UKRAYNA’DAKİ SAVAŞ CEHENNEM KÖTÜLÜĞÜNE KARŞI

Yazı, Rusya Federasyonu Komünist Partisi lideri Gennadiy Zyuganov ile yapılmış bir mülâkatın özeti. Mülâkat, sol güçleri KP etrafında toplamayı hedefleyen “sol-yurtsever güçbirliğine” yakın Svobodnaya Pressa’da yayınlandı. Rusya’da solun Ukrayna ve iktidar meselelerine bakışını anlamak bakımından önemli. Gazeteduvar’da yayınlanan yazıyı Hazal Yalın tercüme etmiş.

‘Rota değişikliği gerekli’

Hitler, hesaplarını halkın yok edilmesi üzerine kurmuştu; Anglosaksonlar ise doğrudan doğruya Rus dünyasını, bu büyük kültürü, devletliliği, özgün Sovyet deneyimini yok ediyorlar. Ukrayna’da Rusça kitapların yakılması karakteristiktir: 10 milyondan çok kitabı yok ettiler. Nazileri bile geride bıraktılar. Esasen küresel sermayenin Rusya’ya karşı savaşı devam ediyor. Bu son derece ciddiye alınmalı. Putin’in 9 Mayıs konuşmasında bize karşı gerçek bir savaş yürütüldüğünü söylemesi tesadüf değil. Ama ertesi gün basın sekreteri Peskov, savaş olmadığını, özel harekât yürüttüğümüzü söyledi.

Bu süre boyunca Rusya hava kuvvetleri düşmanın yaklaşık 670 uçak ve helikopterini yere indirdi. Bu, büyük bir hava ordusudur. Yaklaşık 5 bin topçu ve obüs sistemini yok etti. Bu, 4 ordu yapar. Tank ve zırhlı olarak 9 bin 500 araç yok edildi. Bu, 2 tank ordusu ve 5 konvansiyonel ordu eder Son olarak da nakliye araçları kaleminde 10 bin adet.

Toplama bakılırsa, bu, Avrupa’daki NATO ülkelerinin modern bir ordu grubudur. Bu nedenle ordumuza şükran duymak gerek: bu çok önemli bir yekûn. Ama şunu da hatırlamak gerek: bütün bu başarılı eylemlere rağmen özel askeri harekâtın başlıca hedefi yerine getirilmedi: Ukrayna’nın denazifikasyonu ve demilitarizasyonu.

Bunun yerine getirilmesi, bütün kuvvetlerin, bütün kaynakların tam anlamıyla seferber edilmesini gerektiriyor. Ve gerçekte neler olup bittiğinin derin bir kavrayışını. Ne yazık ki iktidar, Ukrayna’da cehennem kötülüğüyle savaştığımızı kavramış değil. Böyle bir kavrayış olmayınca, net bir strateji, etkili bir yönetim olmayınca, hedefin yerine getirilmesi her gün daha da zorlaşıyor.

Kokainmandan başka bir şey olmayan Zelenskiy, onun yakın çevresi; bunlar bütün insanlığın düşmanlarıdır. İktidara geldikleri Ukrayna halkı da dahil. Bu nedenle üç kilit görevi yerine getirmek için her şeyi yapmak gerek. … Bu görevler, kuvvet ve kaynakların mobilizasyonu, halkın esirgenmesi ve toplumun azami kenetlenmesi. Bütün bunlar, egemenliğimizin temini için zaruridir.

İktidar partisinin zafer için kararlı şekilde mücadele etmiyor olması endişe veriyor. Sermaye çıkışının durdurulmasını önerdik, ama devam ediyor; sadece geçen yıl yurtdışına 261 milyar dolar aktı. Ve sadece bizdeki oligarklar, özel askeri harekâtın bir yılında zenginleştiler. 2022 başında toplam varlıkları 350 milyar dolardı, şimdi 500 milyar dolar.

Bir rota değişikliği gerekli. En tehlikelisi, II’nci Nikolay’ın iradesizliğini, Hruşçov’un alıklığını, Gorbaçov ve Yeltsin’in yaltakçılığını tekrar etmek. (Svobodnaya Pressa, 9 Haziran)

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: