PUTİN’DEN UKRAYNA’NIN KARŞI SALDIRISI HAKKINDA İLK AÇIKLAMA: TÜM GİRİŞİMLER BASTIRILDI

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna ordusunun son günlerde yürüttüğü karşı saldırı hakkında ilk kez konuştu.

Başkan Putin, Ukrayna ordusunun son günlerde yürüttüğü tüm karşı saldırı girişimlerin bastırıldığını açıkladı.

Putin, “Yoğun çatışmalar 5 gündür devam ediyor. Örneğin dün, önceki gün, ondan önceki 2 gün çok yoğun çatışmalar yaşandı ve düşman, hiçbir çatışma alanında başarı elde edemedi. Bu, askerlerimizin cesareti ve kahramanlığı, birliklerin doğru organizasyonu ve doğru yönetimi ile Rus silâhlarının, özellikle modern silâhların yüksek verimi sayesinde sağlanıyor” dedi.

“Ukrayna’nın karşı saldırısının başladığını kesin olarak söyleyebiliriz, stratejik rezervlerin kullanılması bunu gösteriyor” diyen Putin, Ukrayna ordusunun ciddi kayıplar verdiğinin altını çizdi.

Putin, “Karşı saldırının püskürtülüp püskürtülmediğine gelirsek, şimdiye dek tüm karşı saldırı girişimlerinin bastırıldığını söyleyebiliriz. Ukrayna ordusu, hiçbir bölgede amaç ve hedeflerine ulaşamadı. Bu tamamen açık bir durum. Ancak Kiev rejimine bağlı birliklerin saldırı potansiyeli hâlâ daha var” ifadelerini kullandı.

‘Ukrayna, klâsik rakamları aşan kayıplar verdi’

Ukrayna ordusunun verdiği kayıplara değinen Putin, şunları söyledi:

“Geçtiğimiz birkaç gün içinde Ukrayna rejiminin birliklerinde önemli kayıplar gözlemliyoruz. Saldırı operasyonları sırasında kayıpların yaklaşık ‘üçe bir’ olduğu biliniyor. Bu klâsik bir veri. Ancak mevcut durumda, bu klâsik göstergeler önemli ölçüde aşılıyor. Şu anda herhangi bir sayı zikretmeyeceğim ancak etkileyici rakamlar mevcut.”

Bu veriler ışığında Putin, Rus askerî yönetiminin Ukrayna’nın karşı saldırı girişimleri çerçevesinde özel askerî harekat bölgesinde oluşan durumu gerçekçi şekilde değerlendirdiğini düşündüğünü kaydetti.

‘Modern silah türlerinin üretimi yoğun şekilde artırılıyor’

Rusya ordusunda modern silâh eksikliği hissedildiğinden de bahseden Putin, “Ancak ülkenin savunma sanayii kompleksi hızlı gelişiyor ve savunma sanayii kompleksinin önündeki tüm görevlerin mutlaka yerine getirileceğinden eminim. Modern silah türlerinin üretimi yoğun şekilde artırılıyor” diye ekledi.

‘Yaşananların tüm sorumluluğu, devlet darbesiyle yönetime gelen mevcut Kiev rejimine ait’

Ukrayna’da yaşanan olayları ‘trajedi’ olarak niteleyen ve bu trajedinin geçmiş yıllarda cereyan eden olaylar nedeniyle gerçekleştiğini belirten Rusya lideri, “Bu trajedinin tüm sorumluluğu, ilk olarak 2014 yılındaki devlet darbesiyle yönetime gelen mevcut Kiev rejimine aittir” diye konuştu.

One thought on “PUTİN’DEN UKRAYNA’NIN KARŞI SALDIRISI HAKKINDA İLK AÇIKLAMA: TÜM GİRİŞİMLER BASTIRILDI

  1. Putin’in konuşmasının Hazal Yalın tercümesi
    “Birincisi, kesin olarak ifade etmek mümkündür ki bu taarruz başladı. Ukrayna ordusunun stratejik rezervlerinin de kullanılması bunu gösteriyor. Bu bir. İkincisi. Ukrayna kıtaları harekât mıntıkalarının hiçbirinde önlerine konulan hedeflere erişemediler. Bu tamamen açık bir şey. Muharebeler, dediğim gibi, beş gündür yoğun şekilde devam ediyor. Örneğin dün, önceki gün (iki gün boyunca) çok yoğundu ve mıntıkaların hiçbirinde düşman başarıya ulaşamadı. Bütün bunlar askerlerimizin cesaret ve kahramanlığı, doğru örgütlenme, kıtaların doğru yönetimi ve Rusya silahlarının, özellikle de modern silahların yüksek efektivitesi sayesinde başarılıyor. Evet, bu modern silahlar hâlâ yok bizde, ama savunma sanayisi, ülkenin savunma sanayisi kompleksi hızla gelişiyor ve, eminim ki, savunma sanayisinin önüne konulan bütün görevler muhakkak yerine getirilecek. Modern silah üretiminde yoğun bir artış devam ediyor. Bu günler boyunca Ukrayna rejiminin büyük kayıpları olduğunu gözlemliyoruz. Malûm, taarruz harekâtlarında kayıplar aşağı yukarı bire üçtür; klasik yaklaşım bu. Ama şu anda bu, klasik göstergeleri büyük ölçüde aşıyor. Şu anda rakamları tekrar dile getirmeyeceğim, ama etkileyici. Bu trajedinin geçtiğimiz yıllarda meydana gelen hadiseler yüzünden meydana gelmekte olduğunu ve bu trajedinin sorumluluğunun tamamen, iktidarının birincil kaynağı Ukrayna’da 2014’te meydana gelen devlet darbesi olan günümüzdeki Kiev rejiminin omuzlarında bulunduğunu belirtmek isterim. Karşı taarruzun boğulduğu meselesine gelince, hayır. Her halükârda, şu ana kadarki bütün karşı taarruz girişimlerinin çöktüğünü ifade etmek mümkün. Ama Kiev rejimi kıtalarının taarruz potansiyeli hâlâ korunuyor. Rusya’nın askeri yönetiminin hasıl olmakta bulunan durumu gerçekçi şekilde değerlendirdiğinden ve yakın gelecekte eylemlerimizi planlarken bu saha gerçeklerini hesaba katacağından yola çıkıyorum.”

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: