TEOMAN VE LÂİK KUDURGANLIK

Selim GÜRSELGİL

Şarkıcı Teoman Üstad Necip Fazıl’ı keşfetmiş ve yeni çalışmasını O’na ithaf ediyor…

Tabiî lâik kesim bayağı bir kuduruyor bu keşif karşısında… Necip Fazıl kimmiş, nasıl keşfedilebilirmiş…

Onların işi de zor. Hayatlarında hiçbir zaman Necip Fazıl’ı keşfedemeyecekler, yani hakikati… Bir yalanı yaşayıp bir yalan olup gidecekler…

Aralarından bazıları, en kudurmuşları, o yalanın yalan olduğunu bile bile, göre göre, ona yapışmaya devam edecekler… Ama büyük çoğunluğu için yalan, güzel bir masal olarak kalacak…

Aktris Lale Mansur bunlar gibiydi. Solcu olmakla aydın oluyor, bir şey okumasına, bilmesine, anlamasına gerek kalmıyor, şişenin dibini buldu mu cahil halkın üstüne çıkıveriyordu. Hatırla Sevgili dizisi çekilirken, rolüne adapte olmak için döneme ilişkin pek çok kitap okumuş. Okuyunca lâik kesimin Demokrat Partililere yaptığı işkenceleri görüp etkilenmiş. Demokrat Partililer; aslında onlar da lâik ama cahil halkın her daim tepesine balyoz indirmeyi değil, bazı şeylerine hoşgörü göstermeyi savunuyor; düşmanlık buradan çıkıyor.

Etkilenince yolundan şüphe etmiş. Bu yönde birkaç demeç vermişti. Lâik kesim buna bir kudurdu, senelerce sanat piyasasına çıkamadı, hiçbir iş yapamadı.

Lâik kesimin kudurması fenadır. Bildiğiniz kuduz illetine benzeyen yönleri varsa da ondan da fenadır. Tam bir ruh hastalığı ve linç gürûhu hâlinde kudurmadır. Umarız Teoman’ın da anasından emdiğini burnundan getirtmez.

Ne mutlu, kalbine hakikat güneşinin doğduğu ve kafasını o güneşin ışıklarının aydınlattığı insanlara!..

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: