HESAPLAŞMA DANİMARKA SOKAKLARINDA

HESAPLAŞMA DANİMARKA SOKAKLARINDA

Danimarka’nın başkenti Kopenhag şehrinde Cafes Krudttonden adlı bir mekânda “Allah’a küfür ve düşünce özgürlügü” konferansı verildiği sırada makineli silahlarla bir saldırı gerçekleşti. Danimarka haber kaynaklarının bildirdiğine göre 3 Polis yaralandı ve 1 kişi öldürüldü. Ölen kişinin Polis mi yoksa sivil mi olduğu daha açıklanmadı. Saldırıyı 2 kişinin gerçekleştirdiği, ancak kimliklerinin belli olmadığı da belirtildi.

Fransa Charlie Hebdo kanlı saldırısından sonra gerçeklesen bu saldırı Danimarka’da şu ân tam bir panik havası estirirken, saldırırın gerçekleştiği bölgeye tam bir kaos hâkim.

Saldırının gerçekleştiği Konferans’ta ayrıca İsveçli karikatürist Lars Vilks ve Fransız Büyükelçisi François Zimeray’de bulunuyordu. Eylemde ikisi de yara almadan kurtuldu.

Lars Vilks, uzun zamandan beridir yayınladığı Allah ve Resûlü’ne saldıran karikatürler yüzünden 2010 senesinde iki kişinin pencereden evin atmasıyla ihtar edilmişti. 2007 senesinde Allah Resulüne karikatür yoluyla hakaret ettiği için El Kaide tarafından başına 150 Bin dolar ödül koyulmuştu.

Kopenhag’daki saldırıyı gerçekleştiren Akıncıların VW Polo markalı bir arabayla olay yerinden uzaklaştığı ve yakalanmadığı gelen haberler arasında.

ADIMLAR Avrupa

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: