ERDOĞAN PARA İSTEMEK İÇİN KÖRFEZ ÜLKELERİNİN KAPISINI ÇALACAK

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yatırım ve finansal destek çekmek amacıyla Birleşik Arap Emirlikleri, Katar ve Suudi Arabistan dahil Körfez ülkelerini ziyaret etmeye hazırlandığı bildirildi.

Mepanews’in, Katar merkezli Doha News’ten aktardığına göre göre Erdoğan, Batılı ülkelerden gelen yatırımların azaldığı bir dönemde, yatırım ve alternatif finansal destek çekmek amacıyla Katar dahil Körfez ülkelerine ziyaret gerçekleştirmeye hazırlanıyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek geçtiğimiz günlerde, Erdoğan’ın önümüzdeki günlerde Birleşik Arap Emirlikleri’ne gideceğini açıklamıştı. Doha News’in Türk kaynaklara dayandırdığı habere göre, Erdoğan’ın Körfez turu planının Katar, Suudi Arabistan ve BAE’yi de kapsadığı belirtiliyor.

Erdoğan’ın enflasyonun artmasıyla sonuçlanan düşük faiz politikasını sürdürme yaklaşımının, Batılıları yatırım yapmaktan kaçındırdığı belirtilen haberde, Körfez ülkelerinin yatırım alanında oluşan boşlukları kapatmak için potansiyel partnerler olarak öne çıktığı ve Erdoğan’ın da bu kapsamda bu ülkelerle ilişkileri güçlendirmek için arayışa girdiği belirtildi.

Katar, BAE ve Suudi Arabistan’ın swap ve doğrudan mevduat anlaşmalarıyla Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’na çok ihtiyaç duyulan döviz ihtiyacını karşıladığı ifade ediliyor.

Bloomberg’de yer alan bir haberde, Türkiye’nin Körfez ülkelerinden 25 milyar dolar yatırım çekmeyi hedeflediği kaydedilmişti.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: