RUSYA BÜYÜK DEPREMDE TÜRKİYE’NİN YANINDA

Rusya arama kurtarma ve insani yardım çalışmalarında Türkiye’nin yanındaydı. Öte yandan Rusya’nın Türkiye’ye olan desteğinden rahatsız olan bazı neo-liberal, neo-nazi medya unsurlarının, bu yardımları sansürlemesi dikkatimizden kaçmadı. Başkan Saddam Hüseyin’in 1999 depremindeki Türkiye’ye gönderdiği yardımlar da (ki, o dönem depremzedeler için en büyük yardımları o yapmıştı!) benzer şekilde sansürlenmişti. Sansürcü neo-nazi zihniyetini kınıyor ve ülkemize uzattığı dostluk elinden dolayı Rusya halkına şükranlarımızı iletiyoruz.

Sansürle mücadele kapsamında Rusya Federasyonu’ndan yapılan üst düzey açıklamalarını derledik:

.

Rusya Ankara Büyükelçiliği’nin twitter hesabından öğrendiğimize göre: Depremin olduğu gün Başkan Vladimir Putin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı arayarak: “Rusya’nın Türkiye’deki depremin sonuçlarının ortadan kaldırılması için derhal yardım sunmaya hazır olduğunu” söyledi.

Gazete Duvar’ın haberine göre Kremlin Sözcüsü Dimitriy Peskov, “Türk halkıyla birlikte yas tutuyoruz. Türkiye, değerli ve önemli bir komşumuz. Tarih açısından birbirimize bağlıyız. Ortak tarihimiz var. Tarihimiz basit değil ancak her zaman en zor dönemlerde hep birlikteydik ve birbirimize yardımcı olmaya hazırdık” ifadeleriyle desteğini bildirdi.

Sputnik’in haberine göre Rusya Dışişleri bakanı Sergey Lavrov “Rusya, Türk ve Suriyeli meslektaşlarına en üst düzeyde başsağlığı dilemekle kalmadı, aynı zamanda Acil Durumlar Bakanlığı’na ait özel uçakları kurtarma ekipleri ve insani yardım malzemeleriyle birlikte hem Türkiye’ye hem de Suriye’ye gönderdi, gönderen ilk ülkelerden biri oldu” dedi.

Rusya Federasyon’nun Ankara Büyükelçiliği’nin twitter sayfasından paylaşılan tweetler şu şekilde:

“Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la yaptığı telefon görüşmesinde, Türkiye’deki depremin sonuçlarının ortadan kaldırılması için derhal yardım sunmaya hazır olduklarını vurguladı.” (6 Şubat)

“Rus kurtarma ekipleri Türkiye’ye doğru hareket etti” (6 Şubat)

,“Vladimir Putin’in talimatıyla Rusya Acil Durumlar Bakanlığı’na ait üç uçak, Rus kurtarıcıları deprem bölgesine ulaştırdı. Ekipler, arama operasyonlarını yürütmek ve yaralıları göçüklerden çıkartmak için yanlarında gerekli kurtarma araçlarını getirdi.”

“Rus arama-kurtarma ekipleri, Kahramanmaraş’ta çalışmalara başladı. Rusya Acil Durumlar Bakanlığı, depremin ardından dün Türkiye’ye 100’den fazla uzmanın yanı sıra özel eğitimli köpekler ve sahra hastanesi göndermişti.”

“Rusya Acil Durumlar Bakanlığı Danışmanı Martınov: Deprem bölgesinde tüm gün boyunca aralıksız çalışacağız”

“Rus arama-kurtarma ekipleri, Kahramanmaraş’ta çalışmalara başladı”

“Rusya Acil Durumlar Bakanlığı: Türkiye’deki ekibimizi ikinci bir grupla güçlendirebiliriz”

“Kırım’da Türkiye ve Suriye için yardım kampanyası başlatıldı. Kırım ve Sivastopol Müslümanları Dini İdaresi, Kırım lideri başkanlığındaki Kırım Tatar Konseyi ile birlikte depremler sonucunda mağdur olan kişiler için insani yardım topluyor. “https://qmdi.ru/protyanem-ruku-pomoshhi-postradavshim-ot-zemletryaseniya/

Rus arama-kurtarma ekiplerinin Kahramanmaraş’taki çalışmalarından görüntüler

“Rus metalürji şirketi MMK, başta Hatay olmak üzere deprem bölgelerindkişiyeeki vatandaşlara yardım sağlıyor.

 10 bin kişiye sıcak yemek,

1000  konaklama sağlandı.

MMK’ya ait fabrikadaki tıbbi oda vatandaşların tedavisi için kullanılıyor.”

“Akkuyu NGS Projesi’nde yer alan şirketler, depremzedeler için el ele verdi. Yükleniciler, aralarında vinçler, traktörler, ekskavatörler ve damperli kamyonların da olduğu 80 aracı bölgeye gönderdi. 200’den fazla personel de deprem bölgesine gitti.”

“Rusya’ya ait Be-200 tipi uçak, depremin ardından yangınları söndürmek için Türkiye’ye geldi”

“İskenderun Limanı’nda çıkan yangınları söndürme çalışmaları, Rusya Acil Durumlar Bakanlığı’nın Be-200 amfibi uçağından bu şekilde görünüyor. Uçak, depremin ardından çıkan yangınları söndürmek için Türkiye’ye geldi. Dün 6 sorti yapan uçak, yangına 60 ton suyla müdahale etti.”

“Depremzedelerin acil ihtiyaçlarının giderilebilmesi için Ankara’daki Rus Evi ve Rusya Büyükelçiliği çalışanları tarafından toplanan, 60’tan fazla koliden oluşan yardım malzemelerinin ilk kısmı dün yola çıktı. Dost Türk halkının büyük acısını yürekten paylaşıyoruz.”

“Rusya Acil Durumlar Bakanlığı: 80 saat sonra kurtarıcılarımız, özel eğitimli köpekler sayesinde Hatay’da göçük altında mahsur kalan bir kişiyi daha çıkarmayı başardı. Kurtarılan Türk vatandaşına tıbbı yardım sunuluyor.”

“Rusya Acil Durumlar Bakanlığı: Hatay’daki Rus arama kurtarma personeli, çöken bir binanın beton yığınları altından bir kadın ve bir erkeği daha sağ olarak kurtardı. Enkaz altından çıkarılanların yeri arama kurtarma köpekleri sayesinde belirlendi.”

“Kremlin Sözücü Dmitri Peskov, ülkemizde meydana gelen deprem felaketi dolayısıyla Büyükelçiliğimizce açılan taziye defterini imzalamıştır.” (Moskova Büyükelçiliği)

“#Rusya’da her yıl 10 Şubat’ta kutlanan Diplomatlar Günü arifesinde açıklamalarda bulunan Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Aleksey #Erkhov, bazı Rus diplomatların mesleki bayramlarını deprem bölgesinde karşılayacağını söyledi.”

“Kahramanmaraş’ta afet bölgesinde kurulan Rusya Acil Durumlar Bakanlığı’na ait sahra hastanesi tam kapasiteyle çalışmaya başladı. 40’tan fazla doktor nitelikli tıbbi yardım sunuyor. Tedavi, cerrahi ve resüsitasyon üniteleri ilk hastalarını kabul ediyor. Hastane,7/24 hizmet verecek”

“Rusya Acil Durumlar Bakanlığı: 80 saat sonra kurtarıcılarımız, özel eğitimli köpekler sayesinde Hatay’da göçük altında mahsur kalan bir kişiyi daha çıkarmayı başardı. Kurtarılan Türk vatandaşına tıbbı yardım sunuluyor.”

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: