CEPHEDEN NOTLAR – 3

BATI UKRAYNAYA YARDIM YIĞMAYA DEVAM EDİYOR

Başı’nı ABD’nin çektiği Batı, Rusya’yla savaşabilsin, Rusya Batı için, Batı hayat tarzı için bir tehdit olmaktan çıkabilsin ve Çin muhtemel bir müttefikinden mahrum kalsın diye Ukrayna’ya silâh yığmaya devam ediyor.

AKP iktidarı da Ukrayna’ya silah gönderenler arasında…

Batı son günlerde kendi gönderdiği silâhların yetmediğini gördğ, rotayı Kore ve Japonya gibi ülkelere çevirdi ve onlardan silah temin etmeye çabalıyorlar.

Ukrayna’ya sadece silâh değil, aynı zamanda eğitim de veriliyor.

Füzeler, tanklar, roketler vs…

Amerika, Almanya, İngiltere, Polonya…

Batı, Ukraynalı faşistleri verdikleri silâhları kullanabilmeleri için aynı zamanda eğitiyor da…

Mesela, 16.01.2023 tarihli bir haber:

Fox News muhabiri Austin Westfall, yaklaşık 100 Ukraynalı askerin Patriot hava savunma sistemleriyle ilgili eğitim almak için ABD’de olduğunu duyurdu.

Twitter hesabından bir mesaj paylaşan Westfall, “Yaklaşık 100 Ukraynalı asker bu akşam ABD’ye geldi, kısa süre sonra Oklahoma’daki Fort Sill askeri üssünde Patriot hava savunma sistemleriyle ilgili eğitime başlayacak” dedi.

ÇATIŞMANIN TARAFI DEĞİLLERMİŞ

Kimim Batılılar laf arasında ağızlarından kaçırsalar da, üst düzey yetkililer Ukrayna’yı savaşa kışkırtıp, silah ve eğitim veriyor olmalarına rağmen, Ukrayna’daki çatışmanın tarafı olmadıklarını özellikle vurguluyorlar. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg de bunlardan biri. Stoltenberg ittifakın Ukrayna’daki çatışmanın tarafı olmadığını yinelerken, NATO’nun Ukrayna’ya olan desteği arttıracağını, ancak çatışmaya asker ya da uçak göndermeyeceğini söylemiş. Bakalım göreceğiz…

ALMAN SAVUNMA BAKANI PİSTORİUS: SAVAŞA MÜDAHİLİZ

Almanya’nın yeni Savunma Bakanı Boris Pistorius, “Almanya’nın bir savaşa dolaylı olarak müdahil bulunduğunu” ve bakanlığın, Ukrayna’daki çatışma yüzünden ortaya çıkan yeni duruma uyum sağlaması gerektiğini söyledi. Böylece Almanya, savaş içinde olduğunu en resmi seviyede kabul etmiş oldu.

Pistorius, Amerikalı mevkidaşı Lloyd Austin ile düzenlediği ortak basın toplantısında, “Ukrayna ihtilafını NATO bloğunun kendisini göstermesi için bir şans” olarak nitelendirdi. Alman Savunma Bakanına göre, “Ukrayna’daki savaş, NATO ittifakına istikrarlı bir birlik olarak tehditlere yanıt verme ve harekete geçme yeteneğine sahip olduğunu gösterme şansı verdi”.

NATO mu? NATO’nun ne ilgisi var? Stoltenberg ve buradaki kimileri duymasın…

VUÇİÇ:AVRUPA FİİLEN SAVAŞTA

Sırbistan Devlet Başkanı Aleksandar Vučić: “Jeopolitik şartların değişmiş olmasından, pek çok gerginlik bulunmasından ötürü Avrupa, ne derlerse desinler fiilen savaş durumunda bulunuyor.” Vučić, Avrupa’nın bu yüzden Sırbistan ve Balkanlarda her şeyin Brüksel’e lazım olduğu gibi olmasını istediğini belirtti.

KREMLİN: BATI, ÇATIŞMAYA DAHİL OLMUŞ DEMEKTİR

Kremlin sözcüsü Dmitri Peskov, ABD ve Almanya’nın Ukrayna’ya tank verme kararını Batının çatışmaya doğrudan dahil olduğunun işareti olarak yorumlayacaklarını söyledi.

Kremlin, “Biz onların sınırına tank göndermeyeceğiz,cevabımız başka türlü olacak!” diyerek Batı’yı sürprizlerin beklediğine işaret ediyor.

UKRAYNA STRATEJİK BÖLGEDEN ÇEKİLDİĞİNİ DOĞRULADI

Ukrayna ordusu bir süredir yoğun çatışmalara sahne olan ve iki hafta önce Moskova’nın ele geçirdiğini duyurduğu Soledar kentinden çekildiğini açıkladı.

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri sözcüsü Sergiy Cherevaty AFP haber ajansına yaptığı açıklamada Ukraynalı birliklerin geri çekilerek kenti Rus güçlerine bıraktığını doğruladı.

BİRAZ GÜLELİM

Pedofil sapık ve bunak ABD Başkanı Joe Biden, Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin Rusya’ya karşı saldırıya hazırlandığını söyledi. Konuşması Beyaz Saray internet sitesinde yayınlanan Biden, “Bahar yaklaşırken, Ukrayna kuvvetleri kontrolleri altındaki bölgeleri savunmakla ve ilaveten karşı saldırılar için hazırlanmakla meşgul” dedi.

Biden, “Ukrayna’ya 31 adet M1 Abrams tankı göndermemiz Rusya için bir saldırı tehdidi değil. Rus birlikleri Rusya’ya ait oldukları yere dönerse, bu savaş bugün bitecek. Rusya’ya yönelik herhangi bir saldırı tehdidimiz yok. Hepimizin istediği bu savaşın bitmesi” dedi.

Biden, yollanan tanklar için “Abrams tankları dünyanın en kabiliyetli tanklarıdır. Ayrıca çalıştırmaları ve bakımları son derece karmaşıktır. Bu yüzden Ukrayna’ya etkili bir şekilde gerekli olan parçaları ve ekipmanı da veriyoruz” dedi.

ABD VE ALMANYA’NIN TANK SEVKİYATI ZELENSKİY’İ TATMİN ETMEDİ: “DAHA FAZLA SİLAH GEREKLİ”

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, ABD ile Almanya’nın ülkesine tank gönderme kararını değerlendirdi.

Yayınlanan görüntülü mesajında Zelenskiy, müttefik ülkelerin Ukrayna’ya savaş tankı göndereceğini ifade ederken, Rusya’ya karşı verilen savaşın tüm şiddetiyle devam ettiğini hatırlattı.

Zelenskiy açıklamasında, Ukrayna’nın zafer elde edebilmesi için “daha fazla silaha ihtiyaç duyduğunu” dile getirdi. Zelenskiy, “tanklar dışında uzun menzilli füzelere ve savaş uçaklarına da ihtiyaç var” ifadesini kullandı.

RUS TSUNAMİSİ

İngiliz gazetesi Express yazarı Jack Walters, Rusya’nın yeni Poseidon nükleer torpidolarını kullanarak NATO ülkelerine tsunami düzenleyebileceğini belirtti.

Yazıda, “Rusya’nın nükleer torpidoları İngiltere’yi denizin derinliklerine gömme yeteneğine sahip” ifadelerine yer verildi.

Poseidon torpidosunun minimum gürültü çıkardığını ve manevra yapabildiğini ifade eden Walters, bu özelliğin, NATO kuvvetlerinin bu silahı yok etmeyi imkansız hale getirdiğini kaydetti.

İngiliz gazeteci, her bir nükleer denizaltının bu türden 6 torpido taşıyabildiğini anımsattı.

ABD, RUSYA’YI VURMAK İÇİN DONBASS’I DAYANAK NOKTASI YAPMAK İSTEDİ

Eski Pentagon danışmanı Albay McGregor, ABD’nin Rusya’yı vurmak için Donbass’ta bir dayanak noktası oluşturmaya çalıştığını belirtti.

Pentagon’un eski danışmanı Albay Douglas McGregor, YouTube kanalından yaptığı açıklamada, Moskova’nın, ABD’nin Donbass ve doğu Ukrayna’da Rusya’ya saldırı için bir dayanak noktası oluşturmasını engellemeyi başardığını söyledi.

McGregor, “Yıllarca tek bir amaç için çalıştık; yüz bin kişilik devasa bir ordu kurmak, Rusya’ya saldırmak ve Doğu Ukrayna’yı bunun için bir platforma dönüştürmek” dedi.

ABD’li Albay, Batı’nın komşu ülkedeki eylemlerini yakından izleyen Kremlin’in önleyici tedbirler almak ve kendi topraklarına yönelik tehdidi etkisiz hale getirmek zorunda kaldığını kaydetti.

BATI’NIN SİLAHLARINA RUSYA’NIN CEVABI

Duma Başkanı Volodin: “Eğer Washington ve NATO ülkeleri, tehdit etmekte oldukları gibi, sivil şehirleri vurmak ve topraklarımızı istila etmek için kullanılacak silahlar verirse, bu daha güçlü silahlar kullanılmasıyla cevabi tedbirlere yol açacaktır.” Volodin’e göre Washington ve Brüksel’in kararları “dünyayı korkunç bir savaşa götürüyor”. “Rusya silahlarının teknolojik üstünlüğü hesaba katılırsa, bu tür kararları alan yabancı siyasetçilerin şunu anlaması zaruridir: bu, onların ülkelerini yok edecek, küresel ölçekte bir trajediyle bitebilir.” Volodin’in nükleer silahlarla ilgili söyledikleri de dikkat çekici. Nükleer güçlerin kitle imha silahları kullamadıkları argümanlarını temelsiz buluyor ve böyle bir çatışmanın çıkmamış olmasının nedenini başka bir şeyde değil, bu devletlerin, “yurttaşlarının güvenliği ve toprak bütünlüğüne yönelik tehdit mevcut olması durumuyla karşılaşmamış olmalarından” kaynaklandığını söylüyor.

BULGARİSTAN: KÜRESEL ÇATIŞMA RİSKİ

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev, Kiev rejimine batı silahları sevkiyatlarının küresel bir çatışma tehdidi doğurduğunu söylüyor: “Ben, Bulgaristan’ın bu çatışmaya silah göndermemesi gerektiği şeklindeki kendi tutumumu korumaya devam ediyorum.” Radev’e göre aksi fikirde olanlar Ukrayna’daki çatışmanın “siyasi ve tarihi köklerini” doğru dürüst bilmiyorlar. Radev ayrıca, belli ki doğrudan doğruya NATO’yu hedef alarak, “savaş yoluyla barışa erişilmesi” çağrısının kendisine 1984’ü hatırlattığını da söylüyor. 1984’ün distopik toplumunun endoktrinizasyon formülü “savaş barıştır” şeklindeydi. Radev, Ukrayna’daki savaşın giderek daha amansız hale gelmekte olduğunu söylüyor ve soruyor: “Eğer bir noktada insan kıtlığı da başlarsa ne yapacağız?”

PESKOV: YÜK AVRUPALILARDA, ABD GÜZEL PARA KAZANIYOR

Kremlin Sözcüsü Peskov ise Batı’nın Amerikan Abrams ve Alman Leopard tanklarının Ukrayna’ya olası tedariki hakkında “Bu tankların diğer tüm askeri teçhizat gibi yanacağını defaatle dile getirdik” açıklamasında bulundu.

Ukrayna’ya gönderilmesi planlanan ağır tankların çok pahalı olduğunun ve bunun Avrupalı vergi mükelleflerinin omuzlarına yeni yükler bindireceğinin altını çizen Peskov, ABD’nin ise güzel kazançlar elde edeceğini belirtti.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: