DEVLET, REJİM, SİSTEM ADINA NE VARSA

DEVLET, REJİM, SİSTEM ADINA NE VARSA

15 Temmuz itibariyle hepsi bitmiştir; bunu herkes biliyor…

Başka bir ifâdeyle, 15 Temmuz’dan sonra ülkede meşruiyeti olan yasal bir yönetim mevcut değil… Bu gerçeği siyaset, Devlet Bahçeli’nin ağzından “FİÎLİ DURUM” ifâdesiyle dile getirdi.

Hiçbir meşruiyeti bulunmayan mevcut yasa dışı yönetimi hukukî, yasal bir zemine oturtabilmek için de REFERANDUM kararı alındı.

Buraya kadar her şey tamam…

Ama,

Asıl sorun bu karardan sonra baş göstermeye başladı…

Gerginlik politikasıyla referanduma girmek isteyen “fiîli yönetim” sahipleri HAMASET çıtasını o kadar yükseğe çıkardı ki, altında ezilmek üzere..

Hem uygulamaya çalıştığı “gerginlik” politikasını yürütmeye hem de yukarı diktiği HAMASET çıtasını taşımaya gücü yok…

Sadece KAOSTAN medet umanlar açısından “herkes birbirine girsin, ben de aradan sıyrılırım” anlayışıyla işler bir noktaya kadar idare edilse de, netice, KAOSTAN beslenen çetelerin ortaya çıkmasından başka bir yere varmayacak.

Çetelerin ortaya çıkışı HUKUKUN ortadan kalktığının göstergesi olabileceği gibi, yeni bir dengeye geçişin veya toptan yok oluşun da habercisi olabilir.

“Yok oluş”u engellemek için yıkanın aynı zaman da kurucu ve inşâ edici de olması gerektiğinden, dengenin bozuluşuyla yeni bir dengenin kurulması aynı ânda olmalı.

Dengenin bozulduğu basamakta hiç beklenmedik hadiselerin ortaya çıkması her zaman mümkün olduğundan, bu dönem, zihnin en fazla uyanık olması gereken dönemdir.

Şartların 24 saatte 24 kere değiştiği böyle dönemlerde istikamet üzere kalmak ve hedeften ayrılmamak kaos ortamında yitip gitmemenin tek ilacı…

Netice olarak her şey çok hızlı gelişiyor, dikkatimizi dağıtmayalım…

Kuruculuk ve inşâdaki açığı kapatmak veya orada oluşan boşluğu kadro keyfiyetinde doldurabilmek mücadelemizin hem hedefini hem de muhtevasını gösterir…

Her zaman ve her daim değişmeyen tek gündem maddemiz “iç oluş” olduğunun şuuruyla biz yapmamız gerekeni yapalım ve Allah’ın takdirini o şuurla bekleyelim.

Suriye’deki son gelişmeler veya büyük provokasyonlar belki de zihinlerin bir kez daha bulanmasına ve bugüne kadar yaşadıklarımızın çok fevkinde hadiselerin ortaya çıkmasına sebebiyet verecek…

Tüm iyi niyetimle söylüyorum; ya toptan yok oluş ya da topyekun kurtuluş…

Bizi bekleyen akıbet budur!..

Meselenin çapının “EVET” veya “HAYIR”ı çoktan aştığını görmek lazım.

Serhat OĞUZ

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: