NECİP FAZIL MÜDAFAASI

Selim GÜRSELGİL

Çeşitli saldırılara karşı Üstad’ı savunan bir kitap yazdım. Daha doğrusu oturup yazmadım da, belli bir dönemde, takıldığım sözlükte çeşitli kesimlerden yapılan saldırılara cevap verdim. Çeşitli kesimler dediğim, her kesim vardı içinde. Kemalistler, solcular, Fetocular, İhlasçılar, Mısıroğlucular, Milli Görüşçüler, ırkçılar, liberaller, aklınıza gelebilecek her kesim. Her kesimin Üstad’la bir problemi var. Her kesim demeyeyim de belki her kesimden belli bir zümrenin.

Bir gün saldırı Ciner Grubundan geliyor, ertesi gün İhlas Pazarlamadan. Bir gün TKP’li saldırıya geçiyor, ertesi gün Fetocu (günahlarını almayayım, Fetoculardan Nazlı Ilıcak okuyan küçük bir kesim Üstad’a saldırırdı, onların tetikçi takımı sürekli Kumandan’a saldırı halindeydi.) Neyse böyle üç-dört yıl süren polemikleri toplayıp kitap yaptım.

Yaptım da ne oldu? Bu sefer kitabı basacak yayınevi yok. O diyor, bizim kesime laf var, bu diyor bizim kesime. Bizim en yakınımızdakiler bile, Üstad Mısıroğlu varken Necip Fazıl kimmiş diyor. Bunlar sorsan İbdacı ha. O Necip Fazılcıları falan katmıyorum. Hani bebeler var ya, ortalıkta dolanıyor, Üstad şöyle, Üstad böyle. İki tane kitabını açıp okumamışlardır. Herif ağza alınmayacak küfürlerle saldırır, gıkları çıkmaz, ne diyeceklerini bilemezler, sonra gelirler bize, işte Kumandan da şöyleymiş.

Bütün ruh hastalarının kolkola gezdiği bir çağdayız. Bizim en yakınımıza kadar sokulmayı başarmışlar. Nefes aldırmıyorlar.

Neticede kitabı basamıyoruz. Ben yanlış bilenlere meselenin içyüzü hakkında fikir veririm hesabındaydım. Kimseye de saldırmadım. Yalnız saldırılara cevap verirken bazen onların seviyesine inmiş olabilirim. Bu da çok doğaldır. Saldırı hangi seviyede gelirse o seviyeye eğilmek zorundasın. Saldıran sensin, o da benim seviyeme inebilir diye düşünmesi gereken de…

Neticede şunu diyeceğim: Büyük Doğu, “Yürüyen Büyük Doğu” (İbda) boyutuyla ortadadır. Sizin hatırlı dostlarınıza, bayağı menfaatlerinize, putlarınıza dayanarak yaptığınız seviyesiz saldırılar, ancak sizin tıynetinizdeki seviyesizleri cezbeder. Bu da bize iyilik olur. Bu seviyesizler bize kalmasın, onları tek tek toplayın, buradan uzaklaştırın, bunun için belki teşekkür ederiz. Yok Necip Fazıl CHP’ye mv olayım diye yalvarmış, yok Menderes’ten para istemiş, yok 20 yaşındayken kızın birine uzunca bakmış… Sizin konularınız bunlar. Alın konularınızı dilediğiniz gibi kullanın. (Bize denk gelirse ağzınızın payını alırsınız tabii, onun garantisi yok.)

Ama meseleyi fikrî seviyede konuşmak isteyen olursa, onlara nasıl büyük bir saygıyla yaklaştığımızı eskiden beri herkes bilir. İşte, Yürüyen Büyük Doğu ortada. Daha bir tane Kemalist yazar dışında kapağını açıp fikrine göz atan yok. Bu nasıl bir dipsizliktir anlamak mümkün değil. Varsa yoksa “aa Üstad da helâya giriyormuş” diye pislik yapma mizacı.

Mısıroğlucu tayfaya sesleniyorum. Senin bildiğin ne? Atatürk’e sövmek. Git söv seni tutan mı var? Ama bizim meselelerimize burnunuzu sokarsanız, yok Üstad az kitap okuyormuş, bilmem ne pisliğe kalkışırsanız, sizin seviyenize inmek zorunda kalırız, yakışmaz.

9 Kasım 2022

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: