ADIMLAR MARAŞ MEYDANLARDA

ADIMLAR MARAŞ MEYDANLARDA

KUMANDAN MİRZABEYOĞLU VE GÖNÜLDAŞLARIMIZIN TUTUKLANMAK İSTENMESİNE KARŞI MARAŞ ADIMLAR MEYDANDAYDI

Kumandan Mirzabeyoğlu ve gönüldaşlarımızın yeniden tutuklanmak istenmesine karşı, Adımlar Maraş olarak meydanlardaydık.

Saat 14.00’da diğer illerdeki gönüldaşlarla eş zamanlı olarak, bizler de Maraş’ta yaptığımız basın açıklaması ile bu yapılan haksızlık ve zulme karşı sesimizi yükselttik.

Maraş Özel İdare İş Merkezi önünde yaptığımız basın açıklamasına İHD, İHH ve Mazlum-Der de destek oldular. Verdikleri destekten dolayı kendilerine teşekkür ederiz.

Basın açıklamamızın metni şöyleydi:

MİRZABEYOĞLU’NA YENİDEN TUTUKLAMA KARARI – GÖNÜLDAŞLARIMIZI TESLİM ETMEYECEĞİZ!

Salih Mirzabeyoğlu, 28 Aralık 1998 tarihinde gözaltına alındıktan sonra tutuklanarak Metris Cezaevi’ne konuldu.

Hakkında idam talebiyle dava açıldı.

Hukuksuzluklarla dolu tutuklanması ve açılan davayı protesto ederek mahkemeye çıkmadığı gerekçesiyle, 25 Ocak 2000 tarihinde Metris Cezaevi’ne adına Noel Baba denilen bir saldırı yapıldı. Bu saldırı neticesi Mirzabeyoğlu’na ölümüne işkence yapıldı ve ertesi gün bu haldeyken mahkemeye çıkartıldı. Neticesinde hakkında istenen idam cezası verildi. İdam cezalarının kaldırılması ile bu ceza ağırlaştırılmış müebbet cezasına çevrildi ki Mirzabeyoğlu’nun ölünceye kadar cezaevinde kalması gerekiyordu.

Diğer yandan 25 Ocak tarihinde yapılan saldırı ile ilgili olarak, devlete isyan ettiği ve kasten yangın çıkardığı gerekçesiyle hakkında ayrı bir dava daha açılmıştı. Bu dava 2012 senesinde neticelendi ve bu davadan da ayrıca cezaya çarptırıldı. Bu davayla ilgili birçok gönüldaşımız o zaman tutuklanarak cezaevine kondu. 2013 senesi Eylül ayında bu davada yeniden yargılama kararı verilerek, tutukluk halinin ertelenmesi kararı verildi.

Böylece Mirzabeyoğlu da esas davasında verilen yeniden yargılama kararına ve isyan davasındaki tutukluluğunun da daha önce -2013 Eylül’ünde- kaldırılmış olmasına istinaden 22 Temmuz 2014 tarihinde cezaevinden tahliye edildi.

Şimdi ise isyan davasında yeniden yargılama devam ederken, suçlananların tutukluluk hallerinin devam etmesini isteyen yeni bir karar alındı. Buna göre, insanlar yeniden yargılama neticesi suçsuz bulunsa bile, zaten cezalarını yatmış olacak ki, yukarıda da ifade ettiğim üzere, bu isyan davası 2012 senesi Şubat ayında neticelendikten sonra bazı gönüldaşlarımız yakalanarak cezaevine konmuş ve yeniden yargılama kararı çıkana kadar zaten 1,5 sene cezaevinde yatmışlardı. Bu çerçevede, başta Salih Mirzabeyoğlu olmak üzere, dergimizin Gene Yayın Yönetmeni Ali Osman Zor ve daha onlarca gönüldaşımızın tutuklanıp cezaevine konmaları an meselesi.

Ortada müthiş bir hukuk komedisi var.

Bu adaletsizlik bir an önce giderilmeli ve yeni mağduriyetlere sebebiyet verilmemeli.

Burada bütün vazife iktidara düşmektedir. Gerekli adımı zamanında atmamaktan doğacak bütün mesuliyet iktidara ait olacaktır. Erdoğan kendi yakınlarını nasıl teslim etmediyse, bizim de gönüldaşlarımızı teslim etmeye niyetimiz yok.

Kamuoyuna saygıyla duyururuz.

Son olarak şunu söyleyelim:

Gelişmeleri dikkatle takip ediyoruz ve hadiselerin seyrine göre tepkilerimizin de rengi değişecektir.

ADIMLAR MARAŞ

 

 

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: