BELÇİKA’DA SON DURUM: BOMBALAR VE POLİS ÜNİFORMALARI

BELÇİKA’DA SON DURUM: BOMBALAR VE POLİS ÜNİFORMALARI

Belçikalı güvenlik güçlerinin “anti-terör operasyonları” adı altında yapılan yargısız infazları neticesinde gelişen olayların bilgileri kamuoyu ile paylaşılmaya başlandı. “Aramalar sonucu cihatçı savaşçıların büyük eylem hazırlığında oldukları” açıklandı.

Bugün Belçika savcılığı tarafından yapılan açıklamada, “dün gece ülkenin küçük kasabası Verviers’de Özel Kuvvetler’e karşı kullanılan onlarca Kalaşnikof tüfeklerinin yanında, çok sayıda polis üniformalarının da bulunduğu” bildirildi.

Ayrıca, bu operasyonlar çerçevesinde 12’isi baskınlarda olmak üzere, operasyonların hukuksuzluğunu protesto eden bir kişi daha tutuklanmasıyla birlikte, toplamda 13 kişinin gözaltına alındığı ortaya çıktı.

Bu kişilerin Suriye iç savaşından dönenler olduğu ve “Belçika’daki polis karakollarına ve kamu görevlilerine suikast saldırıları plânlamış oldukları ihtimâli” gözaltıların gerekçesi olarak gösteriliyor.

Dün geceki çatışmada şehid edilen Müslümanların kimlikleri halâ belirlenebilmiş değil. Belçika Federal Cumhuriyet Savcısı Sözcüsü, “öldürülen şahısların Paris terör saldırıları ile doğrudan bağlantılı olup olmadıklarının belli olmadığı“nı açıkladı.

Fakat Brüksel alanı çevresinde bulunan Molenbeek ve Anderlecht gibi diğer kasabalardaki aramalarda tutuklanan şahısların Belçika vatandaşı oldukları, Fransa’daki eylemciler ile irtibat kurdukları belirlendiği, gelen bilgiler arasında. Bunların yanı sıra Polisin açıklamalarına göre sahte pasaportlar, para, silah ve patlayıcı maddelerin de söz konusu operasyonlarda ele geçirildiği söylenmekte.

Bugün, Hükümet kanadı tarafından, gelişen olayların Başbakan Charles Michel, İçişleri ve Adalet Bakanları’nın bilgisi dahilinde olduğu ve “titizlikle plânlanmış” operasyonları baştan beri takip ettikleri açıklaması yapıldı.

Belçika hükümet yetkililerinin “titizlikle plânlanmış” diye ifâde ettiği cümlelerin altında, polis yetkililerinin içinde bulundukları durumla ilgili yüzlerinden okunan panik havasını görebilirsiniz.

ADIMLAR Avrupa

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: