PUTİN: TEK KUTUPLU HEGEMONYA ÖNLENEMEZ BİR ŞEKİLDE ÇÖKÜYOR!

Bağımsız Devletler Topluluğu ülkelerinin güvenlik kurumları ve istihbarat servislerinin yöneticileriyle video-konferans yöntemiyle bir toplantı yapan Putin, “Batı’nın BDT coğrafyasında yeni çatışmaları körüklemeye dönük senaryolar üzerinde çalışıldığını biliyoruz. (Bu bölgede) Yeteri kadar çatışma var zaten. Şu anda Rusya ile Ukrayna arasında neler yaşandığına, bazı diğer BDT ülkelerinin sınırlarında neler olup bittiğine bakılması yeterli. Elbette tüm bunlar, SSCB’nin dağılmasının bir sonucu. Tüm Asya-Pasifik bölgesinde istikrarsızlık oluşma riskleri de dahil istikrarsızlaşma riskleri her şeye rağmen artıyor” ifadelerini kullandı.

Günümüzün mevcut zor ve gergin uluslararası ortamında dış güvenliğin ve iç istikrarın BDT ülkelerinin sürdürülebilir sosyo-ekonomik kalkınmasının en önemli koşulları olduğunu kaydeden Putin, mevcut ve potansiyel tehditlere sağlam bir karşılık verilmesi için BDT ülkelerinin eşgüdüm içinde hareket etmesi, güvenlik kurumları ile istihbarat servislerinin işbirliğini artırması gerektiğini vurguladı.

“BDT sınırlarındaki durum yüksek önem arz ediyor. Bilhassa oralarda, zamanında müdahale edilmemesi halinde ülkelerimizdeki durumu olumsuz etkileyecek çok sayıda ortak güvenlik tehditleri oluşturuluyor” diyen Putin, Afganistan örneğini hatırlatarak oradaki uluslararası terör örgütlerinin BDT ülkeleri de dahil komşu ülkelere yönelik eylem planları hazırlayabileceği, yeni hücreler kurabileceği veya uyuyan hücreleri harekete geçirebileceği, militanlara silah tedarik edebileceği uyarısında bulundu.

BDT ülkelerinin jeopolitik hasımlarının istediği herkesi vurabileceğine, her ülkeyi kriz merkezi haline getirmeye hazır olduğuna dikkat çeken ve bu tür tehditlere BDT terörle mücadele merkezinin deneyimini de aktif şekilde kullanarak zamanında karşılık verilmesi gerektiğinin altını çizen Putin, bölgede barışı ve istikrarı sağlama, ulusal egemenliği güçlendirme, entegrasyon süreçlerinin gelişimine katkı sunma gibi görevlerin ifasında BDT ülkelerinin istihbarat servislerinin işbirliği deneyiminden de azami düzeyde yararlanılmasını tavsiye etti.

‘Tek kutuplu hegemonya önlenemez bir şekilde çöküyor’

Gözlerimizin önünde daha adil bir dünya düzeninin kurulduğu zorlu bir süreç devam ediyor. Buna, yüzeyde yatan bilindik sorunlar eşlik ediyor. Tek kutuplu hegemonya önlenemez bir şekilde çöküyor. Bu, Batı’nın kabullenmeyi kesinlikle reddettiği nesnel bir gerçeklik ve bunun yol açtığı her şeyi görüyoruz” diye devam eden Rusya lideri, “Geçmişe bağlı kalan ve uluslararası ilişkilerden ekonomiye, kültürden spora kadar her alanda dikte politikası izlemeye çalışan bu kötü şöhretli kolektif Batı, giderek daha fazla yeni sorun, kriz yaratıyor. Aynı zamanda, egemen kalkınma yolu seçen ülkelere, itaat etmek istemeyen, aksine bağımsız ve özgürce kendi yolunu, geleceğini seçmek, kültürlerini, geleneklerini, değerlerini korumak isteyenlere baskı yapmaktan vazgeçmiyor” vurgusu yaptı.

‘Baskı, şantaj ve yaptırımlara rağmen Rusya ile BDT arasındaki işbirliği artıyor’

Putin, ABD ve uşaklarının baskı, şantaj ve hukuk dışı yaptırımlarına rağmen Rusya ile BDT ülkeleri arasındaki ticaret hacmi, üretim ve yatırım işbirliği göstergelerinin artışta olduğunu ekledi.

Kaynak: Sputnik

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: