FINDIK İSYANI BÜYÜYOR

FINDIK İSYANI BÜYÜYOR

FINDIK İSYANI BÜYÜYOR

Fındık isyanı gittikçe yayılırken Tarım bakanı isyan karşısında üreticileri sakinleştirmeye dair şu açıklamayı yaptı:

“Bunun düzeleceğine inanıyorum. İnsanlar rahat olsun. Bizim verdiğimiz söz, sözdür. Hiç kimse aceleye falan gelmesin, telaşa kapılmasın. Biz ne fiyat vermişsek TMO onu alacak, ben bu sözü veriyorum” diyen Fakıbaba, “TMO vermiş olduğu sözün üzerindedir. Üreticiler beklesin, ben neticeyi alacağımıza inanıyorum. Biz fındık alıyoruz, almaya devam edeceğiz. Rahat olsunlar. Rekoltenin yüksek olduğunu Allah da biliyor, ben de biliyorum, üreticiler de biliyor. Biz üreticilerin yanındayız. Çiftçimizi zarar ettirmeyeceğiz. Telaşa gerek yok. Biz telaş etmiyoruz, çiftçi kardeşlerimiz de telaş etmesinler.”

Üretici ise “bunun neresi düzelecek?” diye soruyor…

Düzelmesi için ne mi gerekli, onu da Trabzon İli Fındık Üreticileri Yardımlaşma Ve Dayanışma Derneği’nin açıklamasından takip edelim: “Fındık üreticisi, tüccarın insafına kaldı. Her şey ateş pahası, bir tek fındık fiyatı düşüyor,  fiyatı yabancı tekeller düşürdü, fındıkta bitmeyen bir yabancı oyunu var. Fındık taban fiyatı acilen 14-15 TL seviyelerine çıkarılmalıdır!”

Fındık taban fiyatı düzeltilmeden bu işin düzeleceğini beklemek hayal olur.

ORDU’DA İKİ AYRI PROTESTO

Kentte fındık alımı geçen hafta başladı. Serbest piyasada geçen hafta 9 lira seviyelerinde olan fındık fiyatı 8 liraya kadar geriledi.

Fatsa ilçesinde yaşayan fındık üreticisi Hamdi Çetin, fiyatları protesto etmek için ‘maliyetini kurtarmadığını’ söylediği fındık bahçesini baltayla kesti.

MHP’lilerse parti binası önünde toplanarak sembolik olarak bir çuval fındığı sokağa döküp ateşe verdi.

MHP Ordu eski milletvekili Cemal Enginyurt, hükümetin fındık politikasını eleştirerek, “Sayın tarım bakanı sen fındıktan anlamazsın. Sen ancak doktorluktan anlarsın. Dolayısıyla ‘Rekolte yüksek’ dedin. Biz MHP’liler olarak rekolteyi düşürüyoruz, fındığı yakıyoruz. Hayırlı olsun inşallah fiyatlar yükselecek” dedi.

Adımlar HABER

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: