UKRAYNA-ATLANTİK DÜŞMAN SAFLARINDA SON GELİŞMELER

Ukrayna’da Zelensky ve Yermak ikilisiyle Zaluzhny arasında gerilim giderek artırıyor.

Ukrayna kaynakları İngiltere başta olmak üzere Avrupa ülkelerinin sağladığı askeri eğitimin ve verdikleri stratejik taktik operasyonel yardımların işe yaramaz olduğunu söyleyen açık tepkiler başladı.

Bu iki ülkenin yardımlarının yarardan çok zarara neden olduğunu söylüyorlar.

En büyük askeri deneyimi hava desteği hava savunması ve ağır silahı olmayan Taliban’a karşı gerçekleşen bu personelin konvansiyonel savaşın gerçeklerinden tamamen kopuk olduğu dile getiriliyor.

Ayrıca Zelensky ve Yermak hedef gösterilerek savaşın ilk aylarındaki başarının Zaluzhny sayesinde olduğu siyasetin askeri faaliyetlere karışıp yenilgiye neden olmakla suçluyor.

Açıkça savaş üzerindeki ABD ve İngiltere yani Pentagon ile kısmen savaş konusunda ikiye bölünen CIA ile tamamen savaş yanlısı MI6 arasındaki gerilim iyice su yüzüne çıkıyor.

Ukrayna Ordusu savaşı siyasetçiler veya yetersiz NATO eğitimi yüzünden kaybetmiyor.

Rusya’nın geçen yıldan itibaren kapsamlı bir yıpratma savaşına başlaması batıyı genel anlamda stratejik ve taktik seviyede sahada da cephe gerisindeki askeri üretimde de geri bırakması sayesinde yaşanıyor.

Ukrayna ve NATO’nun genel tepkisi her şeyi öne sürmek hemen her kesim askere almak ve Rusya’nın hassas noktalarına saldırıp sansasyonel propaganda başarıları elde etmeye çalışmak oldu ancak Rus halkı da siyasi askeri kesim de savaş konusunda bir bütün hale gelerek bunu tamamen önledi.

NATO neyin yaklaştığını biliyor.

Ukrayna’nın kaçınılmaz yenilgisi kesin hale gelmeden savaşı bir çeşit dondurulmuş çatışma haline getirmek için son bir adım atılmak isteniyor.

ABD bir şekilde mevcut iktidarı devirmek yahut değişime zorlayıp yeni askeri idare ile Rusya ile temasları sağlayıp Ukrayna Savaşını belirsiz bir süre boyunca sona erdirmek Ukrayna Savaşını ileride Ukrayna ve NATO tekrar toparlanınca hegemonya krizinin en hararetli anında koz olarak kullanmak Rus Ordusu’nun bir kısmını çatışmalar olmasa bile Ukrayna’da sürekli meşgul tutmak istiyor.

Böylelikle batı kamuoyuna yenilgi değil Rusya’nın tam ilhaktan ufak kazançlara geriletildiği batının galip geldiği imajı yayılmak isteniyor.

İngiltere ve Doğu Avrupa müttefikleri ile ABD içerisindeki Hillary Nuland ikilisinin savaş ekibi ise son adama kadar ölümüne bir mücadele için uğraşıp bunu uygulayan en uygun kesim olan Zelensky ve Yermak ikilisini ayakta tutmak istiyor.

Rusya ise ne ateşkes ne barış istiyor Rusya’nın güvenliği için bütün Ukrayna’nın ilhakı ve bir daha asla Rusya için tehdit oluşmamasını istiyor. Rusya topyekun olarak harekete geçmekte kararlı ve Rusya’nın böyle bir tuzağa artık içinde bulunduğu savaş ekonomisi genel dönüşüm içerisinde artık ufak bir müzakere ile anlaşma için kapılar çoktan kapandı.

Enformasyon Telegram Kanalı

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d