SARI YELEKLİLER: “BİZİM İÇİN KRİZ, MACRON İSTİFA EDERSE BİTER!”

SARI YELEKLİLER: “BİZİM İÇİN KRİZ, MACRON İSTİFA EDERSE BİTER!”

Geçen hafta Başkent Paris’te yaşanan sert çatışmaların ardından Macron’un emriyle  Paris’i ve binalarını koruma amaçlı Anti-Terör Birliği “Sentinelle”nin sokağa sürülmesi ve Champs-Élyseés caddesinin protesto gösterilerine yasaklanması Sarı Yeleklileri geri adım attırmaya yetmedi ve beklenenin aksine katılımda bir azalmadı olmadı.

 

23 Mart Cumartesi günü Fransa genelinde 40.000 Sarı Yelekli 19. kez sokağa çıkarak davalarından dönmeyeceklerini bir kez daha kanıtladılar.

 

50 yaşındaki bir Sarı Yelekli Christelle Camus, kendisine uzatılan mikrofonlara, “Bizim için kriz, Macron istifa ederse biter! 17 yaşımdan beridir çalışan bir kadınım; ama biliyorum ki emekli olunca bana hiçbir faydası olmayacak. Onun için şimdi çocuklarım ve torunlarım için kavga ediyorum.” açıklamalarında bulundu.

 

Bir başka Sarı Yelekli ve aynı zamanda makinist olan Federica Briet adlı kadın da, “Her geçen gün geçim sıkıntısı büyüyor, 15 sene sonra emekli olacağım. Çocuklarımın geleceğinden endişeliyim.” dedi.

 

Bunlarla birlikte Macron’un anti-terör birimini sokağa sürmesi, yaptığı yanlış reformları halka zorla dayatmak ve Sarı Yeleklileri “terörist” olarak göstermek istemesi gibi hamleler, kamuoyunun genelinde büyük tepki topladı. Bu hamlelere rağmen protesto gösterilerinin devam etmesi de, kendisini iyice köşeye sıkıştıracağa benziyor.

 

Başkent Paris’te toplanan 5.000 Sarı Yelekli ile polis arasında yer yer kapışmaların ve 31 tutuklanmanın olduğu gözlense de genel anlamda sakin bir protesto gösterisi gerçekleşti.

 

Anti-Terör birimini ağır silâhları ile sokaklarda gören Fransız esnafı, “Bu askerlerin sokaklarda ne işi var? Fransız halkına mı ateş edecekler?” diyerek tepkilerini mikrofonlara dile getirdiler.

 

Fakat France Info’dan edindiğimiz bilgiye göre, anladığımız kadarıyla taktik değişikliğine giden Sarı Yelekliler, Çin Halk Cumhuriyeti Lideri Xi Jinping ile Macron arasında geçekleşecek özel bir akşam yemeğini fırsat bilerek Nizza şehrinde bariyerleri aşmak isteyerek güvenlik güçleri ile yakın çatışmalar gerçekleştirdi. Bizzat Macron’un hedef alınması korkuya sebep verirken, onlarca tutuklama ve polis de dâhil yaralanmalar olduğu bildirildi.

 

Fransa’nın Toulouse, Nantes ve Montpellier şehirleride çatışmalara sahne oldu. Protesto gösterilerinin resmi bir şekilde haber edilmediğine duyulan öfke ve polisin Sarı Yeleklileri tacizi ile birlikte en sert çatışmalar 4.500 Sarı Yelekli’nin toplandığı Montpellier’de gerçekleşti.

 

Avrupa ve yandaş Fransız basınının, askerlerin sokağa çıkarılması, yasaklarının artması ve bunlar sayesinde bu hafta Paris’te yaşanan gösterilerin biraz daha sakin geçmiş olmasından dolayı sevinçlerini yansıtan manşetler attıklarını haber etmek durumundayız.

 

Buna karşılık Sarı Yelekliler, 19. protestonun son bulduğu Cumartesi gecesinden, bu haftaki Cumartesi günü protestolarına devam edeceklerini kendi sosyal medya hesaplarından paylaşmaya başladılar.

 

Nihan ÖZTÜRK – 25.03.2019

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: