SARI YELEKLİLER: ALTINCI CUMHURİYETİ KURANA KADAR DEVAM

SARI YELEKLİLER: ALTINCI CUMHURİYETİ KURANA KADAR DEVAM

Son haftalarda yaşanan sert çatışmaların ardından Fransız hükümetinin yürürlüğe koyduğu gösteri ve yürüyüş yasaklarına rağmen İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan resmi açıklamaya göre ülke genelinde 34.000 kadar Sarı Yelekli Cumartesi günü sokaklardaydı.

En fazla gösterici sayıları Başkent Paris’te 4.000, geçen gösterilerin aksine gösterici sayısını iki katına çıkaran Bordeaux şehrinde ise 5.000 kişi olarak belirtilirken, Cumhurbaşkanı Macron’un istifasını istemeye ve yaşam koşullarına tepki vermeye devam edildi.

Taktik ve stratejilerini her hafta değiştiren, böylelikle gösterilerin dinamik ve sürekli kalmasına itinâ gösteren Sarı Yelekliler, bu hafta genel anlamda sertliğe ara vermiş gözükürken, Fransız haber ajansı AFP’den öğrendiğimiz bilgilere göre Paris’te yine yer yer çatışmalar oldu ve bizzat polis tarafından 107 Sarı Yelekli’nin tutuklandığı açıklandı.

Epochtimes adlı bir haber sitesi, getirilen yasaklardan dolayı Başkent Paris’te en sert çatışmaların yaşandığı Eyfel Kulesi, Champs-Elysées ve devlet binalarının bulunduğu sokak ve çevreler güvenlik güçleri tarafından tamamen koruma alına alındı. Buralara izinsiz girmek isteyen Sarı Yelekliler ile Polis arasında yine kapışmalar yaşandı. Ön saflarda ağırlıklı olarak kadınların olması dikkat çekti. Bunun yanı sıra Fransa’nın güney batısında bulunan ve Sarı Yelekliler hareketinin doğuş yerlerinden biri olan Bordeaux şehrinde Sarı Yelekliler ile hareket eden ve kendilerine “Kara Bloklar” diyen bir grup sokaklarda barikatları ateşe verip polis ile çatıştı. Lille şehrinde de gösteri düzenleyen Sarı Yelekliler, Avignon ve Montpellier kentlerinde de polis ile çatışıp iki polisi yaraladı.

FANNY MORLET: “ALTINCI CUMHURİYETİ KURMAK İSTİYORUZ! PARİS FRANSA DEMEK DEĞİL!”

Ön cephelerde yürüyüş, gösteri ve çatışma yürütülürken olayların başladığı Kasım 2018 tarihinden itibaren Paris’in 300 kilometre güney doğusunda bulunan Montceau-les-Mines kasabasında Sarı Yelekliler ile Macron’u ortak düşman olarak gören başka görüşten insanlar çadırlarda toplanıp istişare ediyorlar. Sarı bir bayrağın dalgalandığı bölgede bir çadırın üstünde Paris’te yakılıp küle döndürülen “Fouquet’s” adlı lüks bir restoranın ismi yazıyor. Bir kaç defa güvenlik güçlerinin basıp dağıtmaya çalıştığı bölge hâlâ Sarı Yelekliler’in elinde. Çünkü halk, sessiz sedasız toplanıp görüşen bu insanlara karşı yapılan müdahalelere tepkili. Alman devlet yayın organı ZDF’nin verdiği bu bilgiler doğrultusunda Sarı Yelekliler’in kadın sözcülerinden Fanny Morlet şu açıklamaları yaptı:

“Hükümet kırsal kesimdeki insanları küçümsüyor. Toplu taşıma, hastahane, doktor mevcut değil. Bütün yasalar ve yatırımlar büyük şehirler için tasarlanıyor. Fakat Paris Fransa demek değil! Montceau-les-Mines kasabasında toplanmamız bir tesadüf değil. Bunu gibi Fransa’nın birçok bölgesinde halk Fransa devleti tarafından unutulduğunu düşünüyor. Ama vergiler söz konusu olunca zenginlerle aynı vergileri ödemek zorunda tutuluyoruz. Macron’un şu kadar milyar Euro yardım edeceği açıklamaları tamamen bir yanıltma hamlesi ve isyanımızı dört ay sonra şaşırtma denemesi olara görüyoruz. Bu yüzden farklı kesimler ile burada buluşup taleplerimizi birleştirmeliyiz. Daha fazla alım gücü, farklı bir siyasî sistem, altıncı Cumhuriyeti kurma; bu taleplerimizin başımda geliyor.”

Ayrıca Sarı Yelekliler önümüzdeki cumartesi günü protestolarına devam edeceklerini sosyal medyaları aracılığı ile bildirdiler.

Nihan ÖZTÜRK – 1 Nisan 2019Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: