AMERİKAN SİYASETİ BOMBALANIYOR

AMERİKAN SİYASETİ BOMBALANIYOR

Geçtiğimiz hafta Amerika’da yaşanan bombalı paket saldırılarının yankıları devam ediyor…

En son Amerikan Federal Soruşturma Bürosu (FBI) Başkan Yardımcısı William Sweeney’in yaptığı açıklamalarla, “şüpheli paket” sayısının basına yansıyandan çok daha fazla olduğu ortaya çıktı.

William Sweeney, dün yaptığı açıklamayla tesbit edilen 10 farklı şüpheli paketin incelenme sonuçlarını aktardı. Sweeney, New York’taki adreslere gönderilen paketlerde bulunan “beyaz toz”ların biyolojik tehdit unsuru içermediğini belirterek, testlerin devam ettiğini söyledi.

Son 8 saat içerisinde herhangibir “şüpheli paket” bulunmadığını dile getiren FBI Başkan Yardımcısı, bazılarında ABD posta hizmetinin kullanıldığını ifâde ettiği paketlerin kaynağı ile ilgili bilgi vermezken, ABD Posta Denetleme Servisinin New York Bölge yetkilisi Philip Bartley de 600 bin posta çalışanın kendilerine ulaşan paketleri denetlediğini söyleyerek “Şüpheli paketler için gözümüzü ve kulağımızı dört açıyoruz.” dedi.

Hatırlanacağı gibi, medyada “ABD’li borsa spekülatörü” diye tanınan, bunun yanında geniş halk kitlelerinde Küreselci “turuncu devrimler”in başını çeken bir darbeci olarak bilinen Yahudi milyarder George Soros‘a hafta başında gönderilen bombanın ardından, dün de ABD Gizli Servisi CIA’nın merkezine, eski ABD Başkanı Barack Obama‘nın Washington’daki evi ile eski ABD Başkanı Bill Clinton ve eski Dışişleri Bakanı eşi Hillary Clinton‘ın New York’un banliyösü Chappaqu’daki evlerine gönderilen bombalar bulmuştu.

New York polisi, CNN International‘in de içinde bulunduğu Time Warner Center’a da benzer bir paket gönderildiğini yine eski Adalet Bakanı Eric Holder‘a gönderilen bir paket adresin yanlış yazılması sonucu, Temsilciler Meclisinin Florida üyesi Demokrat Debbie Wasserman Schultz‘un Florida’daki ofisine teslim edilmiş ayrıca, San Diego Polisi de Demokrat Partiden California Senatörü Kamala Harris‘in ofisinin olduğu binada şüpheli bir paket bulunduğunu ve binanın bir bölümünün boşaltıldığını açıklamıştı.

Son olarak bu sabah, New York kentinde aktör Robert De Niro‘nun sahibi olduğu restorana ve ABD’nin eski Başkan Yardımcısı Joe Biden‘ın Delaware’deki adresine şüpheli paketler gönderilmişti.

Hatırlanacağı gibi, iki gün önce yapılan basın toplantısında New York Valisi Andrew Cuomo, New York Belediye Başkanı Bill de Blasio ve New York Polis Komiseri James P. O’Neill, ABD’nin eski başkanlarına, CNN’in New York Ofisine ve Demokrat Partinin önemli isimlerine gönderilen ve ülkede paniğe yol açan şüpheli paketler hakkında “bu bir terör eylemi” açıklamasında bulunmuşlardı.

TIKANAN AMERİKAN SİYASETİNİN BOMBALARLA YOL AÇMA ÇABASI

Siyaset sahnesinde dünya çapında yaşanan “irade daralması” ve “tıkanıklık”ın Amerika’daki yansıması olan bu gelişmeler, “tıkanıklığı bir şekilde aşma çabası” olarak kabul edilebilir.

Adımlar Platformu genel Başkanı Sayın Ali Osman Zor’un Bugünkü Durum başlığıyla yayınlanan Eylül 2018 tarihli makalesinde ifâde ettiği şekilde “mevcut Trump yönetimi ile Neo-Con denilen BOP’çular arasındaki mücadele nereye varacağı belli olmayan bir tıkanıklık arzetmekte”… Sayın Zor’un tabiriyle “fikrin yetersiz kalıp, diplomasiyle sorunların çözülemediği süreçlerde daralan siyaset alanı”nı farklı araçlarla açmak ve aşmak için yapılan bu girişimlerin Amerika’da hangi seviyelerde yaşandığına dikkat etmek gerekiyor…

Amerikan iç politikasında Donald Trump’un seçilmesiyle birlikte ortaya çıkan bu “savaş durumu”, Henry Kissinger’dan beri kendilerini “Amerikan derin devleti” olarak dünyaya pazarlayan İsrailci NeoCon’larla, seçim süreci boyunca ve sonrasında “Amerika’nın kurucu babalarına dönme”yi vâdeden Trump’ın temsil ettiği “gerçek Amerikan derin devleti” arasında sürmekte.

Pentagon’un propaganda makinesi hâline gelmiş Türk(!) ve dünya medyasında Amerikan derin devleti üzerine çöreklenmiş ve devleti işgal etmiş bu “çete” karşısındaki mücâdelesinde her ne kadar Trump “zayıf” gösterilmeye çalışılıyorsa da, onca ambargo ve karalama kampanyası karşısında sadece “twitter” marifetiyle seçimi kazanabilecek kadar köklü bir temeli olan politikaların sahibi olarak halk desteğiyle başkanlığa seçilmişti. Üstelik yaşanan son gelişmelerin ardından da oylarında düşüş olmadığı, artış yaşandığı da gelen bilgiler arasında.

Amerika’nın üst seviyede yaşadığı bu savaşta imkân ve araçlar bürokrasi ve medya ağını elinde bulunduran NeoCon’lardayken, halk desteği ise Trump’da…

Özetle;

Amerikan siyaseti, kendisini ihtiyaç olarak dayattığı süreçlerde daralan-tıkanan siyaset alanını açmak için “savaş araçları”nı kullanmayı göze alabilir mi?

Dünya çapında yaşanan krizin merkezi Amerika’da yaşanan “bombalı paket” olaylarının, özellikle son yıllarda gün yüzüne çıkan “iki Amerika”nın, yani Küreselci NeoConlarla, Trump’ın başını çektiği BOP karşıtları arasında yaşanan çatışmanın bir devamı olarak görmek akla ve mantığa uygun düşüyor.

ADIMLAR Haber

BUGÜNKÜ DURUM -1- (Eylül 2018) / Ali Osman ZOR

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: