RUSYA, NİJER’E SALDIRMAYI DÜŞÜNENLERİ UYARDI

Nijer’deki askeri darbe nedeniyle Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu (ECOWAS) içinde emperyalizm işbirlikçisi devletlerin Nijer’e silâhlı müdahaleyi gündeme getirmeleri üzerine, Rusya bu durumun “uzun süreli bir çatışmaya” yol açabileceği uyarısında bulundu.

ECOWAS içindeki işbirlikçiler, “mümkün olan en kısa zamanda” müdahaleye hazır bir askeri güç konusunda anlaştıklarını açıklamıştı.

BBC Türkçe’nin haberine göre, Rusya Dışişleri Bakanlığı Cuma günü bir açıklama yaparak Batı Afrika ülkerini Nijer’e askeri birlik göndermemeleri yönünde uyardı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Nijer’deki krize yönelik askeri bir çözüm, bu Afrika ülkesinde uzun süreli bir çatışmaya ve bir bütün olarak Sahra-Sahel bölgesinde durumun keskin bir şekilde istikrarsızlaşmasına yol açabileceğine inanıyoruz” ifadelerine yer verildi.

Başkent Niamey’de Fransa’ya ait bir askeri üs önünde çok sayıda darbe yanlısı protestocu Cuma günü yeniden gösteri yaptı.

Fransa’nın Nijer’i terk etmesini isteyen göstericiler arasında Rusya ve Nijer bayrakları taşıyanlar olduğu ve “Kahrolsun Fransa, kahrolsun ECOWAS!” sloganları atıldığı bildirildi.

Müdahaleye hazır askeri güç

Batı Afrika ülkeleri topluluğu, Nijer için bir eylem planı üzerinde anlaşmak amacıyla Perşembe günü Nijerya’nın başkenti Abuja’da toplanmıştı.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: