CANLAR GÖÇÜK ALTINDA

CANLAR GÖÇÜK ALTINDA

CANLAR GÖÇÜK ALTINDA

Karaman’ın Ermenek ilçesindeki özel bir şirkete ait kömür ocağında yaşanan göçüğün ardından tonlarca suyun bastığı madende mahsur kalan 18 işçiyi kurtarma çalışmalar sürerken Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, “Her geçen dakika umutlarımız azalıyor” dedi.

Yıldız Şunları Söyledi:

“Şu anda su seviyesi işçilerin bulunduğıu seviyenin üzerinde. Birçok ekip kurtarma çalışmalarına katılıyor. Aşağı kadar indik, bakan ve mühendis arkadaşlarımızla birlikte bir tespit yaptık, bir yol haritası belirledik… 11-12 bin ton kadar sudan bahsediyoruz. Elimizdeki pompaların tamamı çalışsa bile önümüzde zor bir süreç var. İstanbul’dan gelen pompanın 3 bin ton günlük tahliye kapasitesi var. Ancak suyun ne kadar beslendiğini bilemiyoruz, biz tahliye yapıyoruz ama içeriye aynı anda ne kadar su girdiğini bilemiyoruz. Bu nedenle tahliyeyle ilgili zaman vermek çok doğru olmaz.” Dedi.

İşçi Yakınlarının Acılı Bekleyişi Sürüyor

Maden ocağında yaşanan kaza sonrası mahsur kalan işçilerin aileleri dışarda acı ve umutla içerden gelecek güzel bir haberi bekliyorlar. Kiminin eşi kiminin oğlu içerde olan bazı kadınların arama kurtarma çalışmalarına katılmak için çaba sarfettiği ise objektiflere yansıdı. Görevlilerin elinden kurtulan bir kadın maden ocağının girişine gitmek istedi. Görevliler acılı kadını durdurmakta güçlük çekti. Bir diğer kadın ise içerdeki suyun daha çabuk tahliye edilmesi için, tahliye borularının altındaki toprağı elleriyle kazarken objektiflere takıldı.

44351

Objektiflere takılan bu hadise ise su baskınıyla ilgili maden ocağı yetkilisi Şahin Uyar’ın “KAÇANIN ANASI AĞLAMAZ” sözlerini tekrar hatırlattı. Kaza ile ilgili hiçbir ihmallerinin olmadığını söyleyen Uyar suçluyu da bulmuştu. Suçlu kaçmayan işçilerdi.

Bir taraftan devasal “Aksaray” inşa edilirken diğer taraftanda madencilerin göçük altında can vermeleri çöküş devirlerini hatırlatıyor

ADIMLAR

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: