ZAMLARA VE HAK GASPLARINA KARŞI PROTESTOLAR YAYILIYOR

Seçimden önce pembe tablolar çizen AKP iktidarı seçimlerden sonra bütün söylediklerinin yalan oluşunu ortaya koyarak tüm Anadolu Ahalisi’nin üzerine karabasan gibi çöken zam ve hak gasplarıyla saldırı başlattı.

Bu saldırılar karşısında canları yanan insanar da meydanlarda dertlerini dile getirmeye, yapılan zamları ve haksızlıkları protesto etmeye yöneldi.

İZMİR’DE EMEKLİLERDEN “ENFLASYON CANAVAR”LI ZAM TEPKİSİ

İzmir’de emekliler, maaşlarına yapılan zamlara ve hayat pahalılığına karşı tepki gösterdi. Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Emekli-Sen üyeleri, Konak Meydanı’nda yaptıkları eylemde enflasyon karşısında yaşadıklarını bir mizansenle anlatmaya çalıştılar. “Enflasyon Canavarı”na yenilmemeye çalışan emekliler, ağızlarını bantlayarak “Emeklilerin sesi kısılmak isteniyor” mesajı verdi.

ESNAF ZAMLARDAN VE KİRA ARTIŞLARINDAN ŞİKAYETÇİ… TÜRKİYE KASAPLAR FEDERASYONU BAŞKANI YARDIMCI: “DÜKKAN SAHİBİM BENİ MAHKEMEYE VERDİ. ‘ÇIK’ DİYORLAR DA NEREYE GİDECEĞİZ”

Esnaf Cüzdan Projesi’nin tanıtım toplantısına katılan esnaf, sattıkları ürünlere gelen zamlardan ve artan kira fiyatlarından şikayet etti. Kira anlaşmazlığı nedeniyle dükkan sahibinin kendisini mahkemeye verdiğini anlatan Türkiye Kasaplar, Besiciler, Et ve Et Ürünleri Federasyonu Başkanı Osman Yardımcı, “Benim dükkan sahibim beni ‘Çık’ diye mahkemeye verdi. Mahkeme çıkış verdi. Benim dükkanda 300 bin lira sadece fayans ve dizayn var. ‘Çık’ diyorlar da nereye gideceğiz? Bu malzemeler para etmez, ikinci bir yere götüremeyiz. Sayın Cumhurbaşkanımız esnafa sahip çıkması gerek. Asgari ücret şu anda zaten gelen zamların yine altında ama sigorta, vergi hep artıyor. Bu da bizim sırtımıza biniyor. Hiç olmazsa asgari ücretin, sigortanın da yüzde 50’sini devlet karşılasın. Esnafın gücü kalmadı. Bir an evvel tedbir alınması gerek” dedi.

“ESNAF, BUGÜN 10 LİRAYA SATTIĞINI YARIN 12 LİRAYA ALAMIYOR”

Kilis Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği Başkanı ve TESK Yönetim Kurulu Üyesi Şevket Memiler ise şöyle konuştu:

“Şu anda en büyük sıkıntıyı çeken kesim, esnaf kesimidir. Çünkü her gün fiyatlar değişiyor, her gün zam geliyor. Bugün esnafımız, satmış olduğunu raflara tekrar koymakta sıkıntı çekiyor. Bugün 10 liraya sattığını yarın 12 liraya alamıyor. Biz, çok büyük bir mücadele içerisindeyiz. Üç harfli marketler esnafı bitirme noktasına geldi. Buradaki kanunsuzluk çok büyük haksız rekabeti tetikliyor.

“KREDİLERLE ESNAFIMIZIN DESTLEKLENMESİ LAZIM”

Denizli Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği Başkanı Mehmet Ali Erbeği ise şunları kaydetti:

“Yapılan projeler güzel. Esnafa faydalı olmak için çaba sarf ediyoruz, genel başkanımız ve TESK ile. İnşallah zamanla daha güzel olacak ama şu yeni gelen zamlar bütün her tarafa dalga dalga yayılıyor. Ekmek, ulaşım, gıda zammı… Marketlerdeki etiketler komple değişmeye başladı. Esnafımız da etkileniyor tabii bundan. Şu an biraz zor duruma düştü.

Sebze meyve işiyle uğraşıyoruz. Alım gücü zayıfladı. Vatandaştan da tepki var ama zamanla geçeceğine inanıyoruz. Maalesef hem esnafımız pandemiden çıktı sıkıntılı, depremden çıktı sıkıntılı. Gerçekten zor durumda. Ama bizim esnafımız, biliyorsunuz devletine sahip çıkar. Fedakar, sabretmesini bilen ama tabii her şey üst üste geldi, bayağı sıkıntımız var. Kredilerle esnafımızın desteklenmesi lazım. Bugüne kadar esnafa yüzde 7,5 krediyle 500 bin liraya kadar, araç alımında 1,5 milyona kadar, iş yeri alımına 1,5 milyona kadar destek veriliyordu. Bunlar şu anda durmuş durumda. Bunların biraz daha çoğaltılarak esnafımıza destek verilmesi gerekiyor.”

İZMİR’DE BÜRO EMEKÇİLERİ VERGİ VE MAAŞ ZAMLARINI PROTESTO ETTİ: “SEÇİM EKONOMİSİ MALİYETİ MEMUR VE EMEKLİ ZAMLARININ ÜSTÜNE YIKILDI”

KESK’e bağlı Büro Emekçileri Sendikası (BES) İzmir Şubesi üyeleri, vergi ve maaş zamlarını protesto etti. BES İzmir Şube Başkanı Mustafa Güven, “Siyasal iktidar seçimden önce verdiği sözleri yerine getirmemek için her türlü hileye başvurdu KDV ve MTV olmak üzere vergiler, harçlar fahiş rakamlarla arttırıldı. Seçim ekonomisi maliyeti memur ve emekli zamlarının üstüne yıkıldı” dedi.

KADINLAR ZAMLARI EPDK ÖNÜNDE PROTESTO ETTİ… NAZLIAKA: “BİRİLERİ SARAY’DA EJDER MEYVELİ SMOOTHİE İÇERKEN HALKI KURU EKMEĞE MAHKUM ETTİLER”

CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, akaryakıta ve doğalgaza yapılan zamları bir grup kadınla birlikte Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) önünde protesto etti. Nazlıaka, “Erdoğan döneminde iki Türkiye oluştu; biri vatandaşın Türkiye’si, diğeri Saray’ın Türkiye’si. Saray’ın Türkiye’sinde artan gıda fiyatlarına dair bir dert yok. Saray’ın Türkiye’sinde elektrik faturası derdi yok, doğal gaz faturası derdi yok, ulaşım maliyeti derdi yok. ‘Ben şimdi bayramda akrabamı nasıl ziyaret edeceğim’ kaygısı yok. Ama vatandaşın Türkiye’si, bambaşka bir Türkiye. Birileri Saray’da ejder meyveli smoothie içerken halkı kuru ekmeğe mahkum ettiler” dedi. Emekli maaşıyla geçinmeye çalıştığını belirten Gülseren Taçar ise “Ev kirası 8 bin lira, asgari ücret 11 bin lira. Nasıl geçinelim? Ay başını nasıl getirelim? Bize reva görülen bu zulmü istemiyoruz, insanca yaşamak istiyoruz, yeter artık. 8 bin liralık bir emekli maaşıyla ay başını getirmek mucize” diye konuştu.

AKP’Lİ MECLİS ÜYESİ HACER ÇINAR DA ZAMLARA TEPKİ GÖSTERDİ: “EKONOMİK KRİZLE UĞRAŞAN DEVLETİMİZİN YANINDA OLUP SABRETMEYE DEVAM ETTİK. AMA BİTTİ. SABRIMIZ BİTTİ”

AKP’li Bolu Belediye Meclis Üyesi Hacer Çınar da son dönemde gelen zamlara ve yaşanan hayat pahalılığına tepki gösterdi. Çınar, “Kimsenin almaya cesaret edemediği altın-döviz fiyatları fırladı, herkesin yemek zorunda olduğu domatesin, biberin yüzünü göremez olduk. Tüm bunlar olurken bizler, ekonomik krizle uğraşan devletimizin yanında olup sabretmeye devam ettik. Ama bitti. Sabrımız bitti” dedi. Çınar geçmişte, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı bir programda, “Rabbim, lütfen benim ömrümü ona ver. Ömrüm size annemin ak sütü gibi helal olsun cumhurbaşkanım” diye konuşması ve bir meclis toplantısında Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’a bir şişe su fırlatmasıyla da akıllarda yer etmişti.

KAMUDA GÖREVLİ MÜFETTİŞ VE DENETÇİLER ANKARA’DA EYLEM YAPTI: “YÜZLERCE MÜFETTİŞ VE DENETÇİ MESLEKTEN İSTİFA EDİYOR. ÖZLÜK HAKLARIMIZIN İYİLEŞTİRİLMESİ KAÇINILMAZ BİR ZORUNLULUK”

Kamu kurumlarında görevli müfettiş ve denetçiler, özlük haklarının iyileştirilmesi talebiyle Ankara’da eylem yaptı. Vergi Müfettişleri Derneği Genel Başkanı Ahmet Halis Başli, “Neticede hem yetersiz özlük hakları hem de içinde bulunduğumuz mevcut ekonomik koşullar nedeniyle yüzlerce müfettiş ve denetçi, en verimli dönemlerinde meslekten istifa etmekte ve özel sektörde çok daha iyi imkanlarla işe başlamaktadır. Bu sebepledir ki devletimiz, yetişmiş denetim gücünü kaybetmektedir. Bu kayıpların önlenmesi için günümüz şartlarına uygun bir iyileştirmenin yapılması artık kaçınılmaz bir zorunluluktur” dedi.

DEV SAĞLIK-İŞ SENDİKASI, GERİYE DÖNÜK HAKLARININ ÖDENMEMESİNİ PROTESTO ETTİ: “ÖDEME SÜRESİ UZADIKÇA YOKSULLAŞIYORUZ”

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı Devrimci Sağlık İşçileri Sendikası (Dev Sağlık-İş), geriye dönük haklarının ödenmemesini bugün Ankara Ulus Meydanı’nda protesto etti. Sendika üyesi Reyhan Tüfekçi, “Yüz binlerce sağlık işçisinin toplu sözleşme farkları 2-3 aydır yatırılmayı beklemektedir. Ödeme süresi uzadıkça yoksullaşıyoruz” açıklamasını yaptı.

Dev-Sağlık İş Sendikası üyeleri, kamu toplu iş sözleşmesi imzalandıktan sonra işçilerin geriye dönük haklarının ödenmemesini bugün Ankara Ulus Meydanı’nda protesto etti. Sendika üyeleri, “Zam zam nereye kadar, bitti buraya kadar” dövizlerini taşırken; “Enflasyon ve zamlar karşısında eriyen toplu sözleşme farklarımızı istiyoruz” pankartını taşıdı.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: