CEZAEVLERİNDEKİLER BU SAATTEN SONRA MEVCUT İKTİDARIN MAĞDURUDUR

CEZAEVLERİNDEKİLER BU SAATTEN SONRA MEVCUT İKTİDARIN MAĞDURUDUR

Kendilerine, 28 Şubat ve FETÖ Yargısı Mağduru Aileler Batman İnisiyatifi adını veren grup tarafından düzenlenen basın açıklamasında, devam eden zindan çilesine dikkat çekilerek “Bu aziz kardeşlerimiz bu saatten sonra mevcut iktidarın mağdurudurlar” denildi.

Çeyrek asrı aşkın bir süredir cezaevlerinde olan ve mağduriyetleri hâlen devam eden mahkûmlar için önceki gün Batman Gülistan Caddesinde kitlesel bir basın açıklaması düzenledi.

“Görün! Duyun! Bilin! Zindanda Unutulan Kardeşleriniz Var!” temasıyla düzenlenen basın açıklamasına HÜDA PAR il teşkilatı, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, âlimler, bölgenin kanaat önderleri ve çok sayıda vatandaş destek verdi.

Mahkûm aileleri çocuklarıyla birlikte, kumpaslar ve uydurulan deliller sonucu cezaevinde tutulan yakınları için “Zulme sessiz kalmak zulümdür”, “Yargıyı adalete davet ediyoruz”, “Adalet yerini bulsun”, “Adalet onların da hakkı”, “Mazlumun bedduasından korkun” dövizleri taşıdı.

Basın açıklamasından önce bir konuşma yapan avukat Rıdvan Yapıcıoğlu, mazlumlar için 28 Şubat’ın hâlen devam ettiğini söyledi.

“28 Şubat’ın yansımaları hâlâ bizleri bir şekilde etkiliyor”

Yapıcıoğlu, “28 Şubat’tan sonra yargının en üst mertebesindeki kişiler de dâhil olmak üzere kendilerine brifingler verilerek yargı yoluyla bu topluma bir kaftan biçilmesi istendi ve maalesef yargı mensupları tarafından da bu şahıslar hukukçu kimliğini unutarak, bu brifingler doğrultusunda hareket ederek hukuksuzlukları bizzat hukuk kisvesi altında gerçekleştirdiler. Bunun yansımaları hâlâ bizleri bir şekilde etkiliyor.” dedi.

“Mesuliyeti yetkiyi elinde bulundurandadır”

Yapıcıoğlu, konuşmasının devamında şunları söyledi: “Ülkemizde yapılan yasal değişikliklerle şahıslara anayasa mahkemesine 2012’den sonra bireysel başvuru yolu açıldı. 2012 yılından önce yapılan hukuksuzlukları nereye koyacağız? Onları nasıl çözeceğiz? Dönemin eski Adalet Bakanı Bekir Bozdağ yaptığı açıklamada, 2012 yılından öncekilere de böyle bir yolun açılması durumunda yargının bu yükün altından kalkamayacağını, bütün dosyaların yeniden açılmasının yargıya büyük külfet getireceğini beyan etti. Unutulmamalıdır ki, tek bir şahıs dahi haksız ve hukuksuz bir şekilde eğer cezaevinde tutuluyorsa yargının bundan başka bir işi olmamalıdır. Tek bir şahısla ilgili bile bir hukuksuzluk yapılmışsa bunun mesuliyeti yetkiyi elinde bulundurandadır. Eğer gerçekten 28 Şubat ve FETÖ’nün kararlarıyla yüzleşme yapılmak isteniyorsa bu süreç 2012 yılından öncekilere de işletilmelidir. Yasal düzenlemelerin bir şekilde yapılarak tek bir şahsın bile haksız ve hukuksuz bir şekilde cezaevinde tutulmaması için yetkililer elini taşın altına koymalıdır.”

Haber: İLKHA-Mehmet Fatih Akgül

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: