HASTASINIZ DEDİK, İNANMADINIZ. NE OLDİ?!

HASTASINIZ DEDİK, İNANMADINIZ. NE OLDİ?!

Bir fıkra vardır laz uşağının; hayattayken yakınlarına sürekli hasta olduğunu söyler, etrafındakilerse hiç aldırış etmez, “iyisin, iyisin” diye geçiştirirlermiş. Bir gün laz uşağı ölmüş, mezar taşına da şu sözleri yazdırmış: “Hastayım dedim, inanmadınız. Ne oldi?”

Memleketin durumu da buna benziyor, birileri “dünya lideri”, “dünya devleti”, “büyük Türkiye” diye gaz vere dursun,  gerçekte olan ise memleket sadece ekonomide değil, siyasette, ahlâkta, hukukta, eğitimde, sağlıkta, güvenlikte tam anlamı ile batıyor.

İsteyen bunun verilerini, istatistiklerini devletin resmi olarak yayınladığı istatistiklerde bile görebilir… Görmek istemeyen, “üst akıl” gibi bir tanrı yaratıp Donkişotvâri yarattığı tanrıya kılıç kalkan sallamaya devam edebilir…

Biz mezar taşınıza şunu yazabiliriz: Hastasınız dedik, inanmadınız, Ne oldi?

Aşağıda geçimini turizm, İnşaat, tarımdan sağlayan Antalya’nın son bir yılda geldiği hâlin haberini AkdenizSonHaber’den iktibasla aktaralım.

 

ANTALYA EKONOMİSİ BATTI!

ANTALYA Ticaret ve Sanayi Odası´nın (ATSO) sektör temsilcileriyle yaptığı ankette, satışların ciddi oranda düştüğü, alacak tahsilatı sorununun büyüdüğü, çalışan sayısının yüzde 50 azaldığı belirtilerek, tüm bunların en büyük nedeni olarak da ´siyasi gerilim´ gösterildi. 2017´den de umutsuz olan iş dünyası, siyasi istikrarsızlık ve gerginlik, terör, Suriye´deki savaşı en büyük riskler olarak sıraladı.

ATSO tarafından, meclis üyelerinin katılımıyla ´ekonomi ve beklentiler´ üzerine anket gerçekleştirildi. Rusya kriziyle birlikte turizm ve tarım sektöründe uygulanan ambargolar, terör olayları, siyasi sorunlar, Avrupa´da imaj kaybı, Suriye sorunu, 15 Temmuz darbe girişimi gibi birçok olumsuzluğun neticesinde turizm ve tarım başta olmak üzere birçok sektörde ciddi kayıplar yaşandı. 2016, Antalya turizmi, tarımı ve iş dünyası için hiç hatırlanmak istenmeyen ve bir an önce bitmesi istenen bir yıla dönüştü.

Yılın son günleri yaşanırken ATSO´da hem 2016´yı değerlendiren hem de 2017´den beklentileri içeren bir anket yapıldı. 2016´nın Antalya ekonomisi adına çok kötü geçtiğini gösteren anket sonuçlarına göre, sektör temsilcileri 2017´den de çok umutlu değil.

SATIŞLAR DÜŞTÜ

İş dünyasının yüzde 45.6´sı, önceki yıllara göre 2016 yılındaki satışlarının yüzde 20´den fazla, yüzde 13.3´ü de yüzde 20´den az düşüş yaşadığını kaydetti. Yüzde 13.3´ü ise aynı oranda olduğu yanıtını verirken, satışı artan kısım ise sadece 12.3 oranında kaldı.

ALACAKLAR GELMİYOR

2016 yılında iş dünyasının yüzde 70´i aşkın kısmının alacak tahsilatında ciddi sorun yaşadığı belirlendi. Ankette yüzde 42.2´si alacak tahsilatının çok olumsuz, yüzde 30´u da olumsuz olduğunu dile getirdi. Yüzde 11.1´ine göre aynı, sadece yüzde 2.2´sine göre olumlu gösterildi.

ÇALIŞAN SAYISI YÜZDE 50 AZALDI

2016 yılında çalışan sayısı ise 2015´e göre yüzde 50´nin üzerinde azaldı. Yüzde 28.9´u personel sayısında yüzde 20´den fazla, yüzde 24.4´ü yüzde 20´den az düşüşe gitti. Yüzde 28.9´u personel sayısını korurken, sadece yüzde 3.3´lük kısmı artışa gidebildi.

KREDİ ÇIKMAZI

2016 yılında iş dünyasının önemli bölümünün kredi kullanamaz duruma geldiği de ortaya çıktı. Yüzde 20 oranındaki kısım ´kredi kullanamıyorum´ derken, yüzde 21.1´i ise kredi kullanmadığını söyledi. Yüzde 30´unun kredi kullanımı artarken, yüzde 6.7´si 2015´e göre aynı düzeyde kredi kullandı. Azalan oranıysa yüzde 2.2´de kaldı.

PİYASALAR DURGUN

İş dünyasının yüzde 30´u, sektörlerindeki en önemli sorun olarak piyasadaki durgunluğu gösterdi. Yüzde 18.9´u alacak tahsilatını, yüzde 11.1´i kayıtdışı ve haksız rekabeti, yüzde 8.9´u da zincir mağazaları gösterdi. Girdi maliyetlerindeki artış, asgari ücret artışı, yüksek kredi maliyeti, kredi temininde güçlük ve ulaşım sorunları da yer aldı.

DURGUNLUĞUN SEBEBİ SİYASİ GERİLİM

Sektörlerin en büyük sorun olarak gösterdiği piyasadaki durgunluk ve tahsilat sorunlarının en büyük nedeniyse yüzde 46.7 oranıyla siyasi gerilim oldu. Diğer nedenler ise yüzde 14.4 turizmdeki gelişmeler, yüzde 8.9 terör, yüzde 6.7 döviz kurundaki dalgalanma olarak sıralandı. Yüksek faiz, enflasyon da bu nedenler arasında gösterildi.

2017´DEN BEKLENTİ DE KÖTÜ

2017 yılında ekonomiye ilişkin beklentiler ise olumsuz çıktı. Ankete katılanların yüzde 33.3´ü ´çok olumsuz´ görürken, yüzde 34.4´ü de ´olumsuz´ olarak 2017 yılı beklentisini açıkladı. Yüzde 6.7´si 2016 ile aynı olacağı görüşünü savundu. Yüzde 14.4´lük kısmı sadece 2017´yi olumlu olarak gösterdi.

2017´NİN EN BÜYÜK RİSKLERİ

2017 yılında Türkiye ekonomisindeki en büyük risk ise yüzde 40´ına göre siyasi istikrarsızlık ve gerginlik olarak gösterildi. Terör, Suriye´deki savaş ve piyasadaki durgunluğun da öne çıktığı riskler arasında uluslararası imaj sorununa da dikkat çekildi. Diğer riskler ise Rusya ile yaşanan sorunlar, enflasyon ve girdi maliyetleri artışı, döviz kurundaki dalgalanma ve işsizlik olarak gösterildi.

2017´DE İŞÇİ ÇIKARMA ARTACAK

Anket sonucuna göre ekonomideki bu kötü tablonun, 2017´ye yönelik umutsuzluklar dolayısıyla personele de yansıması öngörülüyor. Ankete katılanların yüzde 43.3´ü 2017´de işletmesinde çalışan sayısındaki öngörüsünü ´azalacak´ olarak gösterdi. Yüzde 31.1´i aynı düzeyde kalacağı, yüzde 7.8´i de artacağı yanıtını verdi.

VERGİDE İNDİRİM VE TAHSİLATI HIZLANDIRACAK ÖNLEM İSTENİYOR

Sektör temsilcileri, Antalya ekonomisi için öncelikli olmasını istedikleri destekleri de sıraladı. Buna göre ilk sırada yüzde 27.8´i vergide indirim istedi. Yüzde 17.8´i alacak tahsilatını hızlandıracak önlemler, yüzde 15.6´sı SGK primlerinde indirim, yüzde 13.3´ü kredi faizlerinin düşürülmesini talep etti. Yüzde 7.8´i krediye erişim imkânı sağlanmasını isterken, kira desteği de talepler arasında yer aldı.

Kaynak: http://www.akdenizsonhaber.com/antalya-ekonomisi-batti-38268.html

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: