AF DEĞİL HAK

AF DEĞİL HAK

İnsan Hakları ve Adalet Hareketi (İHAK) tarafından cezaevindeki Müslüman esirlerin mağduriyetlerinin giderilmesi için yapılan basın toplantısı dün (4 Ocak) gerçekleşti.

İHAK Başkanı Av. Cihat Gökdemir, yaptığı konuşma ile esir Müslümanların mağduriyetlerine dikkat çekerken, süreç içerisinde yapılan birçok düzenlemeden başka suçlardan cezaevinde yatanların (hırsızın, tecavüzcünün, katilin) yararlandırılıp, Müslüman esirlere yönelik bir adım atılmadığına vurgu yaptı.

Esir Müslümanlar adına da İlhan Doğan’ın babası Hasan Doğan, Cemil Şahin’in kardeşi Yılmaz Şahin, Haluk Özdoğan’ın eşi Sema Dilek Özdoğan, Kâmil Aşkın’ın annesi Kıymet Aşkın, Eyüp Ethem Köylü’nün kardeşi Mustafa Köylü, Osman Erdemir’in ağabeyi Ramazan Erdemir birer konuşma yaparak hakısz ve hukuksuz bir şekilde onlarca yıldır devam eden bu mağduriyetlerin bir ân önce son bulması gerektiğini vurgulayarak yetkilileri, siyasî iradeyi bu konuda adım atmaya çağırdılar ve atılacak bu adımla esir tutulan müslümanların serbest kalmasının af değil, hak olduğunun altını çizdiler.

Cezaevindeki esirlerin serbest bırakılması meselesinden ayrı olarak Ethem Köylü’nün kardeşi Mustafa Köylü, ayrıca, F Tipi cezaevlerindeki esaret şartlarının OHAL kapsamında çıkartılan Kanun Hükmünde Kararnamelerle (KHK) daha da ağırlaştırıldığına dikkat çeken bir konuşma da yaptı.

Gûya Fetullahçılar hakkında çıkartılan KHK’lar sebebiyle zulmün katlandığına vurgu yapan Köylü, ayda bir olan açık görüş hakkının iki ayda bire çıkarıldığını, esirlere kitap ve dergi ulaştırmada problemler yaşandığını, koğuşlarda kitap ve dergi bulundurmaya sınırlamalar getirildiğini, ağabeyinin resim yaparken bu imkânının elinden alındığını, üniversite sınavlarına götürülmediklerini ve son çıkartılan tek tip kıyafet KHK’sı kapsamında tek tip giymeye zorlanacaklarına dair taşıdığı endişeleri de dile getirdi.

Adımlar HABER

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: