SAĞLIKLI YAŞAM: 3 – KİMYASALLAR

SAĞLIKLI YAŞAM: 3 – KİMYASALLAR

3- KİMYASALLAR

Her gün, her ân hepimiz kimyasal aktivite içerisindeyiz. Kimyasal bileşenler o kadar çok hayatımıza nüfus etmiş ki bundan kurtulmak bir hayli çaba gerektirmektedir.

Örneğin, sabah yüzünü yıkayan bir insan sabun kullanmakta, giydiği kıyafet akrilik, polyester veya naylon içermektedir. Mesela bir yün iplik almak isteseniz bile, size, “yüzde yüz yün” denilen ipliğin yüzde ellisi akrilik çıkabiliyor. Kısacası, çamaşır deterjanı, bulaşık deterjanı, temizleyiciler, parlatıcılar, şampuanlar, deodorantlar, kremler, ilaçlar ve giysiler kimyasal bileşen içermektedir.

Yine birçok aktarda satılan ve “doğal” ibaresi ile pazarlanan kapsül bitkisel ilaçlarda koruyucu kimyevî maddeler bulunmaktadır. Ayrıca bulaşık deterjanındaki yağ çözücü kimyasallar beyne müthiş derecede zarar vermektedir. Bulaşığınızı ne kadar durularsanız durulayın bu maddeler kalabilmekte. Beyin yağdan oluşmaktadır. O halde?

Hayatımızı bu kimyasallardan arındırmak zorundayız. Allah Resûlü, “Çocuklarınız yediklerinizden hasıl olur” buyurmaktadır. Bu ölçüye dikkat ederseniz nesliniz ve soyunuz da olabildiğince temiz kalır.

Yine kokular meselesine de dikkat etmelisiniz, parfüm ve doğal olmayan tüm kokulardan kaçınınız. Bu gibi şeylere maruz kalmak beyin aktivitesini olumsuz yönde etkilemektedir.
Bu nevi kimyevî katkılı ürünler, hafıza kaybı, sinir, cinsel dürtü, kısırlık, kanser, böbrek ve kroner kalp yetmezliği, göğüs ve prostat kanseri, katarakt-körlük, kişilik bozukluğu, şizofren, meme kanseri, eşcinsellik gibi bir çok rahatsızlığa yol açabilmektedir.

“Modern tıbbın” önerdiği ilaçlar tamamen kimyasal içeriklidir ve bir rahatsızlığı giderme amacıyla kullanılsa da başkaca organlara büyük tahribat vermektedir. Bunların yerine tamamen doğal yöntemleri tercih etmelisiniz.

Mehmet Yavuz UÇUM

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: