“YENİDEN YARGILAMA” BAŞLADI

“YENİDEN YARGILAMA” BAŞLADI

İBDA Mimarı, Kumandan Salih Mirzabeyoğlu‘nun 16 sene tutuklu kaldığı dava dosyası, “yeniden yargılama” başvurusunun kabulünün ardından bugün görülen ilk duruşma ile yeniden ele alınmaya başlandı.

Saat 14:00’te İstanbul Çağlayan Adliyesi’nde 14. Ağır ceza Mahkemesinde başlayan duruşmaya Sayın Salih Mirzabeyoğlu katılmazken, avukatları duruşmada hazır bulundu.

Bazı STK temsilci ve gözlemcilerinin yanı sıra, basının da yoğun ilgi gösterdiği dava için alınan geniş güvenlik önlemleri de dikkat çekti.

 

Karagül’ün İfâdeleri

Mahkeme heyetince, gazetelerde verdiği beyanatlar sebebiyle duruşmaya tanık olarak çağrılan, Sayın Salih Mirzabeyoğlu’nu yargılayan mahkeme heyetinin başkanlığını yapan eski 6. No’lu Devlet Güvenlik Mahkemesi (DGM) Başkanı emekli Hâkim Sedat Karagül’e “baskı görmediğim dava olmadı” cümlesi soruldu. Kastının yalnızca Salih Mirzabeyoğlu ile ilgili olmayıp dönemin önemli bir çok davası için bu ifâdeleri kullandığını anlatmaya çalışan Karagül’ün, sıkılgan ve agresif tavırları dikkat çekti.

Mahkeme Başkanının “peki, Salih İzzet Erdiş’in yargılanması esnasında ona işkence edilmiş olduğunu gözlemlediniz mi?” sorusuna Karagül, bunu hatırlamadığını ve “zaten o dönemlerde herkesin işkence gördük demelerine alışmıştık, dikkate almadım” cevabını verdi. Bunun üzerine söz alan Av. Hasan Ölçer, “Nasıl dikkatinizi çekmez, yüzü görü yara-bere içerisinde ve bir bacağı 3 misli şişmiş bir insan önünüzde duruyor ve dikkatimi çekmedi diyorsunuz.” İfâdelerini kullanarak Karagül’e 26 Ocak 2000 tarihli duruşmayı hatırlattı. Ölçer’in bu sorusu karşısında Karagül cevap vermekte güçlük çekti. Av. Ölçer, Sayın Salih Mirzabeyoğlu’nun işkence gördükten sonra mahkemeye Sedat Karagül’ün önüne getirilmiş hâldeyken çekilen bir fotoğrafı göstermesi üzerine “hâ! Evet, hatırlıyorum şimdi. Evet, yüzünde çizikler vardı” diyerek cevap verdi.

Söz alan Av. Güven Yılmaz ise, Karagül’e, “Mirzabeyoğlu o hâlde huzurunuza getirildiğinde kendisine ne olduğunu neden sormadınız?” dedi. Karagül yine kaçamak cevaplar vermeye devam etti. Av. Yılmaz “normal bir insan o şekilde sizin huzurunuza çıkarılsaydı, acaba yine aynı şeyi yapar mıydınız?” dediğinde ise Karagül, “o dönemlerde benim karşıma sürekli bu tür vakalar çıkıyordu. Bu yüzden sormadım” dedi.

Av. Güven Yılmaz “sizin, gazetelerde beyanatlarınız var; ‘baskı görmediğim hiçbir davam olmadı’ diye ve bizzat bizler de o dönemlerde şahit olurduk Hâkim ve Savcıların odasına Genel Kurmay’dan yetkililer girer ve bazı dosyalara tesir edilirdi, sizin de odanıza gelindiğini tahmin ediyoruz.” Diyerek Karagül’e sözlerinin başında “ifâdeler bana aittir” diyerek teyid ettiği röportajındaki sözlerini hatırlattı. Bunun üzerine Karagül, bu defâ önceki beyanlarını inkâr ederek, “hayır ben bu davalarda baskı görmedim, benim odama kimse giremezdi” dedi.

Ardından, Sedat Karagül ile söz konusu röportajı yapan gazeteci Murat Keklikci’nin konuyla ilgili bilgisine başvuruldu.

Keklikci, Hâkim’in röportajın ses kaydının olup olmadığı, yayınlanan röportajda verilen cevapların Karagül’e ait olup olmadığı yönündeki sorulara kısa ve net yanıtlar verdi. Keklikci, cevâben şunları söyledi: Ses kayıtlarını 10 yıl boyunca muhafaza etmedik. Fakat kendisi ne dediyse aynı şekilde yayınladık. Aksi bir durum olsaydı Sedat Karagül zaten düzeltme isterdi.

Av. Hasan Ölçer, Salih Mirzabeyoğlu hakkında konulan “yurtdışı yasağı”nın Umre yapabilmesi için geçici olarak kaldırılmasını taleb etti. Mahkeme duruşma sonundaki karar aşamasında “bu aşamada” kaydıyla bu talebin reddine karar verdi.

Duruşma, 7 ocak 2016 Perşembe, saat: 14:00 ya erteledi.

Duruşmanın ertelendiği tarihin, ilk duruşma gününün Şehîd Ünsal Zor’un doğum gününe denk gelişine benzer şekilde, bir diğer şehîdimiz Hasan Meriç’in şehâdet yıldönümüne denk gelmesi ayrıca dikkat çekti.

Bilindiği gibi Hasan Meriç, 7 Ocak 2000 tarihinde Bandırma Cezaevi’ne düzenlenen “Noel Baba” Saldırısı’nda vurularak katledilmişti.

 

ADIMLAR ve GÜLDENİZDE ELİFLER ÇAĞLAYAN’DAYDI

Duruşmaya Adımlar Dergisi çalışanları ve Güldenizde Elifler Plâtformu’na bağlı hanım gönüldaşlarımız da katıldı. Duruşma için Antalya, Adana, Aydın ve Sakarya’dan gelen gönüldaşlarımızla da gün boyu beraberdik.

Duruşma sonunda Adliye çıkışında bir açıklama yapan Güldenizde Elifler Plâtformu Başkanı Esma Turan, 2011 yılından itibaren Kumandan Mirzabeyoğlu’nun cezaevinden çıkarılması ile ilgili girişimlerinden söz etti. Sayın Mirzabeyoğlu’nun “yeniden yargılama” kararı ile tahliye edilmesinin ardından, kendisinin ve sürecin takipçileri olarak duruşmaya katıldıklarını ifâde etti.

Esma Turan’ın açıklaması şu şekilde:

Yavuz UÇUM – ADIMLAR Dergisi

SAMSUNG CSC

SAMSUNG CSC

SAMSUNG CSC

SAMSUNG CSC

SAMSUNG CSC

SAMSUNG CSC

SAMSUNG CSC

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: