Etnik Kürtçülüğün Amerikan İşbirlikçiliğini İzâh Zorluğu

Etnik Kürtçülüğün Amerikan İşbirlikçiliğini İzâh ZorluğuREKLAM

HDP milletvekilleri Ertuğrul Kürkçü, Sebahat Tuncel ve Levent Tüzel, İstiklal Caddesi’ndeki Divriği Kültür Derneği’nde, 15-16 Kasım’da Ankara’da düzenlenecek Halkların Demokratik Kongresi‘ne ilişkin basın toplantısı düzenledi.

HDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel, kongreyle yeni bir süreç başlatacaklarını anlatarak, “Yeni yönetimi belirleyeceğiz. Barış meselesi en önemli çalışmalardan biri olacak. Herkes barışa mahkûm” diye konuştu.

Tuncel, bir gazetecinin, “PKK, on binlerce insanı öldüren ABD’den silah yardımı istedi. Buna ne diyorsunuz?” sorusu üzerine, “IŞİD orada ağır silahlarla saldırıyor. Kürtlerin eşit şartlarda savaşmak içim yardım istemesini çelişki olarak görmüyorum. IŞİD’e karşı eşit savaşmak, oradaki halkların yaşam güvencesi için normal bir durum” diyerek, Amerikan işbirlikçiliğini savunmaya kalktı.

Tuncel, aynı gazetecinin, “Hem IŞİD’e ABD silah verdi diyorsunuz, hem de ABD’den silah istiyorsunuz” ifadeleri üzerine, “Bunu isterseniz toplantı bittikten sonra baş başa konuşalım” diyerek, Amerikan işbirlikçiliğini kamuoyuna izâh etmede zorlandığını gösterdi.

Apaçık sorulan bir soruyu, Tuncel’in, temsil ettiği etnik bölücü yapılanma adına, “mırın-kırın” ederek geçiştirmeye çalışması, aslında işbirlikçiliği itiraf etmekten başka ne mânâya gelir ki?

Bu sorudan önce, herkesi, “barışa mahkûm” ilân eden kendileri, niçin Amerika’ya karşı olmak temelinde İslâm Devleti ve bölgedeki diğer anti-emperyalist unsurlar ile bir barış sağlamayı, ittifak kurmayı, Amerika’ya karşı güç birliğine gitmeyi düşünmüyorlar o zaman?

Amerikan işbirlikçiliği temelindeki bir barış, barış mıdır ki?

Bu olsa olsa, bu topraklara ihaneti “barış” adı altında sunmaktır.

Bu topraklarda barış, her kesimin Amerika’ya karşı ittifakı üzerine tesis edilebilir. Amerikan kuyrukçuları ile barış filan olmaz, savaş olur ancak.

Amerikan kuyrukçularının kendi aralarında yapacağı barışın adına, Amerika adına bu topraklara ihanet etmek için ortaklık kurmak denir ancak.

Amerikan’ın “stratejik ortakları”nın kendi aralarında yapacakları anlaşmayı bu millet kabul etmez. Kabul etmediğinden dolayıdır ki geçtiğimiz ay teşebbüs edilen kalkışmaya bu millet pabuç bırakmamış, “geleceğiniz varsa, göreceğiniz de var!” diyerek, meydanları Amerikan işbirlikçisi etnik bölücü teröre teslim etmemiştir, etmeyecektir.

Cüneyt Karan

ADIMLAR

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: