TÜRK SOLU’NUN 500. ÖZEL SAYISI

TÜRK SOLU’NUN 500. ÖZEL SAYISI

TÜRK SOLU’NUN 500. ÖZEL SAYISI

GÖKÇE FIRAT VE İBDA-C HAKKINDA YAPTIĞI DEĞERLENDİRMELER

Başyazarlığını Ulusal Parti Genel Başkanı Gökçe Fırat Çulhaoğlu’nun yaptığı Türk Solu Dergisi, 500. Sayısını geçtiğimiz hafta çıkarttı.

2002 yılında çıkan ilk sayısında Filistin davasının efsanevî lideri Arafat’ı kapağına taşıyarak yayın hayatına başlayan Türk Solu Dergisi, aradan geçen 13 senenin sonunda 80 sayfalık özel sayısı ile okuyucularıyla buluştu.

Bu süreçte yazarları ve sorumlu müdürleri hakkında onlarca dava açılan ve Başyazarı Sayın Gökçe Fırat’ın geçtiğimiz aylarda tutuklanmasıyla sonuçlanan soruşturmalara tabi tutulan Türk Solu, 500. özel sayısında yayın anlayışını özetleyen bir şekilde Gökçe Fırat’ın kaleme aldığı “Ulusalcı dalganın, Gezi ruhunun, Kutsal İsyan’ın sözcüsüyüz” başlıklı giriş yazısıyla başlıyor.

Tuttuğu mevzide istikrarlı bir biçimde yayınını sürdüren derginin bu sayısında, dergi yazarlarından Sayın Kuzey Fırat’ın Gökçe Fırat ile gerçekleştirdiği röportaj ayrıca dikkat çekiyor.

 

Gökçe Fırat: İBDA davası 28 Şubat’ın hukuk katliamıdır

29 Kasım 2014’te Sayın Salih Mirzabeyoğlu’nun verdiği konferansa katılıp, ardından kaleme aldığı izlenimlerini kamuoyuyla paylaşan Gökçe Fırat’ın, İBDA Mimarı Salih Mirzabeyoğlu, Adımlar Dergisi, şehid Ünsal Zor ve İBDA-C hakkında da samimi değerlendirmelerde bulunduğu bu röportaj bütünüyle okunmaya değer.

Röportajda Türkiye’de yaşanan hukuksuzlukların söz konusu edildiği sırada Kuzey Fırat, sözü Adımlar’a yapılan bombalı saldırıya ve Gökçe Fırat’ın bu saldırı karşısında aldığı tavra getiriyor… Röportajın ilgili kısmı şöyle:

TÜRKSOLU: Bir de bunun dışında İBDA-C çizgisindeki Adımlar Dergisi’nin çalışanı Ünsal Zor, bombalı saldırıda hayatını kaybettiğinde siz de cenazesine katıldınız ve eleştirildiniz. Katılırken çekinceniz oldu mu? Aydınlık ya da başka bir sol dergiye bu yapılsa oraya da katılır mısınız?

GÖKÇE FIRAT: Net olarak söyleyeyim ki bir terör örgütüyle ilişkisi olmadığı sürece basın özgürlüğünden yanayım. Ama Dicle Haber Ajansı’na polis baskını olsa önce onun PKK terörünü kınamasını talep ederim. Kınıyorsa yanında yer alırım. Bir Kürt muhalefet hareketine de şans tanınması gerektiğini düşünüyorum. Ama terör örgütüyle arasına mesafe koyacak ve eleştirecek. Onlara da destek olurum. Aydınlık gazetesi dâhil herkese destek olurum. Ama destek vermeye gideceğiniz yerde de tepki almayacağınızı bilmeniz gerekir. Mesela TGB üyelerine gözaltı olduğu zaman biz destek mesajı yayınladık. O arkadaşlara desteğe de giderdik. Bu, özgürlükler alanını savunmakla ilgilidir. Adımlar dergisi İBDA-C bağlantılı bir dergi. İBDA-C bize hep en büyük öcü olarak gösterildi. İBDA-C mahkûmları, Salih Mirzabeyoğlu da dâhil bir terör eylemleri olmayan kişiler. Kimseyi öldürmemişler. Ama bu insanlara Abdullah Öcalan’a verilen cezalar verildi. Bunu hak edecek ne yaptılar diye soruyorum.

Maalesef 28 Şubat döneminin en önemli hukuk katliamlarından biridir. Bir örgüt davası açıldı, gencecik insanlar çok uzun yıllar hapiste tutuldu. Sanıyorum Salih Mirzabeyoğlu 15 yıl kaldı ve hâlâ içeride olanlar var. Ama ortada ölü, yaralı yok. Bu bir hukuk katliamı. Biz bunlara karşı çıkmak zorundayız. Terör örgütü etiketi birilerinin üzerine çok kolay yapıştırılmamalı. Deniz Gezmiş asıldı, Mahir Çayan katledildi, bunca solcu uydurma gerekçelerle yıllarca hapiste kaldı. Benim cephemden olunca demokrasi mücadelesi olacak ama biraz karşı cepheden, Atatürk’ü eleştirenlerden olursa hukuk çiğnenebilir mi diyeceğiz? Esas kumpasın o dönemlerde büyük sansasyon yaratan İBDA-C davasında olduğunu, bu insanlara büyük haksızlıklar yapıldığını düşünüyorum.

Özellikle geçtiğimiz 13 sene boyunca Türk Solu’nun ortaya koyduğu yayın politikası ve siyasî değerlendirmeleri hususunda açık yüreklilik ile konuşan ve muhataplarına aydınlatıcı bilgiler veren Fırat’ın söz konusu röportajının tamamını aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz:

http://www.turksolu.com.tr/gokce-firat-turk-solunun-olay-yaratan-kapaklarini-anlatiyor/

Gerek Sayın Salih Mirzabeyoğlu’nun 29 Kasım’da verdiği Konferans’a katılımı ve ardından yaptığı değerlendirmeleriyle, gerek saldırıya uğradığımız günlerdeki samimi desteği ve cenazelerimizde yanımızda saf tutmasıyla, gerekse hakkımızda sorulan sorulara karşın yaptığı açıklamalarındaki samimiyetiyle ilkeli duruşuna şahid olduğumuz Sayın Gökçe Fırat’ı, değerli ailesini ve çalışma arkadaşlarını, 500. Sayı dolayısıyla tekrar tebrik ediyoruz.

ADIMLAR Dergisi

turk-solu-dergisi-500-sayi-gokce-firat-3

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: