Avrupa’da Panik Operasyonları Devam Ediyor

Avrupa’da Panik Operasyonları Devam Ediyor

Fransa ve Almanya’da operasyonlar

Paris’te Allah Resûlü’ne hakaret eden Charlie Hebdo dergisine yönelik intikam baskınlarıyla bağlantıları olduğu şüphesiyle 12 kişi gözaltına alındı. Almanya’da da 2 Türk gözaltında.

Fransa’nın başkenti Paris’te İslâm Peygamberi’ne hakaret eden Charlie Hebdo’ya yapılan ve 12 kişinin öldürüldüğü baskın ve dört kişinin öldüğü market baskınının ardından başlatılan operasyonlarda yeni gözaltılar var. Paris polisi, şehrin güneyindeki Montrouge bölgesinde, saldırıyla bağlantılı olduğu şüphesiyle 12 kişiyi gözaltına aldı. Zanlılar saldırıya lojistik destek vermekle suçlanıyor.

 

Almanya’da iki Türk gözaltında

Almanya’nın başkenti Berlin’de de 11 adrese yapılan baskınlar ve aramalar sonrası, IŞİD bağlantılı olduğundan şüphelenilen iki Türk gözaltına alındı. Berlin polisinden yapılan açıklamada, yaşları 41 ve 43 olan Türklerin Suriye’de şiddet eylemine hazırlandıkları ve IŞİD için propaganda yaptıkları gerekçesiyle gözaltına alındıkları bildirildi.

Bu operasyon öncesi, yürütülen soruşturma kapsamında, yaşları 31 ile 44 arasında değişen beş Türk vatandaşı, Suriye’de saldırı planladığı ve kara para akladığı şüphesiyle aylarca izlendi. Polis diğer üç kişinin yeterli kanıt olmadığı için serbest bırakıldığını belirtti.

               

Belçika’da operasyon: 2 ölü

Perşembe günü ise Belçika’nın doğusundaki Verviers kentinde başlatılan operasyonda iki kişi şehid edilmişti. Savcı, zanlıların kısa süre önce Suriye’den döndüğünü ve saldırı hazırlığında olduklarını açıklamıştı.

 

Saldırılar ve sonrası 

7 Ocak’taki Charlie Hebdo’ya yönelik baskında 12 kişi öldürülmüş; 8 Ocak’ta bir polisi öldüren Amedy Coulibaly adlı Akıncı, 9 Ocak’ta bir marketi basarak, dört yahudiyi öldürdükten sonra polisle girdiği çatışmada şehid olmuştu.

Soruşturmalar Belçika ve İspanya’ya da Uzandı

Fransa’da geçen hafta 17 kişinin öldürüldüğü baskınların soruşturması Belçika ve İspanya’ya da uzandı.

Saldırıda kullanılan silahların Belçika’dan satın alındığı iddiaları üzerine, Fransız güvenlik ve yargı birimleri Belçika yönetimi ile işbirliği yaptı.
Fransız BFM kanalı, İspanyol ve Fransız polisinin, iki ayrı saldırıda beş kişiyi öldüren Amedy Coulibaly’nin İspanya’daki faaliyetlerinin de yoğun bir şekilde araştırıldığını duyurdu.

 

ADIMLAR

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: