ABD’DEN ‘TRAKYA’ TEHDİDİ

Putin’in Türkiye’de bir doğalgaz merkezi kurmak istediğini açıklamış, Cumhurbaşkanı Erdoğan merkez için Trakya’yı işaret etmişti. ABD’den ilk tepki geldi. ABD Dışişleri Bakanlığı Temsilci Yardımcısı Vedant Patel, ‘yaptırım’ sinyali verdi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, Rusya’nın Kuzey Akım’dan gönderilemeyen doğalgazı Karadeniz üzerinden yollayabileceğini, hatta Avrupa için Türkiye’de bir doğalgaz merkezi kurulabileceği sözleri dünyanın dikkatini çekmişti.

ABD’den Putin’in kararına tepki geldi. ABD Dışişleri Bakanlığı Temsilci Yardımcısı Vedant Patel, “ABD olarak müttefiklerimizi enerji kaynaklarını çeşitlendirmeye ve Rusya’ya olan enerji bağımlılığını azaltmaya yönelik adımlar atmaya çağırıyoruz. Özellikle Türkiye özelinde, uzun vadeli enerji güvenliğini güçlendirme çabalarına yardımcı olmak için Türkiye ile yakın bir şekilde çalışıyoruz.” dedi.

Sözcü’nün haberine göre, Patel daha sonra tonu artırdı ve Türkiye’ye ve yaptırım uygulanması konusuna atıfta bulundu. ABD’li yetkili, “Türkiye’ye ve tüm müttefiklerimize ve ortaklarımıza, kimsenin yasadışı Rus varlıkları veya işlemleri için güvenli bir limana dönüşmemesi gerektiğini açıkladık ve bunu yapmaya devam edeceğiz.” dedi.

ERDOĞAN: EN UYGUN YER TRAKYA GÖRÜLÜYOR

Putin’in “Avrupa için Türkiye’de büyük bir gaz merkezi kurulabilir” sözleri sorulan Cumhurbaşkanı Erdoğan 14 Ekim’de şu yanıtı vermişti:

“İfade edildiği şekliyle, böyle bir dağıtım merkezi için, bu iş için tabii ki Trakya en önemli yer olarak görülüyor. Biz başta Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığımıza ve Rusya tarafında ilgili kuruma müşterek bir çalışma yapmaları talimatını Sayın Putin ile verdik. Orada bu çalışmayı yapacaklar. En uygun yer neresiyse bu dağıtım merkezini orada inşallah kurmuş olacağız. Bizim ulusal anlamda bir dağıtım merkezimiz var ama tabii şimdi bu uluslararası bir dağıtım merkezi olacak. Bu konuyla ilgili Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığımız ile Rusya tarafı çalışmayı yapıp bize sunacaklar ve ondan sonra da adımı atmış olacağız. Burada bekleme diye bir şey yok. Kararı bugün hemen süratle Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımıza verdik. Aynı şekilde aynı anda Rusya’dan (Gazprom Başkanı) Miller de bu toplantıdaydı, o da talimatı aldı. Şimdi arkadaşlarımız birbirleriyle görüşmek suretiyle çalışmaya başlayacaklar. Güvenlik noktasında biz her türlü adımı atarken tabii ki burada da güvenlik neyi gerektiriyorsa bu güvenlik ağımızı da süratle kuruyor ve ona göre çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”

ABD’DEN TEFTİŞ GİBİ ZİYARET

Mali suçlar ve terörün finansmanıyla ilgili konulardan sorumlu ABD Hazine Müsteşarı Elizabeth Rosenberg de bu hafta Türkiye’yi ziyaret etti.

APE haber ajansına göre, Rosenberg, Türkiye’de kaldığı üç gün boyunca, Türk Maliye Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı’ndan meslektaşlarıyla temaslarda bulundu. Görüşmelerin ardından yapılan açıklamada, “Bu görüşmeler, yaptırımlardan kaçınma ve diğer yasadışı finansal faaliyetlerden kaynaklanan riskleri ele almak için ABD ve Türkiye arasında yakın işbirliğinin önemini teyit etti.” ifadeleri kullanıldı.

Öte yandan, ABD’nin Türkiye’ye Rusya’ya yönelik yaptırımların uygulanmasına ilişkin yeni bir uyarıda bulunduğu da aktarıldı. Almanya merkezli Deutsche Welle’de yer alan habere göre, “ABD’nin Türkiye’ye yönelik yaptırımlarla ilgili uyarılarının ikinci aşaması” başlıklı bir rapor yayınlanırken, raporda Washington yönetimi Ankara’ya yaptırımları ihlal etmeme yönündeki uyarılarını sürdürdü.

Kaynak: Veryansıntv

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: