilişkin, “Hamas’ın gerçek bir terör örgütü olduğuna dair değerlendirmemizde çok net olduğumuzu düşünüyorum” dedi.

Florida eyaletinin Cumhuriyetçi Senatörü Rick Scott, geçen hafta, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Hamas’ın “terör örgütü olmadığını” ifade etmesinin ardından NATO’ya Türkiye’nin üyeliğini “ciddi olarak gözden geçirmesi” çağrısında bulunmuştu.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Miller, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Hamas’la ilgili açıklamalarının ardından Türkiye’nin NATO’dan çıkartılması yönündeki çağrılara ilişkin “Bu konudaki fikir ayrılıklarımıza rağmen Türkiye’nin değerli bir NATO müttefiki olduğunu söyleyebilirim” ifadesiyle, Erdoğan’ın sözlerinin ayrı, eyleminin ayrı olduğuna işaret etmiş oldu.

Erdoğan Terörist Batı’ya karşı ne kadar üst perdeden konuşursa konuşsun, nihayetinde Terörist Amerika’nın kurduğu yapı içinde kendisine verilen rolü oynamaya, yapılan anlaşmalar çerçevesinde işbirliğini sürdürmeye ve teröristlere yardım ve yataklık yapmaya devam ediyor.

İncirlik’le ediyor, Kürecik’le ediyor, İsrail’e petrol sevkiyatı ile ediyor. Siyonist teröristler yesin, aç kalmasınlar, müslümanları katletmeye devam edebilsinler diye gıda gitmesine müsaade ederek ediyor… Ukrayna’ya silâh ve mühimmat vererek ediyor…

Batılı teröristlere askerî cephede yardım ve yataklık eden Erdoğan, Filistin’e ise, o da İsrail izin verirse insanî olarak yardım yapabiliyor. Bu da Erdoğan’ın Batı karşısında ve Filistin’in yanında olduğu şeklinde propaganda için lüzûmlu aslında…

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d