Suriye’de Esad’ın Adı Yüzde Seksen Beş

Suriye’de Esad’ın Adı Yüzde Seksen Beş

Günlerce beklenen Suriye seçimleri sonuçlandı.

Suriye’de gerçekleştirilen devlet başkanlığı seçimlerini oyların yüzde 85‘ini alan Beşar Esad kazandı.

Katılımın yüzde yetmiş dört civarında gerçekleştiği, Suriye seçimlerinde, Beşar Esad; Oyların yüzde seksen beşini alarak yeniden yedi yıllığına devlet başkanı seçildi… Yaklaşık 15 milyon oyun kullanıldığı ve 30 küsur ülkenin gözlemci bulundurduğu seçimde, gözlem heyeti dün bir basın toplantısı düzenleyerek, gayet demokratik bir seçim olduğunu söyledi.

Seçimlerle alâkalı olarak, şu ana kadar AKP rejiminden herhangi bir açıklama gelmemesi dikkat çekiciydi.

Bu seçimler savaş içinde bir liderin seçim kazanabileceğini, bunun için milli olmasının kâfi olduğunu gösterdi. Anti-emperyalist duruş, Esad’a yüzde seksenbeş olarak geri dönmüştür.

Esad’ın seçilmesiyle Tayyip Erdoğan’ın eşbaşkanı olduğu BOP büyük bir yara almıştır. BOP’un İslâm coğrafyasındaki planları suya düşmüştür.

Şimdi hafızamızı biraz yoklarsak neler söylenmişti?

Halkın sesine kulak ver Beşaaar diyen Tayyip Erdoğan, acaba ne zaman halkın sesine kulak verecek ve Sayın Salih Mirzabeyoğlu’nun cezaevinden çıkması için ciddi adımları atacak ve yine Sayın Salih Mirzabeyoğlu’ndan özür dileyecek?

Hafızamızı yoklamaya devam:

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, 2012 yılında katıldığı bir televizyon programında yaptığı konuşmada Suriye’de sancılı bir sürecin yaşandığını ve bu sürecin uzun sürmeyeceğini öne sürerek “Bu süreci artık yıllarla değil, aylarla veya haftalarla ifade etmek gerekir” demişti. Şimdi geliyoruz bugüne… Acaba bugün tartışılan Esad ve Suriye mi, yoksa AKP rejimi mi?

Şimdi merak edilen bir soru var:

Acaba Tayyip Erdoğan Suriye seçimleri hilelidir diyecek mi? Hatırlarsanız,  AKP, Mısır seçimlerinin ”şeffaf” olmadığına dair açıklamalarda bulunmuştu.

Mısır Dışişleri Bakanlığı da Türkiye’nin Kahire Büyükelçiliğindeki maslahatgüzarını bakanlığa çağırarak; Türk yetkililerin son olarak Mısır’daki cumhurbaşkanlığı seçilerine ilişkin yaptıkları açıklamaları protesto etmişti.

Mısır Dışişleri Bakanlığı resmi sözcüsü Bedir Abdülati; Dışişleri Bakanı Nebil Fehmi’nin talimatları üzerine bakan yardımcısı asistanının Türkiye maslahatgüzarını bakanlık binasına çağırdığını, Türk yetkililerin bu açıklamalarının cumhurbaşkanı seçimlerine ilişkin bilgilerinin yetersiz ya da kasıtlı olarak göz ardı etmekten ibaret olduğunu dolayısıyla da Mısır’ın bu açıklamaları protesto ettiğini bildirdiğini aktarmıştı.

 

Sözcü bakan yardımcısı asistanının Türk maslahatgüzarına Mısır’da yapılan seçimlerin şeffaf bir ortamda yapıldığını, yerel, bölgesel ve uluslar arası örgütler tarafından da izlendiğine dikkatini çektiğini söylemişti.

Bakan yardımcısı asistanının Türk maslahatgüzarına ayrıca Mısır’ın geçen Mart ayında Türkiye’de yapılan yerel seçimlere birçok eleştiride bulunabileceğini bildirdiğini, bu seçimlerde AKP lehine bir dizi sahtekârlık yapıldığı haberlerini hatırlattığını aktarmıştı.

***

İşin aslı ve kısası şu; Erketelik iyi değil; AKP rejimi, Amerika-İsrail-Batı erketeliği yapmayı bırakıp, Sayın Kumandan Carlos’un ifadesiyle “İsrail’e en yakın karakolumuz olan Suriye”yi bir an önce karıştırmaktan vazgeçmelidir.

 

ADIMLAR HABER – YORUM

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: