ADIMLAR Almanya Sokaklarda

ADIMLAR Almanya Sokaklarda

 

Almanya’da gösteriler durulmuyor

Almanya’nın Düsseldorf ve Duisburg şehirleri eş zamanlı gösterilere sahne oldu. PEDIGA ve DÜGIDA adlı İslâm ve yabancı düşmanı örgütlerin yürüyüş haberini alan üç bine yakın Duisburg’lu PEDIGA’ya nefes aldırmazken, altı bin kişilik bir kitle de Düsseldorf şehrinde DÜGIDA adlı örgüte göz açtırmadı.

Bizde Duisbrug şehrinin yakınlarında olduğumuz için bölgeye doğru hareket ettik. Mekana geldiğimizde yürüyüşün gerçekleştirileceği kulvarda müthiş bir polis kordonu oluşturulduğunu gördük. Daha karşıt görüşlü olan kalabalık da toplanmamıştı. Fakat o sırada tren istasyonundan çıkan 20 kişilik bir neo-nazi grubunun gözükmesi birden ortalığı hareketlendirdi. Ve polisin kapı giriş-çıkışlarında zayıf kaldığı bir anda bizde ANTIFA adlı sol görüşlü gençlerle bunları kovalamaya başladık. Bir kaç yumruk ve tekme salladıktan sonra ara ve dar bir sokağa sığınan grup ile polis aramıza girdi.

Bu arada bizimle göz göze gelen ANTIFA’cıların “sizde kimsiniz” diyen bakışlarına karşılık “Türküz-Müslümanız” cevabını verdikten sonra gülüşmeler oldu ve dayanışma adına samimi bir şekilde selamlaşıldı. Tren istasyonunun olduğu bölgede ağırlıklı Sol gruplar vardı. Ve Türkiye’deki solcular gibi solculuğu İslâm düşmanı olmak olarak anlamadıklarını meydanlarda İslâm karşıtlarının karşısına çıkarak bizlere de göstermiş oldular.

Birçok sol örgütlerin yanı sıra, açılan pankartlar arasında islamofobi’nin eleştirildiği dövizler de dikkat çekti.

Bu olaydan sonra daha fazla Polisin bölgeye gelmesi ve karşıt protestocuların kalabalıklaşmasıyla neo-naziler mekandan tamamen uzaklaştırıldı. Aynı havadislerin Düsseldorf’daki eş zamanlı gösterilerde de gerçekleştiği gelen haberler arasında. Duisburg’da İslâm düşmanlarına karşı üç ayrı bölgede toplanıldığı için ancak iki tarafda bulunabildik. Şehir içine doğru olan tarafta ise Türk derneklerinin de olduğu daha sakin bir ortam vardı.

Önümüzdeki günlerde devam edeceğini düşündüğümüz gösterileri takip etmeye ve fikirse fikir kavgaysa kavga demeye devam edeceğiz.

 

 

ADMLAR

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: