ABD’NİN ÇİZİLEN KARİZMASI VE “UKRAYNA’YA SİLAH YARDIMI”

ABD’NİN ÇİZİLEN KARİZMASI VE “UKRAYNA’YA SİLAH YARDIMI”

aa

Ukrayna’nın Amerikan yanlısı rejimi, Rusya yanlısı ayrılıkçılara karşı kullanılmak üzere aylardan beri Amerika’dan silah yardımı dileniyordu. Amerika’nın, aslında hiç de resmi olarak gerçekleşmeyen bir takım temaslar üzerinden “barış görüşmeleri başarısız!” oldu iddiası, Ukrayna’nın arzu ettiği silahlara kavuşacağı biçiminde yorumlandı.

Bu çerçevede “New York Times”da çıkan bir habere göre, konuyla ilgili ABD içerisinde yaşanan tartışmalarda üst düzey Ordu yetkililerinin Ukrayna’ya silah teminatını savundukları ifâde edildi.

Ukrayna Devlet Başkan’ı Petro Poroschenko’nun “yardım battaniyeleri ile bu savaşı kazanamayız” çağrılarına, şimdiye kadar silah yardımına sıcak bakmayan ve sadece para yardımında bulunarak taleplere karşılık veren Amerikalı yetkilileri tavır değişikliğine zorlayan askerlerin başında Philip Breedlove geliyor.

Breedlove ve NATO bünyesinde bir çok Amerikalı üst düzey subay “New York Times” gazetesine yaptıkları açıklamalarda, Silah sevkıyatının çoktan başladığını dile getirdiler. Amerika’nın 3 milyar dolara mâl olacağı bildirilen silah sevkıyatının dökümü ise şöyle: İnsansız hava araçları, Arazi araçları, Anti-tank füzeleri ve Defansif silahlar.

Avrupa basını bu durumu “Mantıklı olur mu?” başlıklarıyla sorgular ve kamuoyu ile paylaşırken, Amerika’nın kendi bölgelerindeki bu kadar rahatça at koşturma isteğinden rahatsız olduklarını gözlemlenebiliyor.

Almanya ve Fransa Başbakanları Merkel ve Hollande, Ukrayna Devlet Başkan’ı Petro Poroschenko ile telefon görüşmeleri gerçekleştirip, “kesilen barış görüşmeleri”nin acilen tekrarlanması ve hızlandırılması için rica ettikleri, Alman haber kaynaklarının verdikleri haberler arasında. Buna karşın Amerikan dostu Petro’nun “savaş için silah” istediği gerçeği göz önüne alınınca, Alman ve Fransızların taleplerinin “iyimser” kaldığı düşünülebilir.

“Hala görüşmelere açığız demek için” perşembe günü ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin Kiew’e gideceği ve bir “tehdit unsuru” olarak yanında ABD Genelkurmay Başkanı Martin Dempsey’i de götüreceği gelen bilgiler arasında. Görünen o ki, ABD halâ “imajlar”la düşmanlarına geri adım attırabileceğini zannediyor.

Amerika’nın diplomatik tehditlerinin, son 25 yıldır İslâm coğrafyasında verilen mücadele karşısında “yerlerde sürünen karizma” olarak etkisizleştiğini, Ukrayna krizinde de görebiliyoruz. Dolayısıyla Rusya’nın bir yıldır ABD ve Avrupa karşısındaki kararlı tutumunu, ABD’nin tehditlerini etkisizleştiren 25 yıllık mücadelede arayabiliriz.

 

Ukrayna’daki Son Durum:

Doğu cephesi (Dün – 01.02.2015) Ukrayna Ordusu’na bağlı güçler ile Rus yanlısı milislerin çatışmasında 28 Asker ve 22 Sivil öldü. Almanya’nın sınırına çok yakın olan bölgede ise cesetler halâ sokak ortasında durmakta. Buna karşın Avrupa basını bu olanlara karşı tamamen kayıtsız.

Amerikanın açık bir biçimde kışkırttığı krizin Nisan 2014 tarihinden bu yana ölüm bilançosu ise, resmi kaynaklara göre toplam 5000 sivil. “Sivil toplum örgütleri” ise, bu sayının çok daha fazla olduğunu dile getiriyorlar.

 

ADIMLAR Almanya

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: