KARANLIKTA VİCDAN AKLANMAZ!

KARANLIKTA VİCDAN AKLANMAZ!

Yolsuzluk ve rüşvet yaptıkları gerekçesiyle dört eski bakanın Yüce Divan’a gönderilip gönderilmemesine ilişkin Meclis Genel Kurulu’ndaki gizli oylama işlemi dün tamamlandı. 4 eski bakan hakkındaki iddiaları Meclis de “sıfırla”dı.

Yüce divan oylamasında ilk olarak eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın Yüce Divan’a sevk edilmesiyle ilgili gizli oylama yapıldı. Oylamada 242 kabul oyuna karşılık 264 red oyuyla, eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın Yüce Divan’a sevk edilmesini içeren önerge reddedildi. Oylamada 7 milletvekili çekimser oy kullandı, 1 oy boş, 3 oy geçersiz sayıldı. AKP ilk oylamada 38 fire verdi.

İkinci olarak Muammer Güler hakkında önerge oylandı. Muammer Güler için 241 kabul oyuna karşılık 258 red oyu kullanıldı. Bu sonuçla Muammer Güler’in de Yüce Divan’a sevk edilmesini içeren önerge reddedildi. Muhalafetin hesabına göre 6 çekimser, 4 boş ve 4 geçersiz oyun da eklenmesiyle AKP’nin fire sayısı Güler’in oylamasında 43’e ulaştı.

Daha sonra eski Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış’ın Yüce Divan’a sevk edilmesini içeren önerge verilen aranın ardından görüşüldü. Bu önerge de 245 kabul oyuna karşılık 255 red oyuyla reddedildi. Oylamada 7 vekil çekimser, 6 boş, 4 vekil geçersiz oy kullandı. Bu oylamada AKP’nin firesi 50 milletvekili oldu.

Eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar hakkındaki önerge oylandı. Önerge 219 kabule karşılık 288 red oyuyla reddedildi. Erdoğan Bayraktar için kullanılan oy pusulasının birinden 50 TL çıktı.

 

EN İYİ AKPLİLER: METİNER ve TAYYAR

Yapılan gizli oylama sonrası AKP Adıyaman milletvekili Mehmet Metiner, Yüce Divan yönünde oy kullanan AKP’li vekillere ağır hakaretlerde bulunarak “hesap sorulacak” dedi.

Daha önce Tayyip Erdoğan için “biatsa biat, itaatse itaat” çıkışıyla bilinen Mehmet Metiner, A Haber’de yaptığı açıklamada “ben partimizden daha önce istifa edenleri bu şekilde davrananlardan bin kat daha şerefli addediyorum” dedi.

İçimizdeki ihanetçilerin, namertlerin sayısı az değilmiş!” diyen Metiner, söz konusu 50 milletvekilinin Yüce Divan reyi kullanmaları hakkında; “bunun adı tek kelimeyle ihanettir!” ifâdesini kullandı.

264 oy çıkmasında AKP içinden verilen oylar dışında “çekimser kalanlar”ın da parti içinden olduklarını düşündüğünü söyleyen Metiner sözlerine şöyle devam etti:

Mert olsunlar, dürüst olsunlar. Çıkıp kendilerini açıklasınlar. Diğer arkadaşlarımızı zan altında bırakmaya hakları yok. Çıksınlar desinler ki, içimize sinmedi şu gerekçelerle biz “evet” oyu verdik. Ama eğer ki çıkıp bunu açıklamazlarsa, ki, günün birinde kimlikleri zaten deşifre olacak. Tarih onları affetmeyecek, AK Parti camiası onları affetmeyecek. Bu ihanetin hesabı mutlaka sorulmalı.

Sözlerinin sonunda “yürekleri yetiyorsa, çıksınlar niye red oyu verdiklerini gerekçeleriyle açıklasınlar.” şeklinde sözlerini tekrar ederek konuşmasını tamamladı.

Mehmet Metiner’in bu çıkışıyla aynı saatlerde bu defa Beyaz Tv’de AKP Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar, eski bakanlarla ilgili Yüce Divan oylamasını değerlendirdi.

Şamil Tayyar, önergeye ret oyu vermeyen AKP’li milletvekilleriyle ilgili, “İçimizdeki ihanet şebekesi Erdoğan’a operasyon yapmıştır” diyerek, ret oyu vermeyen vekillerin kim olduklarının “48 saat içinde belirleneceğini ve parti içinde bir temizlik zamanının geldiğini” söyledi. Tayyar şu ifâdeleri kullandı:

Yüce Divan oylamasında 38 fire var AK Parti’de. Bu beklentinin üstünde bir rakam. 3-5 olsa tamam ama bu kabul edilemez bir rakam. İçimizdeki hainlerdir bunlar. Bu bir vicdan muhasebesi değil Recep Tayyip Erdoğan’a operasyondur. İçimizdeki ihanet şebekesi Erdoğan’a operasyon yapmıştır. Amaçlarına ulaşamadılar ama bir siyasi operasyona kalkıştılar.

 

AKP İÇİNDE HESAPLAŞMA

Uzun yıllar bakanlık yapan 4 hükümet üyesi hakkında yolsuzluk-hırsızlık ve rüşvet ile ilgili oylamayı Gizli/kapaklı yapan AKP hükümetinin iki üyesinin, Yüce Divan yargılaması yönünde oy kullanan AKP’li millevekillerini “dürüstlük”, “mertlik”, “şeref”, “namus” ve “erkeklik”ten yoksun olmakla suçlamaları safsata üretmenin harikulâde örneği.

Hırsızlık ve yolsuzluğu “ak”lamayı meşru gören Metiner, pişkince Yüce Divan oyu kullanan vekillerden cevap bekleyeceğine, niçin GİZLİ oylama yapıldığının cevabını versin!

“İhanet” gizli oylamada oy kullanmak değil, hırsızlık ve rüşveti gizli ve karanlık oylamayla “ak”lamaya çalışmakta!

Konuşması boyunca erdem, ahlâk ve şerefli olmaktan bahseden Metiner, “fireci fare siyasetçileri” dediği AKP içindeki red oyu verenleri “mert” olmaya, erkek olmaya ve dürüstçe davranmaya davet ederken, dürüst bir parti adına mı konuşuyor?

“Yürekleri yetiyorsa çıksınlar gerekçelerini açıklasınlar” diyen Metiner;

Senin ve partinin yüreği yetiyorsa, niye erkekçe açık oylama yapmadınız?!.

İki eli ve emeğiyle çalışan hiçbir insanın, kolunda 700 bin dolarlık bir saat takamayacağı gibi türlü örnekler apaçık belgeleriyle ortadayken, yolsuzluk ve rüşvet ile ilgili “makul şüphenin oluşmadığı” gibi gerekçeleri vicdansızca dillendirenler aynı suçlara ortaktırlar.

 

İktidar Partisi içerisinde Yüce Divan yönünde oy veren 50 kişinin kimler oldukları belli değil. Ve bu Metiner ve Tayyar’ın çıkışlarında görüldüğü üzere, hükümeti ne kadar ürkütse yeridir.

Gizli, kapaklı oylamalarla hırsızlık ve yolsuzlukları gizlediklerini sananlarla, bunun mümkün olmadığını en azından görebilenler arasında AKP içinde bir hesaplaşma yaşanmakta.

AKP içindeki Hesaplaşma bir yana…

Bu 4 bakan eskisiyle gerçek bir hesaplaşma, Mutlaka!..

 

Aydın KALKAN

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: