FİKİRSİZ İNKILÂP OLMAZ!

Selim Gürselgil

Şimdi ben bunca mevzuyu niye anlatıyorum? Yok Darwin’miş, yok Nietzsche’ymiş… İslâm inkılâbının fikrî meseleleridir bunlar. İbda Külliyatına giriş için de birer vesile.

Adam bakıyor Külliyata, ilk bakışta bir şey anlamıyor. Neden anlamadım diye üstüne gitmiyor. Anlayışını tahkim etmeye, zihnini güçlendirmeye bakmıyor. Onun yerine çok daha kolay mevzular olan mehdîlik-mesihlik meselelerine dalıyor. Orada nasılsa herkese yer var. Falanca mehdiyse o da hayli hayli mesih olur zaten! Bu tip sahte davalar doğuyor. Faydasız, verimsiz, kısır, orada başlayıp orada biten…

İşte yeni nesillerde böyle eskilere mahsus sahte davalar doğmasın diye, fikir en iyi ilaçtır. Hadi en iyisi demiyelim, ilaçlardan biri diyelim. Fikrî meselelerle uğraşanların nefsinde böyle sahte ve verimsiz davalar değil, fikrî davalar doğar. Onun mücadelesi bu davalara karşı olur. Bir nevi cihad şuuruyla fikre yönelir. Dünyayı fethe çıkar. Ve cihad, her türlü ruh hastalığını def etmeye birebirdir.

Ama bazısı da vardır, ne cihad eder, ne fikirle meşgul olur. Böyle üfürükten mevzularla hocaefendi çıkmıştır, biri Darwin deyince “o bitti oraya bakmayalım” der. Ne bitti ya, daha başlamadı bile! Adamlar 400 sene önce mikroskobu keşfetti, senin çıplak gözle gördüğünden başka gerçekliklere ulaştı. Sen oraya bakmayınca bu gerçeklik yok mu oluyor? Mevzudan haberin yok, ama cemaatin gözünde “her şeyi bilen adam” rolünü zedelememek için “bilmiyorum” demiyorsun da “oraya bakmayalım, o iş bitti” diyorsun. Hayır, bu garibanlığınla baksan ne göreceksin, o da ayrı mesele de, ne bitti, nerede bitti? Daha işin nereden başlayıp nereye geldiğini bilmiyorsun. Sen hiç düşmana arkasını dönerek onu alt edeni gördün mü?

Dedik ki, bunlar İslâm inkılâbının meseleleridir. Bunlara girmeden İslâm inkılâbına başlayamazsın. Hadi hasbelkader şurada bir şeyler oldu diyelim: Sonra yine bu mevzularla muhatapsın. Yine görev yerinde durur. İslâm inkılâbı, senin mehdiliğine, mesihliğine bakmaz: Ama Kant üstüne, onu İslâmî açıdan nasıl değerlendirdiğine hayatî önem verir. İslâm bir gerilik ve ilkellik kavmi toplamak için inmemiştir; insanoğlunun “en yüksek gerçekleşme”sinin yolunu gösterir.

Yine dedik ki, bu meseleler İbda Külliyatı’na giriş için bir vesile sunar. “Buradan girebilirsin.” Bu mevzuda yeterli bir donanıma erdiysen, o zaman İbda Külliyatı’ndan ilk başta olduğundan daha farklı şeyler öğrenirsin. O zaman nefsinde kemâl dikizlemeyi bırakırsın. Anlarsın ki, sen zaten kendi mevzuunun mehdisisin, mesihisin. Veya anlamasan da olur; bu mânânın hissedarısındır.

Kumandan bu külliyatı lüks ve fantezi olsun diye yazmadı. Sen ister velî ol, ister mehdî ol, işte meselen bunlardır. İslâm inkılâbına bunları çöp gibi görerek varamazsın. Bunlar üzerinden varabilirsin. Fikirsiz inkılâp olmaz.

6 Ağustos 2022

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: