ÇİN FÜZESİNE NATO ENGELİ

ÇİN FÜZESİNE NATO ENGELİ

Geçen yılın eylül ayında, Çinli CPMIEC şirketinin Türkiye’nin uzun menzilli hava savunma füzesi ihalesini kazandığı açıklanmıştı. Türkiye, Çin’den radar istasyonları ile hava savunma füze sistemleri temin edecekti. Anlaşma tutarı yaklaşık 3,4 milyar dolar olarak ifade edilmişti. Türkiye’nin ABD veya bir başka Batı ülkesi yahut İsrail yerine Çin’den hava savunma sistemi temin edecek olması ABD ve NATO ülkelerinin eleştirilerine sebep olmuşken, akıllara, “Türkiye acaba Batı paktından kopmak mı istiyor?” sorusu gelmişti.

Gelişen hadiseler durumun hiç de öyle olmadığını ortaya koymaya başladı. Türkiye Çin füzelerinden vazgeçtiği ortaya çıkarken hava savunma sisteminin alımı konusunda Çin şirketiyle yapılan müzakerelerde kilit rol oynayan Savunma Sanayii Müsteşarı Murat Bayar, geçtiğimiz mart ayında görevden alındı.

Uzmanların açıklamasına göre, Türkiye’nin NATO ülkelerinden alacağı sistemin Çin’inkine göre daha kalitesiz olmasına rağmen AKP iktidarının NATO’nun sözünden dışarı çıkamıyor olması, Çin’den füze alımına engel olmuş görünüyor.

Anlaşmadan vazgeçilmiş olması Çin tarafından sert eleştiriler gelmesine yol açtı.

Rusya’nın Sesi Radyosu’nun South China Morning Post gazetesinin verdiği haberden aktırdığına göre Ankara’nın anlaşmadan vazgeçmek için gösterdiği argümanların inandırıcı olmadığını düşünen Çinli askeri uzmanlar, Türkiye’nin bu adımının öngörüldüğünü ve ABD ile NATO baskısının bir sonucu olduğunu belirttiler.

Hükümetin “anti-emperyalist” olduğu yanılgısı içinde olanlara, Çin’den, anlaşma sağlandığı halde füzelerin niçin alımından vazgeçildiğini Erdoğana sormalarını öneririz.

ADIMLAR HABER YORUM

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: