“KAÇAK” TÜTÜN’E 2 İLA 5 YIL HAPİS CEZASI

Ahmet ÖLÇÜLÜ

AKP milletvekillerinin imzasını taşıyan Tütün, Tütün Mamulleri ve Alkol Piyasasının Düzenlenmesine Dair Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Başkanlığına sunuldu. Tarım ve Orman Bakanlığından yetki belgesi almadan veya bildirimde bulunmadan tütün ticareti yapanlara 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası verilecek.

Teklifin, makaron, yaprak sigara kağıdı ve sigara filtresi üretmek isteyenler için yıllık 2 milyar adet üretim kapasitesine sahip tesis kurma zorunluluğu ile Tarım ve Orman Bakanlığından yetki belgesi almadan veya bildirimde bulunmadan tütün ticareti yapanlara 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezasını düzenleyen maddesi kanunun yayım tarihinde, diğer maddeleri ise 1 Ocak 2024’te yürürlüğe girecek.

Verilen yasa teklifinin gayesi, “kaçakçılık ve kayıt dışı üretimin sonucu olan haksız rekabetin önlenerek tüm tarafların mali ve teknik mevzuata uygun davranmasının sağlanması, şeffaf ve eşitlikçi bir piyasa tesisi” şeklinde açıklanıyor.

Ne kadar süslü lâflar…

Kayıt dışı üretimmiş…

Haksız rekabetmiş…

Kim kimle rekabet ediyor?

Adıyaman’ın, Malatya’nın, Ege’nin, Muş’un, Samsun’un vs tütün üreticisiyle, Marlboro, Parlement vs gibi uluslararası markaları Türkiye’ye satan para babaları…

Anadolu üreticisinin bu para babaları ile rekabet etmesi istenmiyor işin aslı.

Yani, onlarla rekabet etmek serbest de…

Onlarla, onların sahip olduğu kadar milyon, milyar doların olmadan nasıl rekabet edebilirsin ki?

Dolayısıyla edemezsin…

Üretici de kendi tütününü götürüp kendi eliyle satmaya kalktığında, “vay efendim sen nasıl benden habersiz üretir de bunu satmaya kalkarsın. Sonra maazallah Marlborocular, Parlementçiler ne der? Onların tütünün yerine senin tütün satılırsa, onlar ne kazanacak?”

Yani dünyanın neresinde bir çiftçinin üretmesi ve ürettiğini satması hapis cezası ile ödüllendirilir ki?

Bu işler bu topraklarda ilk defa olmuyor hem…

Osmanlı batarken de yabancılara verilen sözlerden dolayı tütüncülerin kaçak satmaya yönelmeleri sebebiyle bir sürü tedbir alınmış, bir sürü ocak kaçakçıların kolcularla, zaptiyeyle girdiği çatışmalarda sönmüştü. Nihayetinde kaybeden Türk köylüsü ve Osmanlı devleti oldu. Milletini yaşatamayan devletler yaşayamaz. Bu millet de devletsiz kalmaz, o devlet gider, bu devlet gelir. Türk tarihi, işi biten devletlerin yerine yenilerini kurmanın da tarihidir aynı zamanda. Şu kadar devlete nasıl sahip olduk yoksa?

Aslında bu yasa bir yerde geri adım yasası. Daha önce ceza 3 yıldan 6 yıla kadardı. Bu kadar ağır cezalar karşısında geri adım atıp 2 yıldan 5 yıla kadar diye bir hafifletmeye gidiliyor ama, işin hakikati yanında bu zehrin dozunu azaltarak ölümü daha uzun vadeye yaymak gibi bir şey…

Efendiler, bu millete bunu yapmayın. Defedin yabancıları, piyasayı yerlilere bırakın ve yabancı kazanacağına yerli kazansın. Milliyetçiyseniz, maneviyatçıysanız, anti-emperyalistseniz, elin gâvuru, emperyalisti değil, bırakın Anadolu kazansın. Bakın görün, asıl o zaman devlet hazinesi de bugün yabancılardan elde ettiğinizden daha fazlasını kasasına koyacaktır.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: