FRANSA’DA SİLAHLI EYLEM

FRANSA’DA SİLAHLI EYLEM

Fransa’nın Strazburg kentinde dün akşam saatlerinde Noel Pazarı’na otomatik silah ile açılan yaylım ateşi sonrası 2 kişinin öldüğü ve 11 kişinin yaralandığını Strazburg Valisi tarafından duyuruldu.

Le Monde gazetesi silâhlı eylemcinin yaralı olarak ele geçirildiği haberini internet sitesinde yayınladıktan hemen sonra kaldırdı.

Lokal haber sitelerinden öğrendiğimiz bilgiye göre kentte olağan üstü hâl ilan edilmiş olup halkın sokağa çıkması yasaklanmış durumda.

Fransız polisinin yaptığı açıklamaya göre ise firardaki silâhlı eylemcinin tam kimliği bilinmiyor, fakat 29 yaşında ve Strazburg doğumlu olduğu belirtiliyor. Ayrıca açıklamalar Fransa-Almanya sınırının tamamen kontrol altında tutulduğu yönünde.

Sarı Yelekler’in sert direnişi ve kapitalist sisteme karşı tavırları sonrası böyle bir saldırının gerçekleşmesi, köşeye sıkışan ve pes ediyor görüntüsü veren hükümet ve arkasındaki küresel çetenin bir provokasyonu olabileceği ihtimalini akıllara getirdi.

Sarı Yelek’lerden ve diğer devrimci gruplardan gelen değerlendirmeler de, bu tür provokasyonlarla direniş ve devrimin engellenmek istenmiş olabileceği yönünde.

Hadisenin iç yüzünü şu ân itibariyle bilemesek de iktidarların provokasyonlardan medet arayışı, düştükleri acziyeti göstereceği gibi kararlı bir duruş karşısında provokasyonlar ters tepki yaparak, yapana karşı umulmadık faturalar çıkartabilir.

Le Monde gazetesinin Facebook sayfasında yayımladığı haberin altına yazılan bazı yorumları ve diğerlerini, yukarıda bahsettiğimiz değerlendirmelere örnek  teşkil etmesi bakımından paylaşıyoruz:

Nasıl bir tesadüf ve zamanlama. İnsan kendisine soruyor, acaba halkı yönlendirmek için Macron hükumeti mi yaptı saldırıyı diye. Sarı Yeleklerin popüler hareketini ve haklı isteklerini yıkmak için.

 

Aynı Arap Baharı senaryosu gibi. Protestoların yasaklanması için bir oyun bu.

 

Bu Fransız devletinden. Öldürür, aynı Cezayir’de yaptıkları gibi. Problem olursa öldürürler sonra da terör derler.

 

Kesin ya IŞID ya da Sari Yelekli biri.

 

Olağanüstü hâl ilân edildi. Vatandaşların evde kalması ve sessiz olmaları söyleniyor. Resmî açıklamaları takip etmeleri ve yetkililerin dediklerine göre hareket edilmesi isteniyor.

ADIMLAR AVRUPA

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: