TMO EKİNİ BİTLENDİRDİ

Uşaklı çiftçi İbrahim Kaya, tarlada hasadını yaptıktan sonra Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Banaz tesislerine başvurduğu hâlde randevu verilmemesi üzerine elinde bekletmek zorunda kaldığı arpasını geçen sürenin akabinde TMO’ya getirdiğinde, bu defa da arpasının bitlendiği için alınmaması üzerine suçun kime ait olduğunu soruyor…

Kaya, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, “Biz biçerden alır almaz getirseydik, Toprak Mahsulleri randevu vermedi bize. Zaman gecikti. Şimdi de ‘arpa bitlendi’ diyor. Bu da bizim suçumuz Sayın Cumhurbaşkanım” diye seslendi.

TMO siloları tıka basa Ukrayna hububatı ile dolu olması hasebiyle, randevu vermeme veya geç randevu verme taktiği ile çiftçinin ürününün alımını yavaşlatma yoluna gitti. Süreç içerisinde çiftçi de TMO’ya ürünü vermenin güçlüğünden yılarak ve borcunun vadesinin gelmiş olması hasebiyle ürünü tüccara ucuz yoldan vermek zorunda kaldı.

İbrahim Kaya gibi ürününü bekletebilenlerin ise başına böyle sıkıntılar çıkıyor.

Büyük Doğu’nun temel ekonomik dayanağı ziraattır ve çiftçiyi toprağı ile barıştırmak, üretimi artırmak temel stratejidir. AKP rejimi ise köylüyü toprağına küstürmek için elinden geleni yapmaya devam ediyor.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: