STERN: 200 YILLIK KANLI HESAPLAŞMA… EBEDİ ÖFKE!

STERN: 200 YILLIK KANLI HESAPLAŞMA… EBEDİ ÖFKE!

Almanya’nın dünyaca ünlü haber dergilerinden biri olan Stern Dergisi 22 Ocak 2015 tarihli aktüel sayısının ana temasını İslâm ile Modern Avrupa arasındaki hesaplaşmanın 200 yıllık tarihine ayırdı. Avrupalı bakış açısıyla yazılan ve devam edeceği anlaşılan yazı dizisinin başlığı “İslam ve Avrupa: Ebedi Öfke!” Kapaktan verilen söz konusu başlıkta dikkat çeken husus ise Türkçe “öfke” anlamına gelen “zorn” kelimesindeki “o” harfinin hilâl-yıldız sembollerle verilmesi.

“Hilâl” ve “yıldız” terkibinin, “İslâm” denince Batı’nın zihninde canlanan “Türk” imajını göstermesi kapak resmine de yansımış. Kapak resmi olarak Türk Akıncıları ile Fransız Napolyon ve askerlerini karşı karşıya resmeden yağlıboya bir tabloyu kullanan dergi, söz konusu imajları Avrupalıya tekrar hatırlatmaya çalışıyor.

İslâm Âlemi ile Modern Avrupa’nın ilk karşılaşmasının Napolyon‘un 1798 yılındaki Mısır İşgâli etmesi ile başladığını belirten kapak yazısı, yaşanan bu ilk karşılaşma sonrasında hayranlıkların, yakınlaşmaların, anlaşmazlıkların ve nihayet hesaplaşmaların topyekûn hâlinde başlangıcı olarak bu tarihi ortaya koyuyor.

Bahsettiğimiz kapak yazısı “Ebedi Öfke!”nin hemen altında şu spot kullanılmış:

Napolyon’dan Paris saldırılarına kadar 200 yıllık kanlı hesaplaşma!

Adımlar Dergisi’nin 4. sayısı olan 1 Ocak 2015 tarihli nüshasının kapak ifâdesi olan 2015 – Hesaplaşma Mutlaka başlığını hatırlatan Stern Dergisi’nin bu sayısı, Batı ve Batılının yaşanmakta olan süreci anlama ve anlamlandırma çabası olarak görülebilir. Carlie Hebdo saldırısı yaşanmadan önce 2015 yılını Hesaplaşma Yılı olarak gördüğünü ifâde eden Adımların bu çıkışının Zamanın Ruhu ve “muradını kestirmek” yönüyle nelere vesile oluğunu ve nasıl da bereketlendiğini hayretle müşahede etmekteyiz.

 

ADIMLAR Avrupa

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: