İSVEÇ’TE ÇATIŞMA ÇIKTI

İsveç, kutsal kitabımız Kur’ân-ı Kerim’e yönelik saldırılara göz yummayı ve saldırganları korumayı sürdürüyor.

Provokatif eylemlere, İsveç polisi de kurduğu güvenlik barikatlarıyla destek oluyor.

Son dönemde peş peşe yaşanan provokasyonlar, İskandinav ülkesindeki Müslümanlar arasında haklı bir rahatsızlığa yol açtı.

Malmö’de Irak asıllı Salwan Momika’nın polis korumasında pazar günü bir kez daha Kur’ân-ı Kerim yakması, halihazırdaki gerilimi tırmandırdı. Polis koruması eşliğinde Kur’ân-ı Kerim yakan Momika’ya, çevrede toplanan 100’den fazla kişi taş ve şişe fırlattı.

Momika, göstericilerin tepkisi nedeniyle olay yerinden zırhlı araçla kaçırıldı.

Momika, olay yerinden uzaklaştırılırken, Kur’an yakılmasına engel olmak isteyen Müslümanlarla polisler arasında çatışma çıktı.

Malmö emniyet teşkilatından yapılan açıklamada, pazar günü başlayan ve gece de süren protestolarda polislere taş atıldığı, onlarca aracın ve yer altındaki bir garajın ateşe verildiği belirtildi.

Polis15 göstericiyi gözaltına aldı.

Bir polis memuru, “Şu anda kontrolünü sağlayamadığımız şiddetli ayaklanmalar var.” dedi.

Gece boyunca süren protestolar sabaha karşı durulması akabinde dün de devam etti.

Çoğu gençlerden oluşan protestocuların Kur’an yakılmasını protesto eden pankartlar taşıdığı, bazılarının otomobil lastiklerini ateşe verdiği, sokaklardaki bisiklet ve elektrikli küçük motosikletleri yere fırlattığı belirtildi.

Grup, “Kur’an-ı Kerim’e saldırmak ifade özgürlüğü değil”, “Artık yeter, kutsalımıza saldırmayın” yazılı pankartlar taşıdı.

Malmö Emniyet Müdürü Petra Stenkula, yaptığı yazılı açıklamada, Rosengard bölgesinde bir kez daha şiddet ve vandalizm eylemleri görmenin son derece üzücü olduğunu belirterek, polisin sabaha kadar iyi iş çıkardığını ve göstericileri sakinleştirdiğini kaydetti.

Başbakan Kristersson: Sonuna kadar mücadele edeceğiz

İsveç Başbakanı Ulf Kristersson, düzenlediği basın toplantısında, Kur’ân’a yapılan saldırıyı değil de protesto edenleri hedef aldı. Kristersson, Malmö’deki olayların korkunç olduğunu söyledi.

Kristersson, “Bunlar İsveç’teki şiddet dalgalarının bir parçası ve korkunç olaylar. Hükümet bu olaylarla sonuna kadar mücadele edecek.” dedi.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: