DOĞU-BATI SAVAŞI — UKRAYNA CEPHESİNDE SON DURUM

Batı siyasetinde medyasında ve kamuoyunda Ukrayna’nın yerini 3 haftadır İsrail aldı. Ukrayna’ya ne doğru düzgün yeni yardım yollanıyor ne de medyada adı anılıyor.

İlk dönemde ATACMS yollanması ile NATO, İsrail’de çok cepheli bir savaş başlayıp işler iyice karışmadan son bir denemede bulundu. Başarılı ilk saldırının ardı gelmedi ve Rus hava savunması beklenenden çok daha hızlı şekilde uyum sağladı.

Rus Karadeniz Filosu tekrar hedef alınsa da sonuç alınamadı.

Ukrayna konusunu öne alan İngiltere ve Doğu Avrupalı müttefiklerinin çabası da işe yaramadı. Normalde tüm batı kamuoyunda etki yaratabilecek sonuçsuz da olsa Herson’da Dinyeper’in sol yakasına ağır kayıplarla çıkartma yapma macerası da yapıldı batıda kimse umursamadı.

Geçen hafta ATACMS ve SCALP Storm Shadow ile ortak saldırılar için çabalansa da 15 civarında jetin düşürülmesi ile bu da ters tepti.

7 Ekimde çatışmalar başladığından beri Ukrayna’ya giden ikmalin bir kısmı ağır kayıplar nedeniyle İsrail’e yönlendirilmesi de Ukrayna’nın savaş çabasının geleceğini riske ediyor.

Şimdiden Ukrayna’ya yönelik destek aşırı derecede azaltıldı ve İsrail’in kara harekatı başlatması sonrasında çok daha tehlikeli seviyelere inebileceği düşünülüyor.

Şu an Ukrayna azalan ikmal akışıyla birlikte NATO’dan günlük olarak aktarılan cephaneden 3 kat daha fazlasını harcıyor.

Yardımlar bu şekilde azalmaya ve Rusya da baskıyı arttırmaya devam ederse yılbaşından sonra daha önce eşi benzerine rastlanmamış önce cephane sonra da genel ikmal krizi yaşanmasından endişe ediliyor.

İngiltere ile birlikte Ukrayna muhtemelen dikkatleri üstüne toplamak başarılı olduğunu göstermek ve aynı zamanda da şartların çok zor olduğuna dikkat çekmek için yakında yeni bir şeyler deneyecektir.

Denemezse durumun İngiltere için bile ikinci plana düştüğü bir vaziyet ortaya çıkarsa Ukrayna kendini hepten yalnız başına bulabilir.

Bir yandan da batı şu an Ukrayna’yı tamamen kaybetmeleri halinde nasıl bir medya stratejisi izleyeceğini de test ediyor. O kadar az umursanıyor ve o kadar çabuk unutuldu ki NATO en kötü ihtimalde başka bir yere dikkat çekip görmezden gelmenin rahatsızlığına sığınmaya çalışabilir.

Ukrayna ve İngiltere’nin olası dikkat çekme çabasını da haliyle yine Kırım, Kerç, Novorosiski Rus Karadeniz Filosu ile muhtemel bir Belgorod baskını girişimi veya cephe gerisinde bir sabotaj çabası olabilir.

Yakın zamanda Melitopol’de Rus pilotları zehirli içki ve pastayla kutlama esnasında öldürme çabası son anda önlenmişti. Daha farklı vakalara da rastlanması tehlikesi bulunmaktadır.

Kaynak: https://t.me/enformasyon/65533

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: