Hırvatistan Cumhurbaşkanı Zoran Milanovic: UKRAYNA, NATO ADINA VEKALETEN SAVAŞIYOR

Hırvatistan Cumhurbaşkanı Zoran Milanovic, dün (15 Ocak Pazar) yaptığı konuşmada, Ukrayna askerinin Hırvatistan topraklarında eğitimine ilişkin kararın Hırvatistan’a ait olması gerektiğini ve büyük güçlerin karar empoze etmemeleri gerektiğini söyledi.

Batı’nın Ukrayna üzerinden Rusya’ya karşı bir vekalet savaşı yürüttüğünü, Washington ve diğer NATO ülkelerinin Ukraynalıları Rusya Federasyonu’na karşı kendi adlarına savaşmak için kullandıklarını vurguladı. Bu saikle, Ukrayna’ya silâh ve ağır teçhizat edinmeleri için giderek daha fazla fon tahsis edildiğini vurgulayan Milanovic, “Fakat eğer nihai bir hedefiniz yoksa, bir planınız yoksa o halde sonuç Afganistan gibi olur” dedi.

AMERİKALILARIN KÖLESİ Mİ OLALIM?

Hırvatistan’ın Ukrayna’daki savaşa müdahil olmasına daha önceki açıklamalarıyla da karşı çıkan Milanovic, “Plan, Putin’in devrilmesi olmamalı. Plan yaptırımlar da olamaz. Bu saçmalık. Bununla hiçbir yere varılamaz. Yaptırımlarla Miloşeviç’in dahi beli bükülemedi. Bir savaştan diğerine atlanırken biz ne yapalım? Amerikalıların kölesi mi olalım?” diye konuştu.

Sırbistan ve Hırvatistan arasındaki ilişkilerin normalleşmesi konusuna da değinen Milanovic, “Sırbistan, Hırvat generalleri aleyhinde iddianameler hazırlamaya devam ettikçe desteğimizi alamayacaktır” dedi.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: