ABD KORKUYOR, İSRAİL’E KARA HAREKATINI ERTELETİYOR

New York Times (NYT) gazetesi, ABD’nin Orta Doğu’daki güçlerine yönelik saldırılara karşı daha iyi hazırlık yapabilmek için İsrail’den, Gazze Şeridi’nde başlatacağı kara harekâtını ertelemesini talep ettiğini bildirdi.

Gazeteye konuşan ismi belirsiz kaynaklar, İsrail’in Gazze’ye asker sokma kararı almasının ardından ABD güçlerine yönelik saldırıların artabileceğine dikkat çekti.

Washington yönetimi, saldırıların ‘İran destekli bölgesel gruplar’ tarafından gerçekleştirilebileceği görüşünde.

Gazete, ABD Başkanı Joe Biden yönetiminin İsrail’den harekâtı ertelemesini sadece güvenlik gerekçeleriyle değil, rehinelerin serbest bırakılması ve insani yardımların ulaştırılması konularında müzakere etmek üzere ‘zaman kazanmak’ amacıyla istediğine işaret etti.

Gazetenin kaynaklarından birine göre ABD savunma Bakanı Austin, İsrail Savunma Bakanı’na da rehinelerin iadesinin ABD için bir öncelik olduğunu iletti.

Daha önce CNN, Washington’un İsrail’e baskı yaparak Gazze’de kara harekâtını ertelemesini ve önce rehinelerin serbest bırakılmasını istediğini bildirmişti.

Diğer yandan ABD’nin Suriye Irak’taki üslerine her gün birden fazla operasyon düzenleniyor. Küçük çqplı bu operasyonların, ABD’ye, İsrail’e verdiği desteği gözden geçirmesi ve daha ileri gitmemesi gerektiği mesajı verdiği söylenebilir.

Haritada da görüleceği üzere -önemli görülmediği için gösterilmeyenler bir tarafa- ABD’nin bölgede epeyce bir askeri varlığı var ve İsrail’in Gazze saldırısı sonrasında işbirlikçi liderler engel olmaya çalışsa da bölge ahalisinin Amerikan üslerini hedef alması kaçınılmaz olarak değerlendiriliyor. Kendini artık güvende hissetmeyen ABD, güvenlik tedbirlerini artırmak istiyor ve bu sürede de İsrail’e mani olmaya çalışıyor.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d