İKTİSADÎ KURTULUŞ REÇETESİ

Selim GÜRSELGİL

Büyük Doğu’nun iktisat reçetesi (Eylül 79):

1. Enflasyon vatana ihanet bilinecek, devletin ferdi uykuda vurma hareketi sayılacak ve ne pahasına olursa olsun durdurulacaktır.

2. Yurdun her yerine şube açan, faiz hadlerini %39.5’e dek yükselten, kasa mevcutları borçlarının ancak %10’una ulaşan, yani bir anda %12’lik bir talep olsa topu atacak olan, tüm faaliyeti zengin zümreleri besleyip halkı intihara sürüklemek olan bankalar furyasının karşısına çıkılacak.

3. Eskinin 1 lirası bugünün 100 lirası sayılarak revalüasyona gidilecek, bunun için 50’ye varan bir mevcut eksiltmesi yapılacak, altın 1000 lirada durdurulacak, 1939’a kadar olan kıymetler ve fiyatlar dengesi sağlanacak, maaş ve ücretler ona göre nizamlanacak.

4. Her sahada “gelire göre gider” kanununa uyulacak, petrol memleket kapasitesinin iş ve hareket kifayetine göre alınacak, isterse cumhurbaşkanı gideceği yeri at arabasıyla gitsin, şaşılmayacak.

5. Tüm sahte üretim ve sahte kazanç şekilleri kaldırılacak, her üretim faaliyetinde millî denge ve ihtiyaç gözetilecek.

6. Şehirlerin çevresine gecekondular halinde biriken köylüler topraklarına iade edilecek, gerekirse toprak ve üretim kolaylıkları sağlanacak.

7. Sermaye sendikalar yoluyla değil, milli vicdan hareketi yoluyla dizginlenecek,

8. İktisadî kalkınma, sade maddî tedbirlerle değil, onların yanında ruhî ve içtimaî programlarla düzenlenecek, gerekirse topluma zorla tatbik edilecek, gerekirse bir Başbakanın evinde kaç kap yemek yediğini sorma hakkı, bir vatandaşlık hakkı olacak.

9. Mal ve mülk Allah’ındır; kul elinde emanettir ve onun dağıtım ilim ve ahlakına malikiyet esastır. Bu gelir dağılımı dengesi, gerekirse Başbakanlığa bağlı bir planlama dairesi tarafından gözetilecektir.

Böyle buyurmuş Üstad… Sırası geldikçe dönüp bakacağız.

6 Ekim 2022

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: