SANSÜR VE SANSÜRCÜLERLE MÜCADELE

Av. Mehmet TIĞLI

Sosyal Medyaya Sansür başlığı ile haberleştirilen yasa mecliste sessiz sedasız geçiyor.

İktidarı bir kenara bırakırsak, muhalefetin bu yasaya karşı gürültü çıkarmamasının iki nedeni var:

İlki, muhalefetin de AB/D ye göbekten bağlı ve bu yasanın çıkmasını ABD ve AB istiyor. Küresel çetelere karşı gerçek muhalefetin önünü kesmek için. İstenmeyen çıkışların önüne geçmek denetlemek için.

İkincisi, AB ve ABD’nin bu isteği, iktidar ve muhalefetin işine geliyor ki muhalefet de gerçek bir muhalefete karşı muhalefet koltuğunu koruyabilsin.

Meclisten böyle bir yasa sessiz sedasız geçerken muhalefet bileşenlerinden hiç ses yok, özgürlük, özgür düşünce, demokrasi (!) mücadelesi hak getire. Peki senin bu konuda bir itirazın yoksa hangi konuda iktidara söz söyleme hakkına sahip olacaksın? Aranızdaki kavga koltuğa sen oturma ben oturayım kavgası mı?

Sağından, soluna, milliyetçisinden, muhafazakârına, liberalistinden koministine herkes birbirlerini farklı kümelerde görseler de, aslında aynı kümenin elemanları. Konu ne olursa olsun benzer türküyü söylüyorlar. İsimlendirmeleri farklı olsa da aynı kümenin bu bileşenleri küresel çetelerin dayattığı dili konuşuyorlar, CNN, BBC, DW önlerine neyi koyup neyi gösteriyorsa herşeyi onun üzerinden tartışıp cedelleşiyorlar. Bugün emperyalizme ve diktatörlüğe karşı mücadele;

-iklim politikalarına

-işgâl politikalarına

-mülteci politikalarına

-lgbt politikalarına

-pandemi politikalarına karşı olmada bayraklaşırken, kendini muhalefet ya da devrimci olarak tanımlayanların dili küresel ahaber BBC, CNN dilinden pek de farklı değil. Hepsi hemfikir, küresel çetecilerin konuştuğu dilden farklı bir dil kullanmıyorlar. Sansür yasası zaten bunlar için de çıkarılmıyor. Küresel dilin dışında, ona karşı itirazı olanlara, direnenlere karşı çıkarılıyor bu yasa.

Sokakta gezen sıradan bir Rus vatandaşının kredi kartını iptal eden ya da Toros dağlarındaki yalnız bir çobanın bile ağzına maske dayatan küresel çetenin, sizin yasalarınızı es geçeceğini mi düşünüyorsunuz?

Avrupa sokaklarındaki halk protestoları bu politikalara karşı, kendi hukümetlerinin bu politikaları yürütmesini ve desteklenmesine itiraz ediyorlar ve benzer yasalar önce oralarda hazırlanıyor kendi halklarının sesini kısmak için.

Ama zaten sosyal medya algoritmasi doğal olarak bu sansürü uyguluyor ve tabandan gelen itirazları önünüze getirmiyordu. Algoritmadan kaçan itirazlar da yasal engellerle boğmak isteniyor.

Bir sitem olarak da belirteyim: Bize sansür yasasına, cezalara ne hacet? Kendi dostlarımız uyguluyor sansürü, görmezden gelerek, ademe mahkûm ederek, kenardan seyrederek; yoksa kim takar sansür cezalarını…

2 thoughts on “SANSÜR VE SANSÜRCÜLERLE MÜCADELE

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: