ANGLO-SAKSON HEGEMONYASI ÇÖKTÜ: YERİNE NE KOYALIM?

Suat KÜRŞAT


Kumandan Salih Mirzabeyoğlu, “Adalet Mutlaka” konferansında bir misâl verir: Yetmişlerde Fransız Talebe Birliği Başkanı, “Biz mevcuda inanmıyoruz. Memnun da değiliz mevcuttan. Eğer bize derseniz ki “Yerine ne koyalım?” onu da biz bilmiyoruz. Onu bulmak da yönetici olarak sizin göreviniz.”
Ukrayna meselesi göstermiştir ki Anglo-Sakson Hegemonyası çökmüştür. Öyle ise, bu misâl üzerinden bütün cenahlara sorulabilir, “Yerine ne koyalım?”
Meclis Başkanı açıklama yaptı. “Koskoca BM’nin Genel Sekreteri Guterres, Refah Sınır Kapısı’ndan içeri sokulmamıştır. Bu, BM’nin artık yırtılıp çöp tenekesine atıldığının alenen ilânıdır.”
Böyle bir durumda yapılması gereken belli değil midir? Bellidir. Meclis Başkanı, Kumandan’ın verdiği misâlde olduğu gibi, “Yerine ne koyalım?” sorusuna cevap veremediği içindir ki, bunu bulmayı da, yine çöken hegemonyanın sahiplerinden beklemektedir galiba!
Rusya, Ukrayna meselesi ile çöken hegemonyanın karşısında yerini belli etmiştir. Peki, siz neyi bekliyorsunuz?

İşte “Filistin cephesi – İsrail meselesi” ortada. Söylenenler ortada. MHP liderinin açıklamaları ortada. Gazze’ye sessiz kalınırsa Anadolu’nun hedefte olduğu tespiti ortada. Rusya, Ukrayna’ya sessiz kalsa idi, iyi biliyordu ki Petersburg’da kendini savunmak zorunda kalırdı. Fakat, karşısında artık entelektüel güç ile birlikte siyasî ve askerî gücünü de yitirmiş bir Anglo-Sakson Hegemonyasının olduğu gerçeği vardı. Gereğini yaptı.

İsrail meselesinin gereği bellidir. Zor, oyunu bozar! Gereğini yapmayacaklar gider, yapacaklar gelir! İşte Anadolu direnişi! Bir yanda Sevr, öteki tarafta istiklâl mücadelesi!

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d