“İDLİB’İ ALALIM” DERKEN DİYARBAKIR’DAN OLMAYALIM DA!.. – Müyesser YILDIZ

“İDLİB’İ ALALIM” DERKEN DİYARBAKIR’DAN OLMAYALIM DA!.. – Müyesser YILDIZ

Çok değil, 10 yıl önce “Yeter ki, analar ağlamasın” sloganıyla “Demokratik açılımı”, yani PKK’yla müzakereleri savundular… Başkanlıksistemine geçildiğinde artık şehit gelmeyeceği vaadinde bulundular…

Bugün ise, “Şunu hiçbir zaman unutmayacağız; Şehitler tepesi boşkalmayacak” diyorlar… Dahası, Libya’da tam olarakkaç şehidimiz olduğunu günler sonra, bugün açıklıyorlar… Şehitlerimizin kimolduğunu, neden gizli saklı defnedildiklerini ise hâlâ bilmiyoruz…

Nereden nereye ve nasıl bir “Değişim”, değil mi?

Ancak hiç değişmeyen, adeta harfiyen uygulanan başkaplanlar var.

-Barzani Suriye’ye Adım Adım BöyleGeldi-

Konumuz epeydir unutulan, birkaç yazar dışındakimsenin üzerinde durmadığı Barzani’nin Suriye emelleri ve her daim “Suriye’nin kuzeyinde bir terörkoridoruna izin vermeyeceğiz” diyenAnkara’nın tavrı.

Emperyalistler Suriye’yi karıştırmaya başladığındaBarzani, PYD dışındaki diğer “Kürt muhalifleri” Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS) adı altında topladı. 2012’de de PYD ve ENKS ileErbil Anlaşması’nı imzaladı. Bu toplantıya Türkiye’den Leyla Zana ile döneminDiyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir katıldı.

Barzani, ABD’nin desteğiyle ENKS’ye bağlı, yineSuriyelilerden oluşan “Roj peşmergeleri” diye silahlı güç oluşturdu. Dönemin Barzanistanİstihbarat Başkanı, bugünün Başbakanı Mesrur Barzani’nin, “PYD yerine Peşmerge ile çalışarak,Türkiye’yle aradaki sorunu ortadan kaldırabilirsiniz” dediği ve de Obama’nın isteğiyle 29 Ekim 2014’teTürkiye üzerinden Kobani’ye geçmelerine izin verilenler bunlardı.

Sonrasında PYD-ENKS “Paylaşımda” anlaşamadı, sorunlar çıktı vs.

Son gelişmeleri sırasıyla aktaralım.

20 Şubat 2019: IŞİD Karşıtı Uluslararası Koalisyon’unIrak ve Suriye Güçleri Komutanı General Paul LaCamera, Erbil’e gidip MesrurBarzani ile görüştü. Görüşmede, “Başta Fırat’ın doğusu olmak üzere, Suriye’deki durumve gelişmelerin değerlendirildiği, Mesrur Barzani’nin, söz konusu bölgelerdekigelişmelerden duyduğu endişeleri dile getirip, sorunların siyasi çerçevede,diyalog yoluyla çözülmesi ve Suriye’deki Kürt halkının güvenliği ve haklarınınsağlanması gerektiğini söylediği”açıklandı.

21 Şubat 2019: Mesut Barzani, Selahaddin’dekikonutunda, Trump’ın IŞİD’le Mücadele ve Suriye Özel Temsilcisi James Jeffreybaşkanlığındaki ABD heyetini kabul etti. Bu görüşmede de, “Bölge ve Irak’ın siyasi durumu ileSuriye’deki son gelişmelerin ele alındığı” ve Jeffrey’nin, “Suriye’nin kuzeydoğusuna operasyon kötüfikir” dediği bildirildi.

Aynı günlerde şunlar da oldu:

HDP eş başkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli,Barzani’nin partisiyle ittifak protokolü imzaladı… Anadolu Ajansı’na konuşanENKS’nın Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Temsilcisi Nuri Brimo, “Roj Peşmergelerin, Suriye’deoluşturulacak güvenlik bölgede konuşlanmaya hazır olduğunu ABD’li yetkililereilettik” dedi.

Eylül 2019’un ilk haftasına gelelim.

“Barzanistan”ın yeni Başkanı Neçirvan Barzani, HDP eş başkanı SezaiTemelli başkanlığındaki heyeti kabul etti. HDP’nin, çözüm sürecinin yenidenbaşlaması için destek talebinde bulunduğunu belirten Barzani, sürecin başlamasıve başarısı için çabalarının süreceğini, “Türkiye’de Kürt sorununun ancak barışile çözülebileceğini”vurguladı.

Yine o günlerde İstanbul’da “Güvenli bölge” konulu bir toplantı düzenlendi. Bu toplantıda ABD,Fransa, Kanada, İngiltere başta olmak üzere 21 ülkenin konsolos, temsilci vediplomatları, ENKS’nin de aralarında bulunduğu Suriye muhalefetiyle birarayageldi. ENKS üyesi Abdulhakim Beşar, ABD’li yetkililere “Roj Peşmergelerinin bölgede rolüstlenmesiyle ilgili taleplerini ileteceklerini” söyledi:

Ekim-Kasım- Aralık aylarına geçelim.

Türkiye 9 Ekim’de Barış Pınarı Harekâtı’nı başlattı.

4 gün sonra Mesut Barzani, “Maalesef birkaç gündür kuzeySuriye’deki Kürt bölgeleri saldırı ve tehlike ile karşı karşıya kalmıştır” diyerek, “Savaş dursun” çağrısı yaptı.

25 Ekim’de Suriye’deki PKK/YPG’nin başı Mazlum Kobani,ENKS ile diyalog istedi.

4 Kasım’da ENKS yetkilileri ile Kobani görüştü.Görüşmeden sonra, “Ortaklığahazırız” açıklaması yapıldı.

28 Kasım’da “Barzanistan” Başbakanı Mesrur Barzani Ankara’ya gelip, Erdoğan veDışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüştü. Çavuşoğlu, “Bugün özellikle terör örgütü PKK’nınülkemize, Irak’a ve bölgesel yönetime, Türkiye’deki Kürtler olduğu gibi, Suriyeve Irak’ta Kürt kardeşlerimize verdiği zararı ele aldık ve değerlendirdik” dedi.

7 Aralık’ta Erbil’e giden ABD’nin Suriye ÖzelTemsilcisi James Jeffrey, Mesut Barzani ve Mesrur Barzani’yle biraraya geldi.ABD’nin Suriye’deki kuvvetlerinin komutanı Tümgeneral Eric T. Hill’in de hazırbulunduğu görüşmelerde, “Rojava ve Suriye’nin doğusunda yaşanan gelişmelerinmasaya yatırıldığı” belirtildi. Jeffreyde, “KuzeySuriye için Başkan Barzani’nin görüş ve önerilerine ihtiyacımız var” diye konuştu.

17 Aralık’ta “Rojava özerk yönetimi” ile ENKS arasında anlaşma sağlandığı bildirildi.

21 Aralık’ta Anadolu Ajansı, “ABD, Rusya ve Fransa arabuluculuğunda ENKSile terör örgütü YPG/PKK arasında yürütülen ‘uzlaşı’ görüşmelerinin anlaşmaylasonuçlandığını” duyurdu. Haberde; birENKS yetkilisinin, görüştükleri ABD’lilerden “Suriye hava sahasının kapatılması veTürkiye’nin bölgeden çıkarılmasını istediklerini” söylediği de vurgulandı.

29 Aralık’ta ise ENKS bünyesindeki Suriye KürdistaniParti Genel Sekreteri Süleyman Oso, şunları anlattı:

“Doğrusu bu defa Amerikalıların Kürtlerarası birlik konusunda daha ciddi ve baskıcı olduklarını gördük. Bize, ‘MazlumKobani ne talebiniz varsa, yerine getirecek’ dediler. Biz de onlardan busüreçte garantör olmalarını istedik. Onlar, ‘Siz adım atın, biz desteklemeyehazırız’ dediler.”

Geldik bu yıla.

11 Ocak’ta ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi Jeffrey birkez daha Türkiye’yi ziyaret etti.

İktidarın gazetesi Yeni Şafak Jeffrey’e, “Hiç bir ziyareti Türkiye’nin lehineolmadı. Bu kez niye geldin?”başlığıyla tepki gösterdi.

Niye geldiği hemen anlaşıldı; ENKS yetkilileriylebuluşmak içinmiş. Basına kapalı yapılan toplantının özelliği, Jeffrey’inENKS’yle ilk kez birebir görüşüyor olmasıydı.

Yukarıda sözlerini aktardığımız Süleyman Oso’nun dakatıldığı toplantıda Jeffrey’nin, ENKS’li yetkililere “Demokratik Suriye Güçleri (DSG) ile birbarış ve birlik oluşturulması konusunda telkinde bulunduğu, bunun gelecekteKürtler açısında önemli getirisinin olacağını, ayrıca Kürtler arasındaittifakta Başkan Mesud Barzani’nin önemli role sahip olduğunu söylediği” öne sürüldü.

Gelişmeler bu ay daha hızlandı.

10 Şubat’ta Jeffrey yine geldi. İdlib’deki şehitlerimiziçin “Şehitlerimizvar” ifadesini kullanıp, Ankara’nın gönlünüfethetti!..

Hemen ardından önce Erbil’e, sonra Mazlum Kobani’ylegörüşmek için Suriye’ye gitti.

-Çavuşoğlu da ENKS İle Görüştü-

Ve 19 Şubat; Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da ENKSheyetiyle görüştüğünü, şu sözlerle duyurdu:

“Suriyeli Kürtlerin meşru temsilcisiSuriye Kürt Ulusal Konseyi heyetiyle görüştük. Suriye Ulusal Koalisyonuiçindeki ve siyasi süreçteki rollerini desteklediğimizi belirttik. Kürtlere enbüyük zararı terör örgütü PKK/YPG’nin verdiğini vurguladık.”

Çavuşoğlu’nun ENKS ile görüşmesi ne anlama geliyor?

“PYD-ENKS anlaşmasını da kabul etmişolmuyor muyuz? Yoksa ABD, İdlib’de Türkiye’ye destek için Mazlum Kobani’ninortağı olan Roj peşmergelerini mi gönderecek?” diye sormakla yetinip, Barzani’nin Suriye’dehakimiyet kurmasının gerçekte kimin planı olduğunu hatırlatalım.

-Hakkında Yakalama Kararı Çıkarılan CIAAjanının Planı-

Bilindiği gibi, Osman Kavala davasıyla birlikte eskiCIA ajanı Henri Barkey de konuşuluyor. Kavala’yı Barkey’in yönlendirdiği vs.Sadece Gezi olayları değil, 17/25 Aralık operasyonlarından da sorumlu tutulanve 15 Temmuz darbe teşebbüsünde Türkiye’de olduğu bildirilen Barkey hakkındayakalama kararı çıkarıldı.

İşte bu isim daha 29 Temmuz 2012’de, “Suriyeli Kürtlerin lideri PYD değil,Barzani olacak” demiş, gerekçesini deşöyle açıklamıştı:

“Çünkü eninde sonunda bütün Kürdistan’daen güçlü kuvvet Barzani. Barzani’nin elinde bir sürü kart var. Para, organizegüç; dünya, bölge ve Türkiye tarafından tanınmışlığı var… Suriye’dekiKürtlerin istediği şey PYD kontrolü altında savaşan bir Kürdistan değil.Onların istediği Irak’taki Kürdistan. Zengin, tam demokratik olmamasına rağmenrahat, terör yok, Türkiye sayesinde muazzam bir zenginlik var… Dolayısıylaben PYD’nin uzun vadede Suriye’de güç kazanacağına veya en güçlü kuvvet olarakçıkacağına inanmıyorum. Şu anda iyi organize edilmiş askeri gücü olan PYD var.Dolayısıyla onlar ön saflara çıkıyorlar.”

12 Eylül darbesinden sonra MHP’lilerin, “Bizler hapiste, fikrimiz iktidarda” dediği gibi; adam hakkında yakalama kararı var, amaplanları tıkır tıkır yürüyor.

“Suriye’nin kuzeyinde terör koridorunaizin vermeyeceğiz” diyen Ankara’ya birkez daha soralım:

“Ya Barzani koridoru?”

Ve dahi ABD’nin desteğiyle “İdlib’i alacağımızı” zannederken, Diyarbakır’dan olmayalım da!..

Müyesser YILDIZ
25Şubat 2020

Müyesser Yıldız paylaştı: 25 Şubat 2020 Salı

Not: Bu iktibastaki fikirler yazara ait olup, Adımlar’ın ideolojik ve siyasi anlayışına zıt görüşler sitemizi bağlamaz.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: